Choć trądzik dotyczy głównie nastolatków w okresie dojrzewania, zmaga się z nim także wiele osób dorosłych. Co sprawia, że na skórze pojawiają się zmiany? Przyczyny mogą być różne, a ich dokładne zbadanie może wymagać konsultacji z dermatologiem. Czasem, by uniknąć trądziku, wystarczy zadbać o właściwą pielęgnację czy dokładne oczyszczanie cery. Zdarza się jednak, że jego powody są poważniejsze.
Trądzik hormonalny – jak hormony wpływają na kondycję skóry?
Hormony mają ogromny wpływ na kondycję i wygląd skóry. Widać to dobrze już w okresie dorastania, kiedy to właśnie przez burzę hormonalną młodzi ludzie często zmagają się z nawracającym trądzikiem. U osób dorosłych to także hormony mogą być odpowiedzialne za zmiany powstające na skórze. Najczęściej zdarza się to u kobiet około 30. roku życia, jednak bywa obserwowane u osób obu płci i w każdym wieku.
Co powoduje trądzik hormonalny? Przede wszystkim są to męskie hormony płciowe, jednak zdarza się również że to hormony żeńskie odpowiadają za zmiany skórne, zwłaszcza przy nagłym skoku ich stężenia. Przez ich wzmożone wytwarzanie skóra produkuje większe ilości sebum, które, zatykając pory, prowadzi do trądziku.
Przy diagnozie trądziku hormonalnego pomocne będą badania zlecone przez dermatologa bądź endokrynologa. Żeby załagodzić jego przebieg, warto zadbać o dietę bogatą w witaminy i dokładne, ale delikatne oczyszczanie cery.
Trądzik kosmetyczny, czyli kiedy kosmetyki szkodzą skórze
Za zmiany trądzikowe mogą odpowiadać również kosmetyki, zwłaszcza niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio stosowane. Dziś trądzik kosmetyczny zdarza się coraz częściej w efekcie nakładania na skórę zbyt wielu kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażowych. Krem odżywczy i nawilżający, krem z filtrem, baza, korektor, puder, podkład w płynie – lista nie ma końca, a skóra pokryta nadmiarem kosmetyków traci dostęp powietrza. Pory zostają zatkane, a wzmożona produkcja sebum szybko je wypełnia.
Trądzik kosmetyczny może być spowodowany również korzystaniem z kosmetyków o uczulającym składzie lub substancjach niedobranych do typu i potrzeb skóry. Zdarza się też, że wynika on z niewłaściwego i niehigienicznego nakładania produktów na skórę twarzy, na przykład zabrudzonym pędzlem.
Jeśli trądzik jest spowodowany niewłaściwym doborem lub użyciem kosmetyków, zwykle wystarczy znaleźć źródło problemu i zmienić swoje nawyki. W razie trudnego gojenia się zmian warto ograniczyć ilość używanych kosmetyków do minimum, dbać o dokładne oczyszczanie twarzy, a przy dalszych problemach zasięgnąć porady dermatologa.
Czy stres i zmęczenie mogą powodować zmiany trądzikowe?
Czynniki takie jak stres czy zmęczenie zwykle nie są kojarzone z pielęgnacją skóry, jednak mają ogromny wpływ na jej kondycję zdrowotną. Przemęczenie nie wpływa wyłącznie na psychikę – odbija się również na organizmie, osłabiając siłę mięśni, reakcje układu odpornościowego, a także zdrowie i wygląd skóry. Nie sposób uniknąć zależności pomiędzy ogólną kondycją organizmu a zdrowiem skóry.
Przemęczenie i długotrwały stres mogą zauważalnie zaostrzać zmiany skórne. U osób, które zmagają się z nawracającym trądzikiem, czynniki te z pewnością wywołają jego objawy. Choć zmęczenie samo w sobie nie wywołuje trądziku, z całą pewnością osłabia skórę i jej barierę ochronną, czyniąc ją bardziej podatną na czynniki zewnętrzne i zaostrza przebieg już rozwijających się zmian.