Gadżety

Dart elektroniczny – co to za gra?

Dart, gra w lotki jest coraz bardziej popularna w Polsce. Początki tej towarzyskiej gry w Polsce sięgają lat 90-tych. To właśnie wtedy do Polski zawitała elektroniczna odmiana darta.

Różnice między dartem elektronicznym a klasycznym

Dart elektroniczny dość znacząco różni się od klasycznej odmiany. W darcie klasycznym tarcze do gry są sizalowe (zero elektroniki). W darcie elektronicznym jak sama nazwa wskazuje tarcza jest … elektroniczna.

Ma to swoje wielkie plusy. Punkty automatycznie są liczone, po każdej wbitej lotce w tarczę.
Zaczynamy grę mając na liczniku np 501 punktów (jedna z odmian gry w darta). Rzucając 20 punktów jedną lotką, 5 oraz 20 pkt następnymi (co kolejkę do dyspozycji mamy 3 lotki) co daje nam sumę 45 punktów.

Na liczniku pojawi się 501 – 45 pkt = 456 punktów. Tarcza sama zliczy punkty. Grając w darta elektronicznego możemy znaleźć dla siebie także inne formaty gier takie jak: Cricket, Shanghai czy Eliminator. Najpopularniejszymi grami są 301 i 501.

Tarcza elektroniczna i wielkość pól punktujących

Kolejną istotną różnicą między tarczą elektroniczną a sizalową jest często „nieregulaminowa” wielkość pół podwójnych oraz potrójnych. Pola te są bardzo często większe, szersze aniżeli w tarczy sizalowej.

Ktoś pomyśli – „o, to będzie łatwiej trafić i jest większa szansa na zdobycie większej ilości punktów” i to fakt. Będzie lżej i pewnie przyjemniej grać. Problem powstanie gdy będziemy musieli lub zwyczajnie zechcemy zagrać w turnieju w darta w pubie. Tam na 100% pola podwójne i potrójne będą regulaminowej wielkości. Bedą mniejsze i będzie nam trudniej.

Lepiej chyba trenować od samego początku na odpowiednich tarczach. Droższe odmiany tarcz elektronicznych posiadają takie pola. Gdy chcemy jednak tarczę do „piwka z kolegami”, to każda będzie dobra. Dart zawsze będzie świetną grą towarzyską.

Waga lotki w darcie

Ciekawostką jest, że w darcie elektronicznym mamy odgórnie podaną maksymalną wagę całej lotki. Wynosi ona 22 gramy. Jeszcze 2019 roku waga nie mogła przekraczać 20 gram. Grot lotki jest plastikowy. W darcie klasycznym grot jest stalowy.

Lotka nie może być cięższa z uwagi, że mogłaby zniszczyć delikatną matrycę tarczy. W darcie klasycznym limit wagi lotki już nas nie obejmuje. Są zawodnicy, którzy rzucają lotkami o wadze nawet 40 gram.

Dart elektroniczny jest też dużo głośniejszy. Tak, każdą trafioną lotkę w tarczę słychać na pewno, plusem są jednak często ciekawe wstawki muzyczne po skończonej grze lub trafieniu dużej ilości punktów.

Jeśli jednak masz sąsiadów za cienką ścianą i chcesz z nimi ciągle dobrze żyć, to w tym wypadku zastanów się dwa razy nad kupnem takiej tarczy.

Reasumując dart dzieli się na dwie odmiany: klasyczną i elektroniczną.

Klasyczna to tarcza sizalowa, elektroniczna to tarcze z tworzywa sztucznego w połączeniu z elektroniką. Każda odmiana ma swoje plusy i minusy. Dla jednego gracza hałas w czasie gry na elektroniku będzie nie do przyjęcia. Inny gracz za to, nie będzie chciał samodzielnie liczyć punktów i dlatego wybierze darta elektronicznego.

Shares: