porowatosc-wlosow

Jak określić porowatość włosów? Dlaczego to takie ważne?

Porowatość włosów to jedno z podstawowych kryteriów opisu kondycji i specyfiki włosów. Warto wiedzieć, czy twoje włosy mają porowatość niską, średnią czy wysoką, ponieważ dzięki temu lepiej i skutecznie będziesz potrafiła m.in. dobrać dla nich odpowiednią pielęgnację.

Porowatość włosów – czyli co?

Porowatość włosów dzieli się na niską, średnią i wysoką. Jest to kryterium określające naturalny stopień rozchylenia łusek włosa. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że niektóre kobiety mają z natury proste i gładkie włosy, inne zaś od zawsze mierzą się z problemem puszenia się włosów. To jeden z efektów określonego rodzaju porowatości. Stopień rozchylenia włosów przekłada się bowiem na szereg dodatkowych cech charakterystycznych konkretnych kosmyków. To z kolei sprawia, że włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate wymagają innej pielęgnacji, doboru nieco innych kosmetyków. Widać to dobrze choćby na przykładzie olejowania włosów. Zabieg pożądany jest w przypadku wszystkich trzech typów, przeprowadza się go tak samo, natomiast oleje, które stosuje się do włosów wysokoporowatych to nie te same, po które sięga się w przypadku kosmyków o niskiej porowatości.

Czym charakteryzują się typy porowatości?

Już podstawowa charakterystyka typów porowatości włosów powinna pomóc ci w określeniu potencjalnego typu twoich włosów.

  • Włosy niskoporowate – wyróżnia je niewielki stopień rozchylenia łusek, w efekcie są to włosy gładkie, sypkie i błyszczące, łatwo je jednak przeciążyć kosmetykami do pielęgnacji (powinny one być więc wyjątkowo lekkie), największe wyzwanie w tym przypadku to uzyskanie dużej objętości, wizualnej gęstości; właścicielki tego typu włosów marzą o ich odbiciu u nasady.
  • Włosy średnioporowate – mają średni poziom odchylenia łusek, co sprawia, że włosy są stosunkowo łatwo poddają się zabiegom pielęgnacyjnym. Odpowiednio dobrane kosmetyki i zabiegi pozwalają uzyskać naprawdę oszałamiający efekt. Oczywiście puszą się one nieco, pojawiają się problemy z rozdwajającymi się końcówkami, natomiast dobrze dobrana pielęgnacja pozwala szybko nad tym zapanować. Można uzyskać blask i gładkość włosów niskoporowatych, ale bez efektu oklapniętych włosów, ponieważ średnioporowate mają naturalną tendencję do odbicia u nasady i większej objętości.
  • Włosy wysokoporowate – o najwyższym stopniu rozchylenia łusek. W efekcie to włosy często przesuszone, matowe, zniszczone. Są łatwo podatne na uszkodzenia. Często się łamią, puszą i rozdwajają. Wymagają bardzo głębokiej, ale i profesjonalnie dobranej pielęgnacji. Chodzi przede wszystkim o intensywne odżywienie bez jednoczesnego obciążania włosów.

Jakie kosmetyki dobrać pod kątem porowatości włosów?

Włosy niskoporowate świetnie reagują na zioła i glinki regulujące wydzielanie sebum. Doskonałym rozwiązaniem jest np. szampon w kostce, który nie obciąża włosów, a zapewnia im świeżość, a jednocześnie wzmacnia cebulki włosów, jak i stymuluje porost włosów. W przypadku włosów średnioporowatych, przy zachowaniu równowagi PEH (proteiny-emolienty-humektanty), możesz skupić się na kosmetykach dobranych pod kątem wygładzenia włosów lub podkreślenia ich skrętu. Do włosów niskoporowatych dobrać należy najłagodniejszy sposób mycia. Bardzo popularne jest OMO (odżywka-mycie-odżywka). Włosy te potrzebują głębokiego nawilżenia, olejuje się je najczęściej na dodatkowy podkład humektantowy, np. żel aloesowy lub hydrolat.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *