Właśnie urządzasz lub remontujesz mieszkanie i szukasz efektownych, ale też odpornych płytek, które przetrwają lata? Sprawdź, czym jest gres podłogowy i już dziś wybieraj spośród tysięcy przepięknych wzorów płytek gresowych!
Ceramika czy gres – jakie są różnice?
Przeglądasz ofertę płytek i jedyne, na czym się skupiasz to wzory? Błąd! Zanim zaczniesz myśleć o walorach estetycznych, koniecznie dowiedz się czegoś na temat składu poszczególnych materiałów i ich parametrach – dzięki temu unikniesz niepotrzebnych rozczarowań.
- Glazura: czyli ceramika pokryta szkliwem – wytwarza się z niej płytki ścienne. Jest dość krucha i łatwo może ulec uszkodzeniom, dlatego nie sprawdzi się w formie okładziny podłogowej.
- Terakota: wytwarzana z oczyszczonej gliny – w tej grupie znajdą się wszelkiego rodzaju płytki kamionkowe, które tak doskonale pasują do stylu prowansalskiego. Terakotę można kłaść zarówno na ściany, jak i na podłogi.
- Gres: jest najtrwalszym spośród wymienionych surowców. Płytki gresowe są mrozo i wodoodporne z tego względu gres dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach użytkowych, holach i przedpokojach. Można stosować je także w formie okładziny tarasowej.
Rodzaje gresu
Płytki gresowe podłogowe w zależności od zastosowanej mieszanki i sposobu produkcji mogą różnić się między sobą właściwościami. Do wyboru masz:
- Gres techniczny: jest uznawany za najbardziej odporny rodzaj gresu. Cechuje go wysoka odporność na ścieranie i zarysowania. Stosuje się go w miejscach mocno eksploatowanych – korytarze, przedsionki, pomieszczenia gospodarcze, klatki schodowe, magazyny, hale.
- Gres porcelanowy: charakteryzuje go niska nasiąkliwość i wysoka porowatość. Dzięki zastosowaniu różnorodnych dodatków takich jak sole, masy, czy mineralne można wytwarzać płytki o różnorodnych wzorach – w tym także płytki drewnopodobne.
- Gres polerowany: jego powierzchnia jest wyszlifowana i wypolerowana. Płytki z takiego gresu są bardzo estetyczne i chętnie stosuje się je w aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Niestety brak warstwy ochronnej szkliwionej może sprawiać, że gres polerowany będzie bardziej podatny na zadrapania i zarysowania.
- Gres szkliwiony: wyglądem przypomina terakotę, ale ma od niej znacznie lepsze parametry techniczne. Gres szkliwiony nie wchłania wilgoci, więc można z niego wytwarzać płytki łazienkowe. Jego powierzchnia nie jest śliska, doskonale dostosowuje się też do zmiennych warunków atmosferycznych i dobrze znosi wahania temperatur. Dzięki szkliwionej powłoce jest produktem wysoce estetycznym. Gres szkliwiony można zatem stosować zarówno we wnętrzach, jak i w formie okładziny na taras.
Wybór płytek do mieszkania okazuje się trudniejszy, niż myślałeś? Mamy nadzieję, że z naszym artykułem szybciej znajdziesz produkt dla siebie. Zajrzyj do salonów MAXFLIZ i poznaj bogatą ofertę płytek gresowych do łazienki, kuchni i na taras. Wybieraj modne wzory i kolory, jednocześnie pamiętając o parametrach technicznych – uzbrojony w odpowiednią wiedzę z pewnością znajdziesz kafelki, które spełnią wszystkie Twoje wymagania.