Każdy mężczyzna kiedyś zaczął się golić. Zwykle pierwsza maszynka do golenia to ta podkradziona własnemu ojcu. Lepiej jednak tego nie praktykować, w końcu może się to wiązać z podrażnieniami zarówno w przypadku syna, jak i w przypadku ojca. Znacznie lepiej zakupić zestaw do golenia dla początkujących. Co powinien zawierać i jak się golić skutecznie, a jednocześnie unikać podrażnień?
Po pierwsze: narzędzie do golenia, czyli maszynka do golenia Muhle z zamkniętym grzebieniem
Maszynki Muhle to świetne narzędzia do golenia. Wśród nich można znaleźć te z zamkniętym grzebieniem. Są one polecane dla mężczyzn z rzadkim zarostem, a także wrażliwą skórą. Będą zatem idealnym wyborem dla początkujących. Maszynki do golenia Muhle wykonane są ze stali nierdzewnej. Rączka stalowa może być wyposażona w wypustki ułatwiające pewny chwyt. Do takiej maszynki pasują wszystkie standardowe, klasyczne żyletki do golenia. Ostrze łatwo się wymienia. Należy to robić po 3-4 użyciach. Aby zwiększyć trwałość ostrza należy je płukać po każdym długim pociągnięciu. Nie należy wykonywać krótkich i szybkich pociągnięć, bo w ten sposób łatwo o podrażnienia czy nawet skaleczenia. Na początek warto golić się z włosem, a nie pod włos. W przypadku newralgicznych miejsc takich jak żuchwa i szyja, najlepiej stosować kierunek ukośny golenia. Wiele osób zapewne zastanawia się nad kosztami. Otóż Muhle r89 cena nie jest wygórowana i będzie to koszt ok. 160 zł. Wydaje się to może dużo zważywszy na ceny jednorazówek, ale jednak zyskuje się narzędzie na wiele lat, do którego będzie trzeba dokupować jedynie ostrza, czyli żyletki.
Po drugie: kosmetyk do zmiękczania zarostu
Na pewno należy sięgnąć po dobry kosmetyk do zmiękczania zarostu. Może być to zarówno krem do golenia, jak i mydło do golenia. Sprawdzi się też dobrej jakości żel. Pianka nie jest tak wydajna i jeśli chcecie stawiać zarówno na jakość, jak i wydajność, to wybierajcie krem, żel lub mydło do golenia. Istotne znaczenie ma to, by dany kosmetyk miał właściwości nawilżające skórę i zmiękczające zarost. Ważne jest, by przed użyciem kosmetyku rozgrzać skórę i spowodować rozszerzenie porów, tak by kosmetyk mógł w nią szybciej i lepiej wniknąć. Można wziąć ciepły prysznic albo położyć na twarz gorący ręcznik, a następnie rozprowadzić kosmetyk. Dla uzyskania gęstej piany warto postawić jeszcze na tygiel oraz narzędzie do rozrabiania piany.
Po trzecie: pędzel do nakładania kremu czy też mydła do golenia
Oczywiście owym narzędziem do rozrabiania piany, ale i nakładania kosmetyku jest pędzel do golenia. Może być wykonany z naturalnego włosia borsuka (takie jest najbardziej miękkie) albo z włosia syntetycznego imitującego włosie borsuka. W przypadku młodzieńczej skóry takie pędzle sprawdzą się najlepiej, bo nie będą powodować nadmiernego złuszczania naskórka i wywoływać podrażnień. Pędzlem łatwo się rozrabia, ale i nakłada krem do golenia. Można dzięki niemu dotrzeć we wszystkie zakamarki. Kosmetyk należy pozostawić na skórze przez kilka minut i dopiero wtedy przystąpić do golenia.
Po czwarte: płyn lub balsam po goleniu zapewniający uczucie świeżości, regeneracji, nawilżenia i ochrony
Zestaw do golenia dla początkujących powinien zawierać także kosmetyk po goleniu. Sprawdzi się płyn lub balsam. Najlepiej wybrać taki bez alkoholu, który może dodatkowo podrażniać skórę. Istotne znaczenie ma, by dobrze ją odkażał, a także zapewniał świeżość i przyjemny zapach. Taki kosmetyk może mieć też właściwości nawilżające. Można dobrać nutę zapachową z dodatkiem orzeźwiającego mentolu czy też dodających energii owoców.
Krem ochronny i z filtrem, jeżeli kosmetyk po goleniu nie zawierał odpowiednich składników ochronnych także ma znaczenie. Można też zaopatrzyć się w ałun czy inny środek służący bezpośrednio do odkażania, w przypadku zranienia. Jeżeli technika golenia nie jest zbyt dobra lub ma się skłonność do wrastających włosków, to warto postawić na krem na wrastające włosy, który ułatwi zniwelowanie bolesnych grudek i ułatwi usuwanie zarostu. Jednocześnie zapobiegnie powstawaniu kolejnych bolesnych zmian.