Osoby starsze często mają problemy ze snem. Schorzenia wieku podeszłego, reumatyzm, czy choroby przewlekłe, wszystko to powoduje że trudno o efektywny i regenerujący sen. Jednak wybierając odpowiedni wygodny materac, kołdrę i poduszkę z właściwym wypełnieniem można znacząco poprawić jego jakość. Warto zatem zastanowić się, czym kierować się przy wyborze.
Kołdra sensoryczna – nowy wynalazek, nie tylko dla dzieci z ADHD
Pierwszą propozycją może być kołdra sensoryczna. Jest ona wykonana z wytrzymałego włókna bawełnianego i wypełniona kulkami szklanymi. Zwana jest również obciążeniową, gdyż dopasowuje się ją do ciężaru ciała. Stymuluje mięśnie i ścięgna, które przecież w podeszłym wieku są już w gorszym stanie. Nacisk powoduje, że ruchy są ograniczone, co ma duże znaczenie w przypadku osób chorujących np. na chorobę Parkinsona. Nie trzeba obawiać się, że wypełnienie wydostanie się na zewnątrz, gdyż kołdra wzmocniona jest od wewnątrz dodatkową warstwą bawełny. Warto zauważyć, że taka kołdra wpływa na głębszy sen i polecana jest także osobom z depresją, nerwicą, czy stanami lękowymi.
Kołdra z puchowym wypełnieniem – dla seniorów preferujących lekkie kołdry
Kiedy seniorowi nie dokuczają problemy z zasypianiem czy układem nerwowym, to dobrym wyborem może być lżejsza kołdra puchowa. Zapewnia ona przyjemne ciepło, co ma niebagatelne znaczenie dla osób zmagających się z problemami krążenia i zimnych stóp. Kołdra może być wymieszana z pierzem, co jest wyborem dla zwolenników tradycyjnego wypełnienia, którzy jednocześnie nie są na nie uczuleni.
Wełna z alpaki lub wielbłąda jako wypełnienie kołdry
Poszczególne modele kołder różnią się przede wszystkim wypełnieniem. Dla osób zmagających się z problemem bólów reumatycznych, doskonałym wyborem może być model z wypełnieniem z wełny wielbłąda. Jest ona pozyskiwana przy codziennym czesaniu zwierzęcia. Innym wyborem może być kołdra z alpaki. Ta wełna zbierana jest jedynie raz do roku, gdyż w takich odstępach czasu te zwierzęta z rodziny wielbłądowatych są strzyżone. Takie kołdry są bardzo ciepłe i świetnie nadają się na zimę. Jednak można wybrać także wersję całoroczną, wystarczy zdecydować się na takie modele, gdzie wełna łączona jest z jedwabiem. Warto zauważyć, że również poduszki mogą posiadać takie wypełnienie. Dla osób starszych bardzo ważne jest również to by pościel dobrze odprowadzała wilgoć i pozwalała skórze oddychać. W tym przypadku tak właśnie jest.
Kołdra najlepsza dla skóry wrażliwej
Istotne znaczenie mają również alergie skórne, które mogą wystąpić również w podeszłym wieku. W takiej sytuacji kołdrą, która najlepiej się sprawdza jest jedwabna. Warto wybrać również pościel z tego samego materiału. W kontakcie ze skórą jedwab nie powoduje podrażnień, a jego gładka struktura jest przyjemna dla skóry i odpowiednio odprowadza pot. Uderzenia ciepła zdarzają się jeszcze po menopauzie. W takiej sytuacji należy stosować lekkie kołdry, które w przypadku zimnych potów także zapewniają odpowiedni poziom komfortu. Wygodna kołdra od PodPierzyna.com to doskonały pomysł.
Ogólne zasady wyboru kołdry dla seniora
Wybierając kołdrę dla seniora trzeba zastanowić się po pierwsze czy ma to być kołdra całoroczna czy sezonowa. Oczywiście zawsze istotne znaczenie ma dobranie właściwego rozmiaru kołdry. W przypadku małżonków najlepiej wybierać dwie kołdry. Zmiana pozycji w czasie snu powoduje bowiem, że jedna osoba może pozostać w końcu bez niej, a przebudzenie, kiedy zimno przeszywa całe ciało nie jest niczym przyjemnym. Wybór dwóch kołder ma jeszcze jeden prozaiczny powód – różne preferencje. Niektórzy seniorzy wolą kołdry cieńsze i lżejsze, a inni ciężkie i puchowe. Warto sprawdzić czy poszycie kołdry można zdjąć i wyprać. Oczywiście jeśli nie jest to możliwe każdą kołdrę raz na jakiś czas trzeba oddać do czyszczenia. Ważnym aspektem przy wyborze kołdry dla seniora są jeszcze przeszycia. Nici z włókna węglowego mają bardzo duże znaczenie, gdyż mogą neutralizować ładunki elektryczne nagromadzone na ciele w ciągu dnia. Takie działanie powoduje, że sen może być głębszy i bardziej efektywny.
Na kołdrze dla seniora nie warto oszczędzać. Odpowiednie wypełnienie, a także wykonanie i rozmiar mogą zapewniać komfort snu, który jest niezwykle ważny dla organizmu, który już znacznie trudniej się regeneruje.