Uprawianie sportu i turystyki plenerowej, szczególnie przez wiele godzin, wymaga skompletowania ubioru odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ułatwia to specjalna odzież outdoorowa. Co sprawia, że jest tak praktyczna?
Odzież outdoorowa – co to takiego?
Określenie odzież outdoorowa oznacza ubrania przeznaczone do noszenia na zewnątrz podczas wykonywania różnego typu aktywności fizycznej. Początki jej istnienia sięgają połowy XX wieku. Rozpowszechnienie się turystyki pieszej, zwłaszcza górskiej, przyczyniło się do powstania lekkich, oddychających, a przy tym szczelnych ubrań.
Ich zalety szybko odkryły osoby uprawiające sport. Rozwijający się rynek tego rodzaju odzieży wzbogacił się z czasem o akcesoria outdoorowe takie jak m.in. nerki zakładane na pas.
Jakie są elementy odzieży outdoorowej?
Jednym z podstawowych elementów odzieży outdoorowej jest kurtka. Powinna ona spełniać dwa warunki. Z jednej strony musi uszyta z tkaniny, która ochroni ciało przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Z drugiej jednak liczy się też przewiewność, bez której łatwo o spocenie się i przegrzanie. Te same założenia dotyczą spodni. Oprócz tego powinny być dobrze dopasowane do sylwetki.
Kolejnym elementem odzieży outdoorowej jest czapka. Dobre nakrycie głowy ma być łatwe w noszeniu. Innymi słowy, nie może spadać z głowy, o co nietrudno np. w trakcie biegania. Z tego powodu czapki sportowe często mają mocny rzep lub klamrę oraz szerokie możliwości regulacji. Dodatkowym wzmocnieniem bywa wewnętrzny otok utrzymujący nakrycie głowy na skroniach.
W kategorii akcesoriów outdoorowych mieszczą się nie tylko nerki, ale też opcjonalne rodzaje odzieży. Należą do nich m.in. kominy na szyję, które z powodzeniem zastępują szaliki. Innym przykładem są opaski na czoło. Można nosić je osobno lub pod czapką. Dzięki temu głowa jest lepiej chroniona przed warunkami pogodowymi. Opaska ułatwia też odprowadzanie potu z czoła.
Gdzie jeszcze sprawdzi się odzież outdoorowa?
Odzież outdoorowa już dawno przestała być domeną turystów i sportowców. Współcześnie coraz więcej osób nosi ją na co dzień. Wynika to z niezwykłej praktyczności takich ubrań. Są lekkie, nie krępują ruchów, a przy tym zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
Co więcej, odzież outdoorowa ma też walory estetyczne. Dostępna jest w niemal nieograniczonej gamie wzorów i kolorów. Świetnie pasuje do ubrań casualowych. Dla przykładu kurtkę sportową można nosić w komplecie z dżinsami.