Jaki papier ścierny wybrać?

Do szlifowania i wygładzania różnorodnych powierzchni przeznaczone są różnorodne narzędzia, w tym elektryczne szlifierki i dedykowane ich obsłudze specjalistyczne materiały ścierne. Najpopularniejszym rodzajem tego typu materiałów jest papier ścierny, który w zależności od rodzaju i rozmiaru zastosowanego ziarna może być przeznaczony do szlifowania metalu, drewna, powierzchni mineralnych, a także do usuwania rdzy czy starych powłok lakierniczych.

Co to są papiery ścierne?

Podstawowym, najczęściej wykorzystywanym rodzajem materiałów ściernych są papiery ścierne, których nazwa jest bezpośrednim nawiązaniem do zastosowanego w nich materiału nośnego. Oczywiście współcześnie do produkcji papierów ściernych jako materiału nośnego używa się nie tylko papieru, ale także trwalszych od niego tkanin i specjalnych folii. Papier jest najtańszy, dlatego materiały ścierne w dużych arkuszach, przeznaczone do ręcznego szlifowania różnorodnych powierzchni bazują właśnie na takim rodzaju nośnika. W przypadku papierów przeznaczonych do szlifierek zdecydowanie częściej stosuje się płótna. Folie sprawdzają się natomiast przy papierach ściernych przeznaczonych do szlifowania na mokro. Obok materiału nośnego do wyprodukowania papieru ściernego potrzebny jest jeszcze materiał ścierny, najczęściej kruszywo mineralne, niekiedy syntetyczne. Przykładami materiałów ściernych są korund, czyli tlenek aluminium, węglik krzemu i borazon.

Rodzaje papierów ściernych

Papiery ścierne możemy podzielić na materiały ścierne grubo- i drobnoziarniste. Pierwsze z nich przeznaczone są wstępnego szlifowania, a drugie w końcowej fazie szlifowania, przy wygładzaniu szlifowanej powierzchni. Można również przyjąć, że do szlifowania podłoży mineralnych przeznaczone są papiery o grubych ziarnach (P20 – P24), do szlifowania metalu (P80 – P500), do drewna (P24 – P120), rdzy i lakieru (P100 – P180). Poza tym można sklasyfikować papiery ścierne pod względem kształtu. Najbardziej podstawowymi materiałami ściennymi są papiery w arkuszach. Na rynku znaleźć możemy również papier ścierny w rolkach i taśmach (do szlifierek taśmowych), w listkach o różnych kształtach (do szlifierek oscylacyjnych) i krążkach (do szlifierek mimośrodowych).

Szukając odpowiedniego materiału ściernego dedykowanego szlifowaniu określonego typu powierzchni, szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość ziaren. Można przyjąć, że papiery ścierne o grubych ziarnach przeznaczone są przede wszystkim do szlifowania podłoży mineralnych, a papiery z mniejszym ziarnem do drewna i metalu.

Tomasz Rudzki

Tomasz Rudzki

Ekspert w dziedzinie technologii z zamiłowaniem do podróży i fotografii. Jego artykuły cechuje głęboka analiza i przystępny język, co ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy w interesujący sposób.

Artykuły: 161

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *