Co oznacza słowo „spam”?
Choć obecnie termin „spam” odnosi się w zdecydowanej większości przypadków do niechcianych maili i wiadomości, jeszcze kilkadziesiąt lat temu słowo to miało zupełnie inne znaczenie. Pierwotnie w ten sposób nazywało się… konserwową mielonkę produkowaną w USA. W tym przypadku nazwa pochodzi prawdopodobnie od skróconej nazwy „spiced ham” („przyprawiana wędlina”). W jaki sposób słowo to stało się określeniem na niepożądane wiadomości w serwisach online? Odpowiedzią może być pewien skecz Monty Pythona, w którym jednym z głównych tematów jest restauracja serwująca wyłącznie dania ze wspomnianą mielonką. Wszechobecność spamu w menu została skojarzona z niechcianymi mailami, przez co termin ten zmienił znaczenie wraz z rozwojem Internetu.
Co to jest spam?
Co ciekawe, nie każda niechciana wiadomość jest traktowana jak spam. Aby móc zaklasyfikować maile do tej kategorii, muszą one być wysyłane masowo, a także mieć potencjał zapewnienia zysku nadawcy. Do tego spam sam w sobie niepotrzebnie zajmuje miejsce na serwerach, co w przypadku sporego natężenia takich wiadomości może prowadzić do znacznego spowolnienia działania różnych systemów. Jednym z rodzajów ataków hakerskich jest np. phishing – przygotowywanie strony podszywającej się pod zaufany podmiot, by wyłudzić od użytkownika dane osobowe.
Jak blokować spam?
Oto kilka porad, które pozwolą uchronić się przed spamem:
- nie podawaj swoich ani firmowych adresów e-mail na niezaufanych stronach;
- ukrywaj adresy w portalach społecznościowych i innych miejscach, gdzie mogą być publicznie dostępne;
- wykorzystaj filtry oferowane przez usługodawców czy programy do poczty elektronicznej;
- wyłącz automatyczne ładowanie skryptów i obrazów, które mogą zawierać wirusy;
- przygotuj formularz kontaktowy na stronie zamiast publikowania adresu e-mail;
- gdy wykryjesz spam, który nie został automatycznie oflagowany przez klienta pocztowego, dodaj nadawcę do czarnej listy.
INEA dla firm – postaw na sprawny Internet
Aby zapewnić sprawne działanie firmowej sieci, a także efektywne zabezpieczenia przed działaniami hakerów, potrzebny będzie przede wszystkim odpowiedni wybór usług. Warto pod tym względem zwrócić uwagę m.in. na ofertę INEA dla firm – operator zapewnia dostęp do szybkiego, symetrycznego Internetu światłowodowego oraz szeregu innych rozwiązań. Dzięki usługom od INEA, biznes jest bezpieczniejszy – w ramach usługi Internetu dla firm można skorzystać również z pakietu ochrony ANTY-DDoS. Propozycje INEA dla firm obejmują także m.in. Internet mobilny. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie INEA Biznes.