Tapeta? A czemu nie? W ciągu kilku ostatnich sezonów dał się dostrzec wyraźny wzrost popytu na tego typu rozwiązania wykończeniowe. Ilość dostępnych wzorów jest wprost przytłaczająca. Praktycznie każdy z liczących się stylów, w jakich Polacy urządzają dziś swoje wnętrza – występuje również w swojej tapetowej odmianie. Boho? Jak najbardziej. Vintage? Również. Styl skandynawski? Industrialny? Faktycznie, jest w czym wybierać! Prawdopodobnie każdy profesjonalny sklep z tapetami odpowie na nasze potrzeby, niezależnie od tego, co sobie wymarzyliśmy.
Tapety i ich rodzaje
Tapety występują w trzech najpopularniejszych odmianach: papierowej, winylowej oraz flizelinowej. W naszym krótkim tekście przyjrzymy się specyfice każdego z tych rodzajów tapet.
Tapety papierowe
Jest to najtańszy z dostępnych wariantów. Stosowanie tego typu wykończenia zaleca się przy dużych powierzchniach w większych pomieszczeniach. Uwaga: jeżeli myślimy o położeniu tapety w kuchni lub łazience – nie decydujmy się na wersję papierową. Ten rodzaj jest przeznaczony przede wszystkim do suchych miejsc. Jeżeli na papierową tapetę pryśnie płyn – zostanie na niej ślad, nawet jeżeli szybko zetrzemy zabrudzenie. Wadą tapety papierowej będzie dla niektórych fakt, że nie zakryje ona w pełni satysfakcjonująco drobnych nierówności na powierzchni ściany. Do tego celu lepiej wybierać grubsze i tłoczone odmiany. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, na jaki rodzaj się zdecydować – wybrany przez nas sklep z tapetami powinien być w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych informacji, które mogą być potrzebne do podjęcia trafnej decyzji.
Tapeta papierowa z reguły nie jest samoprzylepna. Aby ją dobrze położyć – należy po odcięciu brytu (czyli pasa) pokryć go odpowiednim rodzajem kleju do tapet. Jeżeli podczas nakładania tapety na ścianę powstaną drobne pęcherzyki, wypełnione powietrzem – możemy usunąć je na przykład przy użyciu miękkiego wałka albo wykorzystując cienką igłę. Wystarczy delikatnie nakłuć bąbel z powietrzem, a następnie docisnąć tapetę do ściany. Szeroki wybór tapet ściennych znajdziemy w sklepie Wallcolors pod adresem https://wallcolors.pl/101-tapety.
Tapety winylowe
Ten rodzaj tapet jest znacznie nowszym typem, który jest zdecydowanie łatwiejszy do położenia, czyszczenia, a również do zdjęcia ze ściany. Jednym z plusów tapety winylowej jest fakt, że nie grozi nam powstanie zmarszczek, w trakcie nakładania kolejnych pasów na ścianę. Omawiana odmiana jest znacznie grubsza, wytrzymalsza oraz bardziej odporna na zabrudzenia niż standardowa, papierowa wersja.
Tapety winylowe można bez większych obaw kłaść w wilgotnych pomieszczeniach – łazience i kuchni. Wynika to z faktu, że ten typ przepuszcza powietrze. Można też bez większych obaw czyścić powierzchnię, pokrytą tapetą winylową przy pomocy wilgotnej ściereczki z dodatkiem łagodnych detergentów. Sposób klejenia jest zasadniczo podobny do omawianych wyżej tapet papierowych – klej nakładamy na wewnętrzną stronę brytu.
Tapety flizelinowe
Jest to prawdopodobnie najwygodniejszy do położenia rodzaj tapet. W tym przypadku klejem smarujemy ścianę, a nie tapetę. Choć tapety tego rodzaju są już nieco większym wydatkiem – będzie to inwestycja, która się opłaci. Flizelinowe odmiany są zdecydowanie mocniejsze, gdyż składają się z kilku warstw. Można śmiało kłaść je w miejscach, które są narażone na szybkie zabrudzenie, czyli np. pokojach dziecięcych. Podobnie jak wersje winylowe – tapety flizelinowe oddychają.
Jest to także prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj wśród sprzedawanych obecnie tapet ściennych. Wpływa na to ich długa żywotność, brak dużych wymagań wobec umiejętności osób, które będą taką tapetę kłaść oraz niezwykle duża estetyka. Gdy odwiedzimy już sklep z tapetami (większość z nich działa także online), odmiany na flizelinie z pewnością nie ujdą naszej uwagi.
Zastosowanie wybranego rodzaju tapety na ścianie lub suficie to doskonałe wyjście dla wszystkich, którym zależy na możliwie sprawnym, szybkim oraz niedrogim odświeżeniu i re-aranżacji swojego locum. Efekty wizualne, jakie możemy uzyskać przy dobrym wyborze tapet ściennych są praktycznie nie do odtworzenia przy stosowaniu tradycyjnego malowania.