Na zadane w tytule pytanie odpowiedzieć muszą sobie wszyscy zainteresowani skorzystaniem z usługi faktoringu. Jest ono jak najbardziej zasadne, gdyż w obecnych czasach kryzysu zatory płatnicze stanowią smutną codzienność. Faktoring stał się więc koniecznością, a dokonanie trafnego wyboru firmy finansującej w ogromnej mierze decyduje o sukcesie lub bankructwie. Jakiego więc faktora wybrać? W tym artykule – posługując się przykładem Bibby Financial Services, lidera w branży – precyzyjnie na to pytanie odpowiemy.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy faktoringowej?
Zacznijmy od tego, że na polskim rynku mamy do czynienia z szerokim wyborem najróżniejszych podmiotów oferujących usługi faktoringowe. Przedsiębiorca szukający zewnętrznego finansowania dla swojej działalności gospodarczej jest więc postawiony przed dylematem dokonania selekcji. Warto, aby była to przemyślana decyzja. Instytucja, z którą podejmie współpracę, mieć będzie bowiem wielki wpływ na bezpieczeństwo finansowe jego firmy.
Wysnuć z tego należy kilka wniosków. Faktor, na którego się zdecydujemy, powinien być instytucją odpowiedzialną i stabilną. Dobrze więc, żeby był niezależny i sprawdzony. Powinien mieć wieloletnie doświadczenie na polskim lub międzynarodowych rynkach. Nie bez znaczenia jest tu także opinia wiarygodnej i uczciwej marki, poparta pochlebnymi opiniami klientów. Najważniejszą kwestią jest jednak szeroka propozycja usług faktoringowych oraz umiejętność indywidualnego dopasowania ich do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa z danej branży. Każdy z wyżej wymienionych aspektów precyzyjnie przedstawimy w dalszej części artykułu.
Doświadczenie firmy faktoringowej – na przykładzie Bibby Financial Services
Przechodząc od razu do sedna – przewaga doświadczonej firmy faktoringowej, nad tą nową na rynku sprowadza się do faktu, że nie musi ona uczyć się na nowych klientach. Posiada bowiem rozbudowane know-how. Co więcej, jej pracownicy wiedzą z doświadczenia, jak precyzyjnie dopasować poszczególny typ faktoringu do danej firmy.
Dlatego też warto dowiedzieć się, od jakiego czasu konkretna firma faktoringowa działa na rynku. Przykładem marki o ugruntowanej pozycji jest Bibby Financial Services. Posiada ona ponad 35-letnie doświadczenie w zewnętrznym finansowaniu przedsiębiorstw. Wieloletnia bytność na rynku najlepiej świadczy o stabilności faktora. Warto więc brać to pod uwagę podczas procesu wyboru.
Opinie, statystyka i referencje firmy faktoringowej Bibby Financial Services
Kwestią idącą w parze z doświadczeniem firmy faktoringowej, są także opinie o niej. Internet daje szerokie możliwości wystawienia oceny za usługi, z których skorzystali klienci. Warto poświęcić chwilę i obejrzeć je zarówno w wyszukiwarce, jak i na mediach społecznościowych.
Dobra opinia powinna być poparta referencjami kontrahentów. Najlepiej jednak kiedy udowadnia ją twarda statystyka. Tak też jest w przypadku wspomnianego już faktoringu Bibby Financial Services. Według przeprowadzonych przez GfK badań, ze współpracy z tą marką zadowolonych jest 91% klientów. Z kolei 86% z nich poleciłoby jej usługi innym przedsiębiorcom.
Doświadczenie firmy faktoringowej we współpracy z daną branżą
Ważnym punktem, którym kierować się powinniśmy podczas wyboru faktora, jest jego specjalizacja we współpracy z przedsiębiorcami z konkretnej branży. Właściciele działalności często nie dostrzegają wagi tego zagadnienia. Popełniają błąd i decydują się na firmy finansujące, które nie dopasowują faktoringu do specyfiki klienta, ani nawet do konkretnej branży.
Tymczasem, w niektórych gałęziach gospodarki skuteczne finansowanie działalności realizowane być może tylko w oparciu o głębszą wiedzę i doświadczenie. Dobrym tego przykładem są branże TSL, gdzie niespodziewane problemy i zatory płatnicze są codziennością. Bibby Financial Services stanowi wzór dostawcy następujących typów usług:
- faktoring z regresem,
- faktoring bez regresu,
- faktoring dla transportu,
- faktoring eksportowy,
- faktoring masowy,
- faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Podsumowanie – jakość kontaktu z faktorem
Na koniec, już po sprawdzeniu specyfiki, doświadczenia oraz opinii o danym faktorze, możemy także przetestować jakość kontaktu z nim. Prócz wypełnienia formularza, możemy zadzwonić na infolinię lub do konkretnego oddziału. Warto zadawać pytania. Można dzięki nim nie tylko lepiej poznać zakres oferowanych nam usług, ale i samodzielnie wywnioskować jak wyglądać będzie współpraca.