Wśród tradycyjnych stylów urządzania ogrodu można wymienić wiejski, angielski czy prowansalski. Ogród w stylu retro cieszy nasze oczy nie tylko pięknymi kwiatami, ale również ogrodową architekturą w wersji naturalnej, czyli z drewna. Nie brakuje tutaj rozwiązań naturalistycznych i współgrających z naturą, np. karmników podwieszonych pod tarasem. Dziś zajmiemy się doborem kwiatów na rabaty do retro ogrodu. Jakie sprawdzą się w szczególności?
Róże na rabatach i pergolach, czyli klasyka z babcinego ogrodu
Co kojarzy nam się z tradycyjnymi ogrodami angielskimi, ale również ogrodami naszych babć? Przede wszystkim pieczołowicie pielęgnowane róże, zarówno w wersji kwiatów rabatowych, jak i roślin pnących. Jak wiadomo róże nie należą do kwiatów łatwych w uprawie, jednak mogą dać dużo satysfakcji ogrodnikom, no i świetnie nadają się na kwiaty cięte, którymi można zdobić salony, czy sypialnie. Nie wszystkie róże pnące wymagają przywiązywania do podpór, a przykładem jest odmiana Climbers o czarnopupurowych kwiatach. Dobrze rosną na południowych stanowiskach. W pielęgnacji należy pamiętać o odpowiednim przycinaniu. Pędy boczne skraca się d 30-40 cm, ale przycinanie rozpoczyna się dopiero w trzecim roku po posadzeniu. Raz na kilka lat usuwa się również najstarszą z gałęzi stanowiącą trzon, co ma odmłodzić różę. Należy oczywiście stosować także nawożenie. Jeśli chodzi o róże rabatowe, to są to tak naprawdę krzewy, które lubią słoneczne stanowiska. Warto sadzić różne odmiany, aby uzyskać ciekawszy wygląd rabaty, a także kontrastujące barwy. Potrzebują próchniczej ziemi i podobnie jak róże pnące należy je kopczykować i przykrywać agrowłókniną na zimę.
Begonie, czyli kwiaty w stylu retro
Świetnym wyborem na rabaty w stylu retro mogą być też begonie. Trzeba pamiętać, że preferują one stanowiska w półcieniu, gdyż na słonecznym mogą się zaparzać i przerzedzać. Preferują glebę żyzną, umiarkowanie wilgotną, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jest gatunkiem bardzo odpornym i może rosnąć nawet na niezbyt zasobnej w składniki odżywcze glebie. Sadzenie begonii w ogrodzie należy zaplanować na drugą połowę maja, gdy nie ma już przymrozków. Bulwy z różowymi pękami pędowymi sadzi się na głębokości 2 cm, a więc płytko. Po posadzeniu trzeba je zasypać ziemią i oczywiście podlać. Po przekwitnięciu należy usuwać suche kwiaty, aby zrobić miejsce na nowe. Begonie nawozi się przez cały okres wegetacji dedykowanym nawozem mineralnym, według zaleceń na opakowaniu. Bulwy jesienią należy wykopać, a wcześniej skrócić rośliny do wysokości 2-3 cm. Przechowuje się je w temperaturze 6-10 stopni, przysypane piaskiem lub wiórami.
Lawenda i wrzosy – idealne w klimacie vintage
Chcąc stworzyć piękną ciemnoróżową rabatę z fioletowymi akcentami w stylu prowansalskim, warto wybrać lawendę i wrzosy. Te byliny świetnie się sprawdzają, a do tego nie są bardzo wymagające. Lawenda świetnie sobie radzi nawet w suchym i nieurodzajnym podłożu. Warto osłonić ją warstwą żwiru. Skomponuje się z wilczomleczem, a także krwawnikiem. Lawendę warto sadzić w półcieniu, najlepiej późną wiosną. W ostatnich dniach wiosny pędy lawendy przycina się o 1/3 długości, a przekwitłe pędy starannie wycina. Jeśli chodzi o nawożenie wystarczy odrobina kompostu na wiosnę. Na zimę warto okryć ją włókniną. Wrzosy w przeciwieństwie do lawendy lubią słoneczne stanowiska, dlatego nie warto sadzić ich w bezpośrednim sąsiedztwie, chyba że wrzosy zacieniają lawendę. Podobnie jak lawenda dobrze rosną na mało urodzajnej glebie. Trzeba pamiętać, że wrzosy wymagają kwaśnego torfu, zatem nie można zastosować zwykłej ziemi ogrodowej. W przypadku wrzosów należy zachować odstęp 20-30 cm poszczególnych nasadzeń, a także obsypać rabatę korą. Wrzosy nie lubią nadmiaru wody, jednak w czasie suszy trzeba je regularnie, ale umiarkowanie podlewać. Należy je przycinać w kwietniu poniżej miejsca z którego wyrastały kwiaty. Zasila się je nawozem wieloskładnikowym.
Maciejki, nasturcje, nagietki, czy słoneczniki, czyli jednoroczne kwiaty, na które stawiały nasze babcie
Rabatę w stylu retro można stworzyć też z kwiatów jednorocznych. Świetnie sprawdzą się te intensywnie pachnące i świetnie nadające się na zioła czy przetwory. Maciejki będą zachwycać swoimi fioletowymi dużymi kwiatami, a nasturcje czerwonymi i pomarańczowymi. Te ostatnie sprawdzą się dla gospodyń domowych na przetwory. Rabatę warto uzupełnić o słoneczniki, które będą doskonałym przysmakiem dla ptaków. Z kolei kwiaty o silnej woni przyciągać będą owady. Taki ogród jest niezwykle kolorowy i urokliwy, a także ma klimat retro.
Rabaty można stworzyć z wielu gatunków roślin. Przedstawione przez nas propozycje świetnie sprawdzą się w stylistyce retro. Obok rabaty warto ustawić drewnianą ławeczkę. Na niej również można postawić donice z kwiatami.