Katar potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Już w kilkanaście godzin od wniknięcia do organizmu wywołującego go wirusa, pojawiają się pierwsze objawy. Sporo dzieci ma tendencję do permanentnego wręcz kataru w okresie zimowym, ale nie tylko. Jak sobie poradzić z tym wrogiem?
Skąd się bierze katar?
Na początek warto lepiej poznać wroga. Katar to nic innego, jak nieżyt błony śluzowej nosa. Jest to wynik zakażenia górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się katar wirusowy, bakteryjny, alergiczny, w zależności od tego, jaka jest przyczyna jego powstawania. Najczęściej infekcjom i przeziębieniom towarzyszy zakażenie wirusowe (winowajcy to rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy). Katar, który się pojawia, to reakcja obronna organizmu, który za pomocą zwiększonej ilości wodnisto-śluzowej wydzieliny próbuje się pozbyć wirusa. Do zakażenia wirusowego może się dołączyć także bakteryjne. W okresie wiosenno-letnim natomiast dominuje katar alergiczny, który działa podobnie – alergen, który dostaje się do organizmu, wywołuje jego reakcję obronną. Jednym z jej elementów jest właśnie katar.
Jak walczyć z katarem?
Kataru nie wolno lekceważyć. Oczywiście wszyscy znamy powiedzenie, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień, ale trzeba pamiętać, że z pozoru niewinna infekcja może prowadzić do naprawdę poważnych chorób. W walce z katarem liczy się przede wszystkim higiena. Nos trzeba często wydmuchiwać, aby nie dopuścić do zalegania w nim wydzieliny. Najlepiej najpierw wydmuchać jedno nozdrze, a potem drugie. Pomóc na bolącą skórę może maść majerankowa, która natłuszcza skórę i przyspiesza probec jej gojenia.
Pomoc w usuwaniu wydzieliny
Wiele problemów przysparza gęsta wydzielina, którą trudno usunąć. Poczucie „zapchanego nosa” skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto w takim przypadku sięgnąć na przykład po olejek eukaliptusowy, który ma działanie wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Stosowany jest on zarówno na katar, jak i kaszel i bóle gardła. Okazuje się bezcenny również w przypadku walki z zapaleniem zatok. Inhalacje to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną. Olejek eukaliptusowy działa również bakteriobójczo i wirusowo. Z tych ostatnich właściwości znany jest także olejek tymiankowy. Ulgę w katarze mogą przynieść także napary z suszonych ziół – rumianku, szałwii, lawendy. Parówki i wydychanie tego typu naparów może istotnie pomóc w usuwaniu wydzieliny.
Nawadniaj się
Być może zabrzmi to banalnie, ale przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest ogromnie istotne w walce z katarem. Przede wszystkim nawadnianie rozrzedza wydzielinę, a tym samym ułatwia jej usuwanie. Warto sięgać więc po wodę niegazowaną. Oczywiście polecane są również napoje rozgrzewające – herbata z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu. Dobrze działają także rozgrzewające zupy – polski rosół czy orientalny ramen. Przy okazji warto także zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – z pomocą mogą przyjść mokre ręczniki na gorących kaloryferach lub profesjonalny nawilżacz.