Technologia

Jak działa, ile kosztuje instalacja solarna?

Wysoki wskaźnik zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza zimą, zmiany klimatyczne, wyjątkowo upalne lata, niepokojące anomalia pogodowe – to wszystko sprawia, że ludzkość szuka ekologicznych alternatyw dla dotychczasowych sposobów wytwarzania energii, w tym ciepła. W naszym klimacie sprawnie działający i możliwie jak najtańszy system ogrzewania domów oraz mieszkań jest kwestią niezwykle istotną. Nie da się nie zauważyć, że coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych pojawiają się tzw. solary. Czy jest to rozwiązanie, któremu warto zaufać?

Jak działa instalacja solarna?

Na instalację solarną składają się takie elementy, jak bateria kolektorów, podgrzewacz i zespół pompowo-sterowniczy. Najbardziej widoczne, gdyż zwykle umieszczane na dachach są baterie, określane również jako panele słoneczne. Jeśli chodzi o sposób działania, to najprościej rzecz ujmując, padające na kolektory solarne promienie słoneczne zamieniane są na ciepło. Nośnikiem tej energii jest z kolei roztwór glikolu propylenowego, który krąży w całej instalacji. Panele fotowoltaiczne połączone są hydraulicznie z wężownicą, która umieszczona jest w podgrzewaczu wody użytkowej za pomocą dwóch elastycznych rur. Roztwór glikolu, który krąży w instalacji, zabiera ciepło z kolektorów i przenosi je do wężownicy, ta zaś nagrzewa wodę w podgrzewaczu.

Jak widać, nie jest to zbyt skomplikowany proces, jednak aby mieć pewność, że wszystko będzie dobrze działać, instalacja solarna powinna być wykonana przez specjalistów (eco-team.pl).

Ile kosztuje fotowoltaika?

Trudno jednoznacznie określi koszt całej instalacji, gdyż wpływ na cenę mają różne czynniki. Same baterie słoneczne, fachowo określane jako moduły fotowoltaiczne kosztują (w zależności od mocy) kilkaset złotych, a na przeciętny domek jednorodzinny potrzeba ich co najmniej kilka. Zakładając spory margines błędu, można oszacować, że całkowity koszt całej instalacji może wynieść około 24-26 tysięcy złotych.

Wiele osób, które myślą o założeniu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu zastanawia się, czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku? Okazuje się, że jest to możliwe dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej. Ponadto inwestorzy indywidualni mogą starać się o dopłatę z programu „Mój Prąd”, jednak w tym wypadku kwota odliczenia od podatku będzie pomniejszona o wielkość uzyskanej dotacji.

Ogniwa fotowoltaiczne – czy warto?

Zanim zdecydujemy się zainwestować w instalację solarną, musimy wiedzieć, czy jest to działanie, które się opłaci? Jak już pisaliśmy, nie da się dokładnie obliczyć kosztów instalacji bez konkretnych danych, takich jak możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci, moc szczytowa sieci, stopień nachylenia dachu, jego orientacja i wiele innych. Podobnie jest z oszacowaniem ewentualnego zysku – również trudno jest powiedzieć, o ile dokładnie spadną rachunki za energię elektryczną w domu dzięki zastosowaniu fotowoltaiki. Mimo wszystko firmy zajmujące się tym tematem profesjonalnie szacują, że instalacje solarne mogą sprawić, że zaoszczędzimy nawet 60 % energii, co stanowi bardzo dobry wynik.

Shares: