Nawet na krótkim wyjeździe lub urlopie męczy Cię myśl, że po powrocie zastaniesz splądrowane mieszkanie? Niestety, nie ma takich drzwi antywłamaniowych, których nie byłby w stanie sforsować żaden złodziej. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy całkowicie bezsilni wobec perspektywy włamania do domu. Nie ułatwiaj złodziejowi zadania, a istnieje duża szansa, że się zniechęci i zaniecha kradzieży. Specjaliści ERGO HESTIA przedstawiają skuteczne sposoby na to, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem.
Statystyki włamań nie wyglądają optymistycznie – okazuje się, że w 2019 r. złodzieje dokonali aż 71 186 kradzieży z włamaniem. To aż o 3% więcej niż w roku poprzednim! W ERGO Hestia ubezpieczenia ochronią Cię przed konsekwencjami kradzieży, ale czy możesz zrobić coś we własnym zakresie, aby uniknąć tej przykrej sytuacji? Sposobów jest wiele – czytaj dalej!
Zapobieganie kradzieżom – dobre praktyki przed opuszczeniem domu
Pamiętaj, że złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby dokonać kradzieży w Twoim mieszkaniu. Wystarczy mu parę godzin, kiedy wychodzisz np. do pracy lub na spotkanie towarzyskie. Warto więc wyrobić sobie dobre nawyki przed każdym wyjściem z domu, aby nie dawać złodziejowi pretekstu do „odwiedzin”.
Podstawowe działania, które możesz wykonać, to np.:
- Zamykanie nie tylko drzwi, ale także okien – okazuje się, że większość włamywaczy dostaje się do wnętrza nie przez drzwi, ale przez znacznie łatwiejsze do sforsowania okna. Nie zapominaj o zamknięciu również okienek piwnicznych lub garażowych.
- Zasłanianie okien i żaluzji oraz zapalanie światła przed wieczornym wyjściem to najprostszy trik stosowany od dziesięcioleci. Rozświetlone mieszkanie daje wrażenie, że w środku przebywają domownicy.
- Niezostawianie informacji o wyjściu lub powrocie na kartce – nie informuj złodzieja, jakim czasem dysponuje.
- Niezostawianie w domu dużych kwot pieniędzy oraz unikanie oczywistych skrytek, takich jak biblioteczka, szafka z ubraniami – jeśli wydaje Ci się, że złodziej nie zajrzy do szuflady z bielizną, jesteś w błędzie!
- Zapisanie numerów fabrycznych sprzętów RTV, tworzenie listy cennych przedmiotów – im więcej szczegółowych informacji o swoich sprzętach posiadasz, tym większe prawdopodobieństwo, że policja je kiedyś odnajdzie, np. po odkryciu kryjówki złodzieja. Wówczas sprzęty zostaną Ci natychmiast zwrócone.
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Jeśli mieszkasz w sąsiedztwie, w którym często dochodzi do włamań do domów jednorodzinnych lub mieszkań, nie zwlekaj – poświęć trochę wysiłku i środków, aby zabezpieczyć siebie i swój dom. Pamiętaj o pięciu kluczowych zabezpieczeniach:
- Montaż drzwi antywłamaniowych – nowoczesne drzwi antywłamaniowe zostały wyposażone w zabezpieczenie przeciwwyważeniowe i zamki patentowe. Standardowe drzwi do mieszkania obij blachą stalową i najlepiej zainstaluj drugie skrzydło wewnątrz mieszkania. Pamiętaj również o łańcuchu na drzwi i wizjerze, które mogą Cię ochronić przed napadem.
- Pomoc sąsiadów – czujni sąsiedzi to pomoc nie do przecenienia! Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, poproś sąsiadów o obserwowanie mieszkania lub posesji. Najlepiej, jeśli zaglądaliby do domu od czasu do czasu.
- Ochrona prywatności – kusi Cię wizja pochwalenia się przed znajomymi na social mediach, że wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje? Poczekaj z tym do powrotu i wtedy opublikuj zdjęcia i posty. Złodzieje – zwłaszcza ci, którzy od dłuższego czasu obserwują dom – wykorzystują social media, aby sprawdzić, kiedy mogą liczyć na dłuższą nieobecność domowników.
- Monitoring lub system alarmowy (czujniki ruchu, kamery) – już sama ich obecność może zniechęcić złodzieja. A jeśli ktoś wtargnie na Twoją posesję, hałas i światła skutecznie go odstraszą.
- Zakup ubezpieczenia Dom i mieszkanie: kradzież – aby zniwelować skutki włamania, warto pomyśleć wcześniej o zakupieniu ubezpieczenia domu lub mieszkania od kradzieży. ERGO HESTIA oferuje kompleksowy pakiet ubezpieczeń, np. ERGO 7, który umożliwia dostosowanie zakresu ochrony domu lub mieszkania w trzech wariantach w zależności od Twoich oczekiwań. W ramach pakietu ERGO 7 Twoje mienie będzie chronione w zakresie zdarzeń losowych lub w najwyższym wariancie od wszystkich rodzajów ryzyka (tzw. all risk). Dodatkowo zakres ochrony warto rozszerzyć o kradzież. Ochrona ta, poza ochroną od kradzieży z włamaniem, obejmuje również w zależności od wariantu szkody powstałe w wyniku aktów wandalizmu lub rabunku. W przypadku wyboru najwyższego, trzeciego wariantu dla ryzyka kradzieży ochroną mogą zostać objęte zewnętrze elementy domu lub mieszkania, a także elementy architektury ogrodu np. ogrodzenie i jego elementy, wyposażenie placu zabaw, grille ogrodowe lub kosiarka (od kradzieży zwykłej, bez włamania).
Z pewnością warto zapobiegać kradzieży. Jeśli jednak już do niej doszło, nie trać głowy! Zachowaj spokój, zgłoś sprawę na policję i skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem.
Artykuł sponsorowany