Suczki w okresie karmienia i laktacji mają zdecydowanie większe potrzeby żywieniowe. Podstawą w tym okresie powinna być pełna i dobrze zbilansowana dieta, bogata w różnorodne wartości odżywcze. Tylko to zapewni naszym podopiecznym optymalny rozwój szczeniąt i pomyślny poród. Jaka karma dla psa będzie odpowiednia w tym czasie? Jakie proporcje należy zachować przy jej dawkowaniu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak wygląda ciąża u psa?
Psia ciąża jest zdecydowanie krótsza niż ludzka. Czas jej trwania wynosi około 63 dni od owulacji. Dzieli się ona na trzy trymestry, w tym każdy po 21 dni. Poszczególne etapy ciąży wymagają szczególnego żywienia. W pierwszych czterech tygodniach dawka pokarmowa nie powinna zostać zmniejszona lub zwiększona. Suczce powinna być podawana dotychczasowa karma dla psa. Rzecz jasna musi być to jednak produkt wysokiej jakości, o odpowiedniej zawartości. Można go znaleźć w specjalistycznych sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producenta.
Dawkowanie karmy w ostatnich tygodniach ciąży
W piątym tygodniu może nastąpić zwiększenie dawki pokarmowej do mniej więcej 125 procent, a w szóstym do 150 procent. Większa porcja jedzenia jest konieczna, ponieważ w tym czasie następuje intensywny rozwój szczeniąt. Dodatkowo dostarczy ona energii psiej mamie. W ostatnim tygodniu ciąży suczka bowiem potrzebuje dużo sił, a jednak wykazuje zdecydowanie mniejszy apetyt niż zwykle. Oczywiście dawki pokarmu w razie potrzeby można podzielić na kilka, a nawet kilkanaście mniejszych porcji.
Kluczowe białko i węglowodany
Karma dla psa w okresie ciąży i laktacji powinna dostarczać odpowiedniej porcji białka i węglowodanów. One bowiem są najważniejszymi składnikami diety w tym okresie. Najlepiej stawiać na białko pochodzenia zwierzęcego, ponieważ zawiera ono cenne, egzogenne aminokwasy. Zapotrzebowanie na węglowodany określane jest natomiast procentowo i wynosi ono 23 procent suchej masy. Przestrzeganie odpowiedniej proporcji białka i węglowodanów jest bardzo ważne. Niedobory białka mogą bowiem prowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej szczeniąt, a węglowodanów do zaburzeń rozrodu oraz spadku przeżywalności szczeniąt.
Czy ważny jest tłuszcz?
Oczywiście karma dla psa nie powinna być też pozbawiona tłuszczów. To równie ważny składnik psiej diety. Im więcej natomiast płodów, tym spożywane jedzenie powinno być bogatsze w tłuszcze. Tłuszcz odpowiada bowiem za kaloryczność pokarmu, a zarazem jego wartość energetyczną. Przy okazji wpływa też na smak serwowanej karmy.