Ból karku i szyi może mieć różne podłoże. Od urazu, przewiania czy przeciążenia po chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Coraz częściej wynika też z nieprawidłowej sylwetki, przyjmowanej np. w trakcie pracy przed komputerem. Powoduje go także brak aktywności ruchowej, ponieważ słabe mięśnie karku znacznie łatwiej ulegają przeciążeniu.
Przyczyny bólu karku i szyi
Ból karku jest powszechną dolegliwością, którą coraz częściej przypisuje się nieprawidłowej postawie i braku aktywności ruchowej. Słabe mięśnie łatwo ulegają przeciążeniom na skutek, np. wielogodzinnej pracy przy komputerze. Na ergonomię pracy składają się nie tylko dbałość o zachowanie prawidłowej sylwetki, ale również wygodne krzesło i biurko oraz takie zaplanowanie czasu, aby obejmował on również przerwy, np. na spacer czy krótkie ćwiczenia wzmacniająco – rozciągające.
Ból karku i szyi jest częstym efektem przewiania. Objawy są bardzo charakterytstyczne – ból pojawia się zwykle z jednej strony, jest dokuczliwy i znacznie ogranicza ruchomość szyi, wręcz ją blokując w jednej pozycji. Jedną z częstszych przyczyn są także urazy, głównie na skutek wypadków komunikacyjnych. Naciągnięte mięśnie potrzebują czasu na regenerację i często konieczna jest wówczas specjalistyczna rehabilitacja.
Niekiedy dolegliwości odczuwane w karku bezpośrednio wynikają ze stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku szyjnym. To choroba, którą również można powiązać z nieprawidłowym stylem życia, brakiem aktywności ruchowej, ale również urazami. Przeciążony przez wiele lat kręgosłup ma zmniejszone przestrzenie międzykręgowe, na skutek czego może dojść do ucisku na nerw, co manifestuje się bólem.
Jak sobie poradzić z bólem karku lub szyi?
Postępowanie jeśli chodzi o łagodzenie bólu, powinno być bezpośrednio powiązane z przyczyną. Pacjenci po urazach komunikacyjnych, poza zalecaną przez lekarza farmakoterapią, często muszą poddać się też dedykowanej rehabilitacji w celu powrotu do pełnej sprawności. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości skuteczne są leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), przyjmowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce.
Ból o charakterze przeciążeniowym można łagodzić domowymi sposobami. Przede wszystkim zalecana jest zmiana nawyków i wprowadzenie do prowadzonego trybu życia aktywności fizycznej. Dobrą praktyką jest wdrożenie ćwiczeń na zdrowy kręgosłup i zadbanie o stanowisko pracy. Ważny jest również komfort snu. Miękkie i wyleżane materace warto zastąpić twardymi, a poduszę zamienić na taką, która będzie odpowiednio wyprofilowana. Bóle przeciążeniowe można też łagodzić lekami przeciwbólowymi z grupy NLPZ, a także miejscowo maściami, np. z ketoprofenem, który ma również działanie przeciwzapalne. Przewiane mięśnie warto dodatkowo ogrzewać, ponieważ w ten sposób łatwiej się rozluźniają, zwiększając tym samym ruchomość szyi.
Przy bólach, które są wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, konieczna jest poszerzona diagnostyka i specjalistyczna konsultacja.