Są takie rośliny, których uprawa jest wymagająca. Trzeba poświęcić im sporo uwagi, a dodatkowo właściwie pielęgnować, nie stosując zbyt wielu nawozów, czy nie popełniając prostych błędów, jak nadmierne czy zbyt skąpe podlewanie. Są takie gatunki, które uważane są za bardzo kapryśne i odpowiednie jedynie dla bardzo doświadczonych ogrodników. Warto poznać je bliżej i przekonać się, które z nich się sprawdzą także dla niedoświadczonych.
Po pierwsze: sagowiec
W naturze sagowiec rośnie w tropikalnym i subtropikalnym klimacie, dlatego chcąc go uprawiać, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, jednak taką na zewnątrz trudno zapewnić mu przez cały rok. Dlatego należy sadzić go w donicy, wystawiać wiosną i latem, a na jesień przenosić do domu, aby nie przemarzł. Sagowiec narażony jest na choroby grzybowe, a także szkodniki, takie jak wełnowce, dlatego lepiej „dmuchać na zimne” i dbać o odpowiednią ochronę przed chłodem. Ważne jest również zrównoważone podlewanie, dlatego najlepiej korzystać z atomizera i zraszać roślinę, a ona odwdzięczy się pięknym pokrojem.
Po drugie: anturium
Charakterystyczny sercowaty, czerwony kwiat, który często można spotkać w bukietach to anturium. Jego uprawa uważana jest za skomplikowaną z kilku powodów. Potrzebuje odpowiedniej ziemi ogrodowej, próchniczej, o odczynie 4-4,5 PH. Nieodpowiednie, np. zacienione miejsce uprawy, a dodatkowo źle dobrana gleba są głównymi przyczynami, dlaczego uprawa anturium w ogrodzie czy w domu się nie udaje. Odpowiednia wilgotność i zapewniona temperatura pokojowa zagwarantują, że anturium będzie znacznie lepiej się rozwijać.
Po trzecie: azalia
Bardzo piękną i trudną w uprawie rośliną jest azalia. Ten krzew można sadzić obok roślin cebulowych. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku sadzenie w koszyczkach, gdyż łatwiej można wyciągnąć cebule, a warto podkreślić, że azalia może się znacznie rozrastać. Cebule amaryllis czy szafirki świetnie się sprawdzą. Trzeba pamiętać, że sadzenie amaryllis i azalii to dopiero połowa sukcesu, jeśli chodzi o spójnie zaprojektowany i wykonany ogród, gdyż najistotniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Zarówno w przypadku azalii, jak i roślin cebulowych należy podlewać korzenie, a nie liście czy kwiaty, gdyż to prowadzi do marnienia rośliny i rozwoju chorób. Ponadto nie należy ich podlewać nadmiarem wody. Azalię należy również trochę przycinać co kilka lat, przeprowadzając cięcie odmładzające.
Po czwarte: peperomia
Za trudną w uprawie uważana jest również peperomia. Jej liście są niezwykle dekoracyjne, dzięki białym plamkom lub paskom na powierzchni. Należy podlewać ją wodą o temperaturze pokojowej. Taką najlepiej toleruje. Zatem jeśli uprawiana jest na dworze należy ją przenosić do domu, wtedy, gdy spada do 10 stopni i poniżej tej wartości. W takiej temperaturze po prostu marnieje, dlatego przeznaczona jest podobnie jak inne rośliny ciepłolubne do uprawy albo pod osłonami, albo w doniczkach.
Po piąte: kamelia
Do roślin niezwykle wrażliwych na zmianę środowiska, w którym się znajduje należy kamelia. Najlepiej uprawiać ją w doniczce, gdyż również nie jest odporna na mróz, a już w temperaturze ujemnej może obumrzeć. Źle znosi zmianę miejsca, dlatego nie można jej często jej fundować, choć jak wiadomo zimą jest to nieuniknione. Już temperatura 10 stopni wystarczy, by kamelia zaczęła kwitnąć. Zatem niewielkie kwiaty: różowe, białe lub czerwone mogą pojawić się nawet w czasie ciepłej zimy, gdy są przechowywane na zadaszonym tarasie lub balkonie.
Oczywiście nasza lista to nie wszystkie wymagające rośliny, wszak do nich należy zaliczyć również wszystkie ekspansywne gatunki, które należy regularnie, nawet kilka razy w sezonie podcinać. Dodatkowo np. krzewy owocowe narażone są na zarastanie chwastami i często zostają zagłuszone. To jest duży problem, jednak i z nim można sobie poradzić, wszak odpowiednich i do tego nieszkodliwych środków ochrony roślin nie brakuje. Wystarczy tylko aplikować je zgodnie z zaleceniami, a w przypadku owocujących roślin, z jadalnymi owocami, pamiętać, by ze zbiorem poczekać tyle, ile zalecone jest na opakowaniu.