Nie oszukujmy się. W ostatnim czasie poziom smogu zauważalnie wzrasta, a to dla naszego zdrowia niemały problem. Media biją na alarm, a ze sklepowych półek znika coraz większa ilość masek smogowych. I nic w tym dziwnego!
Smog powoduje w ludzkim organizmie niemałe spustoszenie i choć najczęściej nie od razu czujemy jego skutki, to jednak naukowcy wymieniają całą listę chorób, które mogą rozwinąć się na przykład z powodu tak zwanej niskiej emisji. Wyniki badań wskazują zaś, że to właśnie Polska wypada najgorzej na tle innych państw europejskich pod względem jakości powietrza. Musimy mieć jednak świadomość, że ten problem nie pojawił się sam i nie jest jedynie czasowym wybrykiem. Smog istnieje nie od dziś, a my, poza kupnem maski, możemy pomóc sobie również na inne sposoby.
Czym jest smog?
Smog to nic innego, jak niekorzystne dla zdrowia i środowiska zjawisko atmosferyczne. Powstaje, kiedy szkodliwe związki chemiczne pochodzące z dymu i spalin dostają się do atmosfery.
Polska rzeczywistość
Jeżeli chodzi o jakość powietrza, to nie mamy się czym pochwalić. Wręcz przeciwnie. Rumieniec wstydu nie powinien długo schodzić nam z policzków. Jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy, a wygląda na to, że może być jeszcze gorzej. Kiedy norma stężenia PM2,5 (czyli pyłów, których średnica nie przekracza dwa i pół mikrometra) zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia wynosić powinna nie więcej niż dziesięć mikrogramów na metr sześcienny, to w Polsce ich średnie stężenie w wielu miastach jest nawet czterokrotnie wyższe! A wypada zaznaczyć, że pyły te są wysoce groźne dla naszego zdrowia i mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jeżeli już o powietrzu mowa, to warto wspomnieć również o tym, że jako kraj przodujemy także w rankingu poziomu skażenia powietrza rakotwórczym WWA, czyli policyklicznymi węglowodorami aromatycznymi. W Polsce ich norma zostaje niejednokrotnie przekroczona nawet sześć razy. Oczywiście istnieją w naszym kraju miasta, w których sytuacja nie jest aż tak zła. Niestety, są one nieliczne i trudno powiedzieć, jak długo jeszcze będą wyróżniać się pod tym względem.
Skąd ten smog?
Smog to niestety bez wątpienia skutek uboczny działalności człowieka. Nie stanowi wybryku natury. Jest efektem złych decyzji i braku odpowiedzialności. Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami wskazuje, że największą przyczyną smogu są użytkowane w wielu gospodarstwach domowych piece i kotły. Często, aby ogrzać dom, Polacy korzystają z urządzeń o znacznej emisyjności, a do tego używają kiepskiej jakości paliwa lub spalają przedmioty, które nie są do tego przeznaczone, zupełnie nie zwracając uwagi na konsekwencje swojego postępowania. Nic więc dziwnego, że jakość naszego powietrza jest aż tak zła.
Komu smog najbardziej zagraża?
Na zdrowotne konsekwencje zanieczyszczonego powietrza jesteśmy narażenie my wszyscy. Można jednak wyróżnić pewne grupy, które na oddziaływanie smoku są szczególnie wrażliwe. Wśród nich znajdują się dzieci i osoby starsze, a także Ci, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego.
Co możemy zrobić?
Wbrew pozorom każdy z nas ma wiele możliwości wpływania na jakość powietrza. Jednak dopiero kiedy połączymy siły skutek może być naprawdę zadowalający. Co każdy z nas może zrobić, aby dołożyć własną cegiełkę do zmniejszenia zanieczyszczeń? Z całą pewnością pomoże rezygnacja z poruszania się samochodem. Jeżeli to możliwe, wybierajmy komunikację miejską. Ograniczymy w ten sposób ilość spalin przedostających się do atmosfery. Co jeszcze? Jeżeli mieszkasz w domu prywatnym i posiadasz kocioł lub piec, za sprawą którego ogrzewasz budynek, to zastanów się, czy nie ma konieczności jego wymiany. Bardziej opłacalne i zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska są ekologiczne sposoby ogrzewania. Dowiedz się na ich temat nieco więcej. Być może okaże się, że możesz skorzystać z któregoś z dostępnych rozwiązań i wspomóc tym samym ochronę środowiska, a co za tym idzie zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie czekajmy. Wszystko jest w naszych rękach.