Wiarygodny alkomat – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Alkomaty od dawna przestały być używane jedynie przez służby mundurowe, w tym głównie policję. Teraz coraz więcej świadomych i odpowiedzialnych osób zaopatruje się w alkomaty, by po spożyciu alkoholu móc bez narażania siebie i innych uczestników ruchu drogowego wsiąść do pojazdu mechanicznego. Alkomaty są również coraz częściej spotykane w miejscach pracy, gdzie obsługiwane są ciężkie maszyny, by nie narazić ludzi i sprzętu na straty spowodowane niezdolnością do pracy. Jak wybrać urządzenie, które odzwierciedli faktyczny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj sensora

Alkomaty możemy podzielić na trzy rodzaje, ze względu na to, jaki rodzaj sensora został w nich zastosowany. Wyróżniamy sensory półprzewodnikowe- najczęściej stosowany w urządzeniach używanych na potrzeby indywidualne, sensory elektrochemiczne – z tych właśnie urządzeń najczęściej korzysta policja, oraz spektofotomotoryczne, wykorzystywane głównie na komendach.

Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są tańsze i mniej precyzyjne, wykryją spożywany alkohol, ale nie potrafią dokładnie określić ilości promili. Do szczegółowego określenia wartości promili powinniśmy zastosować alkomat z sensorem elektrochemicznym. Dokładny pomiar jest w niektórych przypadkach bardzo istotny.

Tani czy dobry?

Czy przy wyborze sprzętu takiego jak alkomat powinniśmy oszczędzać? Wszystko zależy od tego, jak często używamy alkomatu i jak poważne mogą być dla nas konsekwencje z jego błędnego pomiaru. Oczywiście jeśli jesteśmy zawodowymi kierowcami, to spożywanie alkoholu na dzień przed planowaną trasą jest skrajnie nieodpowiedzialne. Zdarzają się jednak sytuacje losowe, gdzie po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu musimy wsiąść za kierownicę, w takim przypadku szalenie istotny jest fakt, czy pomiar jest wiarygodny. Jeśli zatem zakupimy alkomat wątpliwej jakości, może okazać się, że konsekwencje będą znacznie poważniejsze. Precyzyjny pomiar powinien wskazywać faktyczny stan naszego organizmu, a błąd powyżej 0,1 promila, może zakończyć się wykroczeniem. Warto, zatem zainwestować w sprzęt wyższej klasy, na który możemy sobie pozwolić dzięki kredytowi pozabankowemu.

Kalibracja i detektor oddechu

Ważną kwestią przy wyborze urządzenia pomiarowego, jest częstotliwość wykonywania kalibracji – czyli procesu kontrolno-optymalizującego sprawiającego, że alkomat pokazuje prawidłową wartość w pobieranym powietrzu. Jeśli alkomat wymaga kalibracji co pół roku, a my używamy go dość często, odsyłanie urządzenia do sklepu bądź producenta może być uciążliwe.

Detektor oddechu – aby pomiar był skuteczny, badanie powinno być wykonane z 1 litra wydychanego powietrza. Warto, aby alkomat sygnalizował rozpoczęcie i zakończenie próby, by wyeliminować wszelkie pomyłki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest częstotliwość pomiarów, jakie wykonujemy. Jeśli alkomat będzie służył nam dość często warto, aby był profesjonalny, dzięki temu zyskamy pewność, że pomiar jest realny. Kolejną bardzo istotną kwestią są certyfikaty, jakie posiada alkomat. Bez nich urządzenie jest bezużyteczne. Decydując się na konkretny model, zwróćmy uwagę na częstotliwość kalibracji, aby uniknąć ciągłych wysyłek urządzenia. Łatwiej będzie jeśli sklep, w którym zakupiliśmy urządzenie, posiadał w ofercie kalibrację i serwis. Ważne jest również, w jakich warunkach musi być przechowywany sprzęt, by niska temperatura nie zaburzała jego działania.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *