Nowoczesne metody podziału pomieszczeń

Niektóre wnętrza komercyjne o dużej powierzchni trudno zagospodarować w sposób racjonalny. Rozwiązaniem może być ich podział na mniejsze, funkcjonale pomieszczenia. Coraz częściej wykorzystuje się w tym właśnie celu nowoczesne ścianki szklane. W wielu pomieszczeniach biurowych konieczne jest również spełnienie wymogów, określonych przepisami BHP. Co ciekawe, ściana oddzielenia pożarowego, jedno z podstawowych rozwiązań konstrukcyjnych, służących do tego właśnie celu, również może być wykonana ze szkła. Jakie walory tego materiału wpływają na tak częste jego wykorzystanie?

Ścianki szklane – podstawowe informacje o zastosowaniu

Nowoczesne ścianki szklane używane są obecnie najczęściej w przestrzeniach biurowych. Ich częstemu wykorzystaniu sprzyja przede wszystkim charakterystyka tych produktów. Pozwalają one bowiem na doświetlenie powierzchni przy użyciu światła naturalnego. Równie  ważnym czynnikiem, wpływającym na ich popularność, jest dźwiękoszczelność. Dzięki niej ścianki szklane mogą zostać użyte jako element konstrukcyjny, pozwalający na łatwe wydzielenie pokoi, w których odbywać mogą się poufne rozmowy, konferencje, szkolenia czy spotkania z klientami. Sprzyja to również wydajności zatrudnionych w danym wnętrzu pracowników – ścianki wykonane ze szkła mogą bowiem skutecznie oddzielić ich od gwaru rozmów, toczących się wokół nich. Sprzyja to koncentracji na realizacji powierzonych im zadań.

Warto również wspomnieć o walorach dekoracyjnych tego rozwiązania. Ścianki szklane zapewniają nowoczesny wygląd lokalu, co wpływa pozytywnie na samopoczucie osób, które w nim pracują. Również klienci, odwiedzający biuro lub miejsce obsługi, zaaranżowane przy ich pomocy, są najczęściej pod wrażeniem jego nowoczesności. Nie należy więc dziwić się temu, że rozwiązania w tym zakresie, takie jak ścianki oferowane firmę Interfit, są coraz częściej wykorzystywane w projektowaniu wnętrz tego typu.

Ściana oddzielenia pożarowego – czy warto wykorzystać do jej budowy szkło?

Nowoczesne wnętrza biurowe oraz usługowe muszą zapewnić wygodę personelowi i klientom, lecz nie jest to jedyny wymóg wobec nich – równie ważnym aspektem ich funkcjonowania jest bezpieczeństwo. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń w takich miejscach jest ogień. Aby zminimalizować ryzyko jego niekontrolowanego rozprzestrzeniania się stosuje się specjalistyczne rozwiązania konstrukcyjne. Jednym z najczęściej spotykanych jest ściana oddzielenia pożarowego, której zadaniem jest spowolnienie przenikania ognia do kolejnych pomieszczeń.

W dzisiejszych czasach również ona często wykonana jest z nowoczesnych materiałów, takich jak szkło. Jego wykorzystanie w tym charakterze pozwala na uzyskanie kilku korzyści. Przede wszystkim wykonana z niego ściana oddzielenia pożarowego jest przejrzysta. Jej użycie pozwala więc na doświetlenie wnętrza naturalnym światłem, przez co znacznie ograniczone zostaje zużycie energii elektrycznej. Również w tym wypadku można liczyć na dźwiękoszczelność – ścianki szklane, wykorzystywane w tym charakterze, również cechują się tym walorem.

Tomasz Rudzki

Tomasz Rudzki

Ekspert w dziedzinie technologii z zamiłowaniem do podróży i fotografii. Jego artykuły cechuje głęboka analiza i przystępny język, co ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy w interesujący sposób.

Artykuły: 161

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *