Jak okazać wsparcie osobie z depresją?

Poważna depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego na świecie, więc prawdopodobnie dotyczy to kogoś, kogo znasz lub kochasz. Umiejętność rozmowy z osobą żyjącą z depresją może być świetnym sposobem na wsparcie tej osoby.

„Chcesz o tym porozmawiać? Jestem tutaj, kiedy będziesz gotowy”

Chociaż dotarcie do kogoś z depresją nie może go wyleczyć, jednak wsparcie społeczne może przypomnieć mu, że nie jest sam. Trudno w to uwierzyć, ale może też być niezwykle pomocne w sytuacjach kryzysowych.

Nie możesz zmusić kogoś do rozmowy, ale świadomość, że jesteś dostępny, może naprawdę pomóc mu poczuć się wspieranym.

Jeśli taka osoba nie rozmawiała z tobą o swojej depresji, możesz wspomnieć, że zauważyłeś, że przeżywa trudne chwile i w razie czego możesz z nią porozmawiać. Jeśli po prostu zapytasz „Czy wszystko w porządku?” może być przyzwyczajona do udawania i odpowiadania „w porządku”.

Jeśli nie jest aktualnie gotowa do rozmowy, przypomnij jej, że jesteś tu dla niej. Kiedy przeżywa trudne chwile i potrzebuje kogoś do rozmowy, będzie pamiętać o twojej ofercie.

„Co mogę zrobić, aby dzisiaj ci pomóc?”

Depresja często powoduje zmęczenie, kłopoty ze snem i brak motywacji. Czasami samo wstanie z łóżka, może być trudne.

Pytanie, co możesz zrobić dla osoby z depresją, może naprawdę pomóc jej funkcjonować przez resztę dnia.

Może będzie potrzebować pomocy w przygotowaniu posiłku? Ewentualnie poprosi cię o pobudkę rano, aby nie spóźnić się do pracy/ważne spotkanie?

Czasami wystarczy posłuchać. Pomaganie nie musi być ogromnym, drastycznym wysiłkiem. Czasami jest tak prozaiczne, jak odebranie telefonu, wspólny posiłek lub podwózka.

„Jak sobie radzisz? Jak twoja depresja?”

Da ci to pewien wgląd w to, jak przebiega jej leczenie lub czy potrzebuje pomocy w uzyskaniu profesjonalnej opieki medycznej.

Depresja to stan chorobowy, nie wada ani słabość. Jeśli ktoś, kogo kochasz, ma depresję, zachęć go do szukania specjalistycznej terapii. Przypominamy, że proszenie o wsparcie jest wbrew pozorom oznaką siły.

Pytanie o przebieg leczenia, może również zachęcić do trzymania się planu leczenia. Nie wahaj się również powiedzieć o zauważalnej poprawie, gdy ta nastąpi.

Załóżmy jednak, że taka osoba nie będzie chciała samodzielnie udać się do specjalisty i to z różnych powodów. Często chodzi o kwestie takie, jak problem z dojazdem, czy niechęć do opowiadania o swoich problemach obcej osobie twarzą w twarz. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest terapia online, która może odbywać się za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Więcej na temat rozmowy z osobą z depresją mogą Państwo przeczytać tutaj: https://hh24.pl/jak-rozmawiac-z-osoba-chora-na-depresje/

Podsumowanie

Z jednej strony bagatelizowanie problemów osoby z depresją może tylko pogorszyć jej stan, ale z drugiej zbytnia nadgorliwość wcale nie okaże się pomocna. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego balansu i przede wszystkim próba zrozumienia, jak taka osoba może się czuć i jak jej ulżyć. Do tego potrzeba empatii, cierpliwości i chęci, bez małostkowego zadufania. W końcu tak naprawdę nie wiemy, co depresja zrobiłaby z nami, więc bądźmy wyrozumiali.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *