Zastanawiasz się, ile powinno ważyć i mierzyć dziecko po urodzeniu i jak jego wzrost i waga powinny się zmieniać wraz z upływem czasu? To sprawa bardzo indywidualna, ale są pewne ramy, które mogą być orientacyjnym wyznacznikiem dla świeżo upieczonych rodziców.
Ile powinno ważyć i mierzyć dziecko po urodzeniu?
Wymiary noworodka po urodzeniu to coś, co nurtuje wielu rodziców. Jakie są prawidłowe? Choć w medycynie nie istnieje coś takiego jak ściśle wyznaczona prawidłowa waga dziecka na poszczególnych etapach życia, istnieją ogólne tendencje rozwojowe, które należy znać, by mieć świadomość, kiedy należy zachować wzmożoną czujność.
Waga dziecka po urodzeniu jest różna w zależności od tego, czy mówimy o dziewczynkach, czy o chłopcach. Prawidłowa waga urodzeniowa dziewczynek wynosi ok. 3,2 kg, z kolei waga noworodka płci męskiej to 3,3 kg. Długość ciała noworodka waha się pomiędzy 47 a 55 centymetrów. Tu również nie bez znaczenia jest płeć – chłopcy są nieco więksi od dziewczynek.
Prawidłowy rozwój rocznego dziecka
Ukończenie pierwszego roku życia dziecka to moment, w którym dziecko powinno ważyć średnio 9-11 kilogramów – a to oznacza, że waga niemal się potraja. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że u dzieci karmionych sztucznie często obserwuje się szybszy przyrost masy ciała niż u tych karmionych piersią.
Istotny wpływ ma też częstotliwość karmień: u dzieci, które są karmione częściej niż co 2 godziny (nieprawidłowo), waga rośnie szybciej, a karmienie w zbyt krótkich odstępach czasu może doprowadzić nawet do otyłości niemowlęcia. Wzrost dziecka, które ma 12 miesięcy, powinien wynosić około 75 centymetrów.
Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?
Rodzice często martwią się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Nie denerwuj się, jeśli przyrost masy ciała jest mniejszy niż u rówieśników twojego dziecka. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre niemowlaki są bardziej aktywne i mniej śpią, w związku z czym szybciej spalają kalorie i mogą zwiększać swoją masę ciała odrobinę wolniej od spokojniejszych i lubiących przespać większość dnia rówieśników.
Trzeba też wziąć pod uwagę to, że u dzieci karmionych sztucznie często obserwuje się szybszy przyrost masy ciała niż u brzdąców karmionych piersią. Istotny wpływ ma też częstotliwość karmień.
W nielicznych przypadkach zdarza się tak, że problemy z wagą są u dzieci wynikiem choroby.
Ile powinno mierzyć dziecko w pierwszym roku życia?
To, jak rośnie dziecko w pierwszym roku życia, jest kwestią indywidualną. Nie ma sensu porównywanie wzrostu swojego dziecka z innymi maluchami. Najlepiej jest sugerować się danymi zawartymi w siatkach centylowych. Siatki te uwzględniają wiek dziecka i wzrost, wyznaczając krzywą wzrostu.
Wzrost niemowlaka zależny jest między innymi od sposobu karmienia malucha, a także ilości snu. W ciągu pierwszego roku niemowlę powinno urosnąć o około 23-28 cm. Wzrost niemowlaka, który ma 12 miesięcy, powinien wynosić około 75 centymetrów – a zatem przeciętny przyrost długości wynosi dwa, trzy centymetry miesięcznie.
Co robić, gdy niemowlę nie rośnie?
Na to, jak szybko rosną niemowlaki, wpływa optymalna ilość snu, a także uwarunkowania genetyczne – każde dziecko ma swoje indywidualne tempo wzrostu. Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?
Zaburzenia zdrowotne, które mogą sprzyjać zbyt wolnemu przyrostowi długości ciała, to niedobór hormonu wzrostu, a także brak wrażliwości tkanek na działanie hormonu wzrostu. Inne możliwe przyczyny to:
- niedoczynność tarczycy,
- infekcje przewlekłe,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- wady serca.
W razie jakichkolwiek zaburzeń wzrostu pediatra oceni przyczynę nieprawidłowości i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie postępowanie.