Są podstawowymi elementami instalacji wentylacyjnych. To one odpowiadają za właściwy przesył powietrza. Kanały wentylacyjne, zwane również przewodami wentylacyjnymi — bo o nich mowa — odgrywają kluczową rolę w naszych domach. To one odpowiadają bowiem za jakość powietrza dostarczanego do budynków, w których mieszkamy i nie tylko.
Podstawowe kryteria podziału kanałów wentylacyjnych
Ze względu na różnorodność wariantów, biorąc pod uwagę podziały podstawowe, możemy wyróżnić pięć rodzajów kanałów wentylacyjnych — trzy ze względu na kształt oraz dwa ze względu na rodzaj materiału budulcowego. Oczywiście konkretne modele przewodów cechują się zarówno określonym kształtem, jak i materiałem wykonania. Można więc powiedzieć, że każdy produkt łączy w sobie cechy wynikające z obu kryteriów podziału.
Kształty kanałów wentylacyjnych
Ze względu na kształt wyróżnia się kanały wentylacyjne okrągłe, owalne oraz prostokątne. Każdy z nich może znaleźć swoje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, choć niektóre rozwiązania są zdecydowanie bardziej popularne od innych.
- Okrągłe kanały wentylacyjne — to najczęściej stosowany typ w wentylacjach domowych. Cechuje je nad wyraz nieskomplikowany montaż wymagający oczywiście odpowiedniej ilości izolacji. Są też łatwe w eksploatacji oraz szeroko dostępne na rynku.
- Prostokątne kanały wentylacyjne — rzadko stosowane w przypadku domów mieszkalnych. Stanowią rozwiązanie adresowane bardziej do obiektów usługowych, przemysłowych czy produkcyjnych. Charakteryzują się niską wysokością przy zachowaniu imponującej przepustowości powietrza.
- Owalne kanały wentylacyjne — są uważane za rozwiązanie pośrednie i swojego rodzaju kompromis pomiędzy okrągłymi a prostokątnymi rodzajami przewodów. Wyróżnia je większa przepustowość względem okrągłych kanałów wentylacyjnych, które wymagają zastosowania większej ilości izolacji.
Materiały stosowane w produkcji przewodów wentylacyjnych
Ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonuje się kanały wentylacyjne wyróżnia się na podstawowe rodzaje tego typu produktów:
- sztywne kanały wentylacyjne, produkowane często ze stali, ocynku czy metalu,
- elastyczne kanały wentylacyjne, które wykonuje się z metalizowanej folii PCV.
Najczęściej w systemach wentylacji wykorzystywane są przewody sztywne. Elementy elastyczne stosuje się głównie do tworzenia odejść od kanałów głównych. Sztywne przewody wentylacyjne często występują w wariantach okrągłych bądź prostokątnych. Cenione są za swoją wysoką trwałość wynikającą z odporności na różnego rodzaju czynniki mechaniczne.
Do czego stosuje się tzw. kształtki wentylacyjne?
Instalacja wentylacyjna bardzo rzadko jest odcinkiem prostym. Zdecydowanie częściej mamy w niej do czynienia z rozmaitymi krzywiznami, częstokroć zmieniającymi kierunek. Aby sobie z nimi odpowiednio poradzić, stosuje się kształtki wentylacyjne. Elementy należące do tej grupy — w zależności od konkretnego rodzaju — pozwalają na zmianę kierunku przepływu powietrza, jego rozdzielenie lub zmianę przekroju danego kanału. Można tu spotkać m.in. kolana, nasadki siodłowe, trójniki czy redukcje.