Znamiona warto badać, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie są to na przykład zalążki czerniaka. Nie opłaca się ryzykować – w przypadku tej choroby jest tak, że im wcześniej się ją wykryje, tym lepiej. Jak często w związku z tym zgłaszać się na badanie i jak badać się samemu oraz na co zwracać uwagę?
Czerniak można wyleczyć tylko wtedy, gdy uda się go wcześnie rozpoznać. Dlatego też tak ważne jest to, by regularnie przeprowadzać badania u dermatologa. Badanie to jest bardzo skuteczne, ponieważ wykonuje się je przy pomocy dermatoskopu – dzięki temu urządzeniu można już wykryć złośliwe znamię na bardzo wczesnym stadium rozwoju.
Czy wszyscy, którzy mają znamiona, muszą się obawiać czerniaka?
Bardzo często większość znamion nie wymaga regularnych badań. Jednak by mieć pewność co do tego, które to są zmiany skórne, trzeba przynajmniej raz udać się do dermatologa, by poznać fachową opinię i zalecenia. Tylko specjalista jest w stanie określić, czy dane znamię wymaga dalszych badań i obserwacji, a później ewentualnego usunięcia, czy też nie.
Dlaczego badanie znamion jest tak ważne?
Trzeba mieć świadomość, że nawet jeśli znamię w żaden sposób się nie zmienia, może rozwijać się w nich czerniak. Szczególnie często dochodzi do takich sytuacji, gdy ma się barwione znamiona. Czerniak to wyjątkowo groźny nowotwór, a by go wyleczyć, trzeba zacząć terapię na bardzo wczesnym stadium choroby. Na czerniaka najbardziej podatne są te osoby, u których mogą wystąpić określone czynniki ryzyka. Są nimi osoby, które:
- miały w rodzinie krewnych chorujących na czerniaka,
- same już przeszły raka skóry lub czerniaka,
- mające jasną karnację z tendencją do zmiany skóry na czerwoną podczas ekspozycji na słońce,
- zostały poparzone słonecznie,
- mają znamię znajdujące się w miejscu, które cały czas się podrażnia, na przykład odzieżą,
- mają wyraźne znamię od dziecka,
- pracują na słońcu, chodzące na solarium, czy spędzające czas wolny na opalaniu.
Jakie objawy są powodem do zgłoszenia się na wizytę do dermatologa?
Należy jak najszybciej zamówić wizytę u specjalisty, jeśli doszło do zmiany znamiona w zakresie jego kształtu, koloru, rozmiaru, czy powstał na nim guzek lub stało się niesymetryczne. Jeżeli wokół znamienia pojawiło się krwawienie, ubytek lub gdy to miejsce zaczyna swędzieć, wtedy także warto skonsultować się z lekarzem.
W przypadku, gdy na skórze pojawiło się nowe znamię, wtedy także należy zachować czujność i sprawdzić, co o nim sądzi dermatolog. Szczególnie jeśli wyraźnie różni się od znamion, które już ma się na skórze.
Bardzo niebezpieczne i konieczne uwagi są zwłaszcza znamiona zabarwione na czerwono – jeśli więc taka zmiana się pojawi, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Również wtedy, gdy wokół dotychczasowego znamiona pojawia się czerwony pierścień.