Czy nauka gry na keyboardzie jest trudna?

Wiele osób w pewnym wieku dochodzi do wniosku, że chciałoby nauczyć się gry na jakimś instrumencie. U każdego ta potrzeba rodzi się w innym momencie życia, a także z różnych pobudek. Niektórzy zainspirowani głośnymi brzmieniami popularnych zespołów rokowych decydują się na rozpoczęcie nauki gry na gitarze, a jeszcze inni pragną zacząć naukę gry na keyboardzie. Ten instrument daje niesamowitą możliwość rozwoju i wrażeń muzycznych ponieważ grając na nim możemy tworzyć klasyczne pianinowe utwory, a także elektroniczne, charyzmatyczne i ekscentryczne kompozycje. 

Jak w przypadku każdego instrumentu wiele osób zastanawia się jak rozpocząć swoją historię z muzykowaniem. Podejścia tutaj również bywają różne. Jedni są przerażeni ogromem pracy jaki trzeba wykonywać, drudzy podekscytowani możliwościami jakie daje instrument. Są sprawdzone metody, które możemy zakwalifikować do tych, które przynoszą trwałe efekty, a także nie zniechęcą nas zbyt szybko do gry. 

Staraj się grać krótko, ale regularnie

Godzina przesiedziana raz w tygodniu nad instrumentem brzmi dumnie, jednak warto zaznaczyć, że bez regularności naszych działań efekty nigdy nie będą powalające. W takim trybie często można zapomnieć o ćwiczeniach, zniechęcić się do ich formy, oraz mieć przekonanie, że godzina to bardzo dużo. W efekcie możemy dojść do wniosku, że nie mamy na nie ochoty i odpuścić sobie sesję z naszym nowym instrumentem. Dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzi się opcja w której ćwiczymy codziennie przykładowo po 10-15 minut dziennie. Nie będzie to dla nas duży wysiłek, a poprzez naszą codzienną praktykę nabierzemy szlifu i przyzwyczaimy nasz mózg do ćwiczeń. 

Staraj się zadbać o jak najwyższą jakość techniczną gry

Kiedy zadbamy o to, aby ułożenie naszej ręki i postawa podczas gry były prawidłowe nabierzemy dobrych nawyków. Gra nie będzie sprawiała nam trudności, będziemy mogli wykonywać coraz to kolejne przejścia szybciej oraz dokładniej z lepszymi efektami. Dlatego tak ważnym jest aby najpierw postawić na technikę, a dopiero później na szybkość gry. 

Graj z metronomem 

Metronom to urządzenie wyznaczające rytm. Ćwicząc się w grze nauczysz się go pilnować. Nie zwalniając i nie przyspieszając staniesz się prawdziwym profesjonalistą, a gra w zespole lub grupach muzycznych w których trzymanie się rytmu jest obligatoryjne nie będzie ci straszna. Warto również znaleźć kompana do gry od którego będziemy mogli czerpać muzyczne inspiracje.  

Na początek wybierz utwory, które są proste, ale też takie które Ci się podobają

Nie ma nic wspanialszego niż zagranie utworu, który wpada w nasze gusta lub takiego który zawsze chcieliśmy zagrać. Wybieraj takie utwory, których lubisz słuchać, ale też takich które są wystarczające na twoje umiejętności. Na stronach internetowych znajdziesz ogromną ilość uproszczonych wersji popularnych utworów. To rozwiązanie pozwoli na osiągnięcie szybkiej satysfakcji z nauki. Zobaczysz, że możesz czerpać z tego dużo radości, a to sprawi, że będziesz siadać do gry na instrumencie częściej. Być może i na dłużej. 

Najważniejsza w przypadku nauki jest detaliczność i wytrwałość. Wyżej wymienione sposoby pozwolą ci rozwinąć w sobie umiejętności oraz pasję. Zawsze na początkowym etapie nauki możesz skorzystać z pomocy nauczyciela. Aktualnie nawet nie musisz wychodzić z domu, ponieważ wielu korepetytorów prowadzi naukę gry na keyboardzie w formie online. Kliknij Tutaj i sprawdź ofertę nauczyciela z Łodzi, który od wielu lat prowadzi lekcje gry na keyboardzie i pianinie.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *