Rodzaje przełączników stosowanych w przemyśle i automatyce

Rodzaje przełączników stosowanych w przemyśle i automatyce

Przełączniki stanowią jedne z podstawowych i zarazem najobszerniejszych grup urządzeń ręcznego sterowania w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym. Wykorzystuje się je również w automatyce, do sterowania urządzeniami i maszynami, do kontroli dostępu, wprowadzania danych oraz w wielu innych zastosowaniach. Poznaj najpowszechniejsze rodzaje przełączników dostępnych na rynku.

Przełączniki monostabilne i bistabilne

Jednym z najważniejszych kryteriów, na podstawie którego kategoryzuje się przełączniki, jest sposób ich działania. Pod tym względem wyróżniamy przełączniki monostabilne i bistabilne. Przełączniki monostabilne są przekaźnikami elektrycznymi, które zmieniają swój stan pod wpływem oddziaływania na nie zewnętrznego parametru wejściowego. W momencie, w którym zewnętrzny parametr wejściowy przestaje oddziaływać na przełączniki, powracają one do swojego poprzedniego stanu.

Z kolei przełączniki bistabilne są przekaźnikami elektrycznymi, które zmieniają swój pierwotny stan pod wpływem działania zewnętrznego wejściowego parametru i pozostają w tym zmienionym stanie nawet wówczas, gdy parametr zewnętrzny przestanie na nie oddziaływać.

Rodzaje przełączników elektrycznych

Pod względem budowy, a więc i sposobu sterowania przełącznikiem wyróżnia się wiele konstrukcji przeznaczonych ogólnemu, jak i specjalistycznemu zastosowaniu. Wśród typowych przełączników, które znajdziemy na rynku, należy wymienić przede wszystkim: mikroprzełączniki, kasety sterownicze, przełączniki tablicowe, przełączniki typu Rocker, przełączniki typu Dip-Switch, przełączniki suwakowe, przełączniki obrotowe, przełączniki dźwigniowe, przełączniki przyciskane, przełączniki wandaloodporne, przełączniki krzywkowe, przełączniki nożne, joysticki, stacyjki i zamki, klawiatury oraz zadajniki kodu. Poniżej prezentujemy kilka rodzajów przełączników.

Mikroprzełączniki

Mikroprzełączniki to przełączniki przeznaczone do montażu na płytkach drukowanych. Wykorzystywane są one do sterowania parametrami pracy elementów elektronicznych wchodzących w skład obwodów elektronicznych.

Przełączniki tablicowe

Przełączniki tablicowe stosowane są głównie do załączania i wyłączania tablic rozdzielczych oraz rozdzielnic. Stosuje się je również do załączania i wyłączania obwodów głównych i pomocniczych oraz innych maszyn i urządzeń.

Przełączniki typu Rocker

Przełączniki typu Rocker to jedne z powszechniej stosowanych przełączników zasilania w urządzeniach RTV i AGD oraz w elektronice użytkowej.

Przełączniki przyciskane

Przełączniki przyciskane – zwane również przyciskami – to kolejny niezwykle popularny rodzaj przełączników. Występują w formie przełączników monostabilnych, jak i bistabilnych oraz są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane w niemal każdej aplikacji.

Przełączniki nożne

Ten rodzaj przełączników wykorzystywany jest w zastosowaniach i miejscach, w których o wiele wygodniejsze jest zastosowanie przełącznika nożnego niż ręcznego – np. w przemyśle podczas sterowania linią produkcyjną lub urządzeniami i maszynami.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 658

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *