Urządzamy przydomowy plac zabaw dla dzieci. O czym należy pamiętać?

Przydomowy plac zabaw może być źródłem doskonałej zabawy dla każdego dziecka, niezależnie od wieku. Ponieważ na ogólnodostępne place i tak trzeba wybrać się razem z dzieckiem, można mu taką przestrzeń stworzyć przy , przyglądając się jak sobie radzi i jednocześnie w przypadku większych dzieci, zajmując własnymi sprawami. Dziecko dobrze zorganizowany plac zabaw bardzo szybko będzie traktować jak drugi dom. Poza elementami małej architektury, na które nie musisz posiadać pozwolenia, jeśli budujesz je samodzielnie, powinna się w nim znaleźć profesjonalna trawa sportowa, po której może biegać bez obaw o jej kondycję.

Po pierwsze: dobór trawy ma znaczenie

Skoro już rozpoczęliśmy od trawy, to od tego zaczniemy. Oczywiście trawa sportowa, podobnie jak każda inna musi mieć właściwe warunki do wzrostu. Dlatego niezbędne będzie na samym początku u odchwaszczenie terenu, a także sprawdzenie odczynu gleby i zastosowanie odpowiedniego nawozu przyspieszającego jej wzrost. Potem poza regularnym podlewaniem i nawożeniem konieczne będzie częste, a nawet bardzo często koszenie. Trawę sportową kosi się nawet raz w tygodniu, aby utrzymać jej odpowiednią gęstość. Ważna jest również aeracja po zimie, aby mogła przyjmować składniki odżywcze. Oczywiście należy pamiętać, by była mocna, gdyż w przypadku placu zabaw wiele będzie się na niej działo, a w przypadku dużego terenu, można pokusić się nawet o mini boisko piłkarskie.

Po drugie: domek na drzewie lub na ziemi

Jeśli chcesz przygotować dziecku plac zabaw z prawdziwego zdarzenia to nie może w nim zabraknąć domku ogrodowego. Może być usytuowany na drzewie, jednak to opcja dla większych dzieci. Dla bezpieczeństwa lepiej jest domek postawić w ogrodzie. Dla małego dziecka można wybrać w sklepie model plastikowy. Przy samodzielnym wykonaniu z desek należy pamiętać, by były odpowiednio oszlifowane, pozbawione drzazg oraz z zaokrąglonymi krawędziami. Taki domem można pomalować w dowolnym kolorze.

Po trzecie: tor przeszkód lub trampolina

Świetnie sprawdzają się klasyczne zestawy torów przeszkód przeznaczonych na plac zabaw. Dwie wieżyczki przedzielone kładką, a także tunel łączący dwa przęsła mogą wspierać rozwój psychomotoryczny dziecka. W internecie czy sklepach stacjonarnych można znaleźć wiele gotowych modeli torów przeszkód. Oczywiście tutaj potrzebny jest odpowiednio duży ogród. Jeśli jest nieco mniejszy na trawie sportowej można postawić trampolinę. Takich elementów nie warto wykonywać samemu, chyba że ma się w tym doświadczenie. Przede wszystkim nabywając je w sklepie mamy pewność, że zostały przetestowane pod względem bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie atesty.

Po czwarte: piaskownica

Trudno wyobrazić sobie przydomowy plac zabaw bez piaskownicy. Ten element z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka dobrze wyprofilowanych desek, w tym dwie pionowe podtrzymujące dach, który może być składany i drewniany, ale równie dobrze także wykonany z materiału. Chodzi o odpowiednią ochronę dziecka przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV. Piaskownica może stać dość blisko domu ale również w głębi placu. Ważne by był do niej swobodny dostęp z wężem ogrodowym. Dzięki temu nie trzeba będzie nosić wody w butelkach, aby zwilżyć piasek w piaskownicy. Ważna jest również zamykana pokrywa. Bardzo dobrze sprawdzi się rozkładany daszek, który po złożeniu pełni także funkcję pokrywy.

Po piąte: kuchenka do zabawy w ogrodzie

Bardzo popularne wśród małych i nieco większych dzieci są zabawkowe kuchenki. Jednak zamiast takową kupować, można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka palet i odrobinę drewna i można wykreować doskonałe miejsce do zabawy. Jedna z palet może imitować grill, a nad nią może znaleźć się kilka zbitych desek z wieszakami na przybory kuchenne. W kuchni oczywiście muszą być naczynia, dlatego tu nie pozostanie nic innego jak zainwestować w drewniane lub plastikowe. Jest jeszcze jeden pozytyw takiej zabawy dziecka w ogrodzie. Może ono przy okazji zabawy zrywać chwasty, jeśli pojawią się na trawniku.

Zorganizowanie placu zabaw dla dziecka wymaga talentu i dużego nakładu pracy albo też sporych nakładów finansowych. Jednak nie trzeba decydować się na wszystko. Doskonale sprawdzi się choćby huśtawka oraz boisko przygotowane na zasianej trawie. Takie atrakcje nie będą drogie, a bardzo lubiane przez dzieci.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 658

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *