Dzieci

Jak zachęcić dziecko do gry w szachy?

Gra w szachy ma wiele zalet. To nie tylko sport, który daje rozrywkę, ale również trening intelektualny, mający pozytywny wpływ na logiczne myślenie i koncentrację. Właśnie dlatego warto nauczyć dziecko grać w szachy i zachęcać go do rozgrywek. Jak? Podpowiadamy!

Czy warto nauczyć dziecko grać w szachy?

Pytanie dość przewrotne, bowiem odpowiedziano na nie już we wstępie. Warto nauczyć dziecko grać w szachy przede wszystkim z uwagi na to, że jest to sport, który ma pozytywny wpływ na jego rozwój. Dzięki niemu maluszki uczą się cierpliwości, rozwijają swoją koncentrację, pamięć, ale też umiejętność logicznego myślenia. Wiele mówi się o tym, że dzieci, które grają w szachy od najmłodszych lat, mają znacznie lepsze wyniki w szkole. Oczywiście to nie wszystko, co można powiedzieć na temat ich pozytywnego wpływu na maluchy. Wyczerpująco szachy dla dzieci omawiają poradniki internetowe, z których można dowiedzieć się znacznie więcej na ich temat, w tym o ich wpływie na rozwój najmłodszych.

Od kiedy szachy dla dzieci?

Przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy w ogóle rozpocząć naukę gry w szachy. Czy wiek dziecka ma znaczenie? W przypadku dolnej granicy – jak najbardziej. Górnej granicy nie ma – w szachy mogą uczyć się grać nawet dorośli. Chociaż im jesteśmy młodsi, tym zdecydowanie lepiej chłoniemy wiedzę.

A jaki wiek dziecka będzie odpowiedni, by stawiać pierwsze kroki w grze w szachy? Wielu specjalistów z tej dziedziny twierdzi, że idealny czas to 4 lata. Oczywiście dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie jest łatwo postawić konkretne ramy. Dla niektórych pięciolatków szachy mogą się okazać za trudne. Warto więc próbować i sprawdzać, czy dziecko wykazuje już zainteresowanie.

Jak nauczyć dziecko grać w szachy?

A jak wygląda nauka gry w szachy w przypadku najmłodszych? Jak ze wszystkim – jest oparta głównie na zabawie. Jednak jej celem jest nauczenie dziecka podstawowych zasad. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wcale nie – podstawą jest przekazanie informacji o nazwach pionków i ich rozstawieniu na planszy. Stopniowo można wprowadzać kolejne zasady, ale tylko wówczas, gdy upewniło się, że dziecko pamięta i rozumie poprzednie reguły. Z czasem możliwe będzie rozgrywanie pierwszych partii.

Grupowa nauka gry w szachy dla dzieci – czy warto?

Oczywiście pierwsze lekcje szachów dla dzieci mogą odbyć się indywidualnie, w tym również w warunkach domowych. Jednak z czasem mogą przestać wystarczać. Zwłaszcza jeśli dziecku spodoba się gra, a rodzice nie będą się w niej czuli na tyle dobrze, by je uczyć. Warto więc poszukać zajęć grupowych przeznaczonych dla najmłodszych.

Podczas nich maluszek nie tylko jest w stanie zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu gry w szachy, ale również świetnie się bawić. Co więcej, dzięki interakcjom z rówieśnikami, może zyskiwać znacznie więcej. Przede wszystkim gra w szachy z innymi dziećmi pozwala w rozwoju umiejętności społecznych. Dzieci w kontakcie z innymi uczą się obserwacji, cierpliwości, panowania nad emocjami i szacunku dla innych.

Grając w klubie szachowym, trzeba być odpornym na rozpraszacze uwagi. W momencie, gdy nadejdą rozgrywki, wówczas maluchy będą musiały nauczyć się radzenia sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami, przewidywaniem konsekwencji działań i brania za nie odpowiedzialności.

Shares: