Współczesna ilość i zróżnicowanie sprzętu sportowego może nas przywrócić o zawrót głowy. Wybór jest ogromny i to nie tylko samego sprzętu jak i miejsc w którym możemy go zakupić. Sklepy lokalne, internetowe, giełdy, fora na internecie, grupy sprzedażowe na Facebooku.
Nie inaczej jest ze sprzętem do uprawiania sportów zimowych takich jak łyżwiarstwo, snowboarding, czy wreszcie cieszącego się od lat największą popularnością narciarstwa. 19% z nas, czyli niemal co piąty Polak deklaruje, że umie jeździć na nartach. Jaka jest prawda widać po statystykach wypadków narciarskich po każdym sezonie w których to co rocznie kilkuset narciarzy schodzi a raczej zwożonych jest ze stoku przez ratowników. By móc dobrze nauczyć się jeździć przede wszystkim potrzebujemy dobrego sprzętu.
Narciarstwo nie jedno ma imię
Narciarstwo dzieli się na wiele rodzajów. Mamy więc najpopularniejsze alpejskie, polegające na zjazdach po przygotowanych ratrakami i w pełni przewidywalnych stokach, przeżywające dzięki Justynie Kowalczyk swój renesans narciarstwo biegowe, czy choćby pełne adrenaliny i niczym nie skrępowanej zabawy narciarstwo freeskingowe,w którym koncentrujemy się na wykonywaniu na poręczach (railach) czy też boxaxch karkołomnych ewolucji. Zazwyczaj odbywa się ono w wyznaczonych do tego miejscach zwanych snowarkami, gdzie oprócz wyżej wymienionych urządzeń często odnajdziemy także halfpipe – konstrukcję ze śniegu przypominającą przeciętą w poziomie rurę, na której możemy wykonywać dziesiątki zapierających dech w piersiach kombinacji i trików.
Zejdźmy ze szlaku zasmakować przygody
Jednak najbardziej rosnącą popularnością w ostatnich latach cieszy się turystyka narciarska zwana skitouringiem. To już nie tylko zjazdy po wyznaczonych, ubitych trasach, a dające niesamowite poczucie niczym nie skrępowanej wolności podejścia pod szczyty, karkołomne zjazdy w głębokim puchu, czy wędrówka przez las. Kto choć raz spróbował tej formy narciarstwa prędko będzie chciał do niej wrócić. Oczywiście na początku przygody możemy wypożyczyć sprzęt gdyż jest to rozwiązanie znacznie tańsze i bezpieczniejsze od zakupu (dobór sprzętu przez wykwalifikowaną obsługę z pewnością będzie przeprowadzony w profesjonalny i odpowiedzialny sposób, gdyż w tej odmianie narciarstwa jedną z głównych ról odgrywa bezpieczeństwo).
Kilka dróg do wymarzonego sprzętu
Każdy rodzaj narciarstwa wymaga odpowiednio dobranego do naszej osoby i warunków w jakich chcemy jeździć sprzętu. Jeśli już zasmakowaliśmy w skitouringu i jesteśmy pewni (sprzęt do tej formy narciarstwa zdecydowanie do tanich nie należy), że chcemy właśnie w ten sposób oddawać się białemu szaleństwu mamy kilka opcji do wyboru.
Pierwsza: możemy udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie obsługa znająca się na rzeczy pomoże nam dobrać odpowiedni dla naszej osoby i adekwatnego doświadczenia sprzęt. Warto wcześniej zasięgnąć informacji, czy sprzedawcy osobiście uprawiają narciarstwo, gdyż wiedza zdobyta w „terenie” jest tutaj bezcenna.
Druga opcja to poproszenie o pomoc znajomej osoby, która ma bogatsze od nas doświadczenie. Pomoże nam przebrnąć przez niezliczoną ilość modeli nie tylko nart ale także i butów oraz pozostałego niezbędnego sprzętu choćby tzw. ABC, (czyli detektora lawinowego, łopaty oraz sondy), który może uratować nam życie (niepisana zasada mówi, że należy zawsze mieć go ze sobą).
Trzecią możliwością jest zdobycie informacji dzięki forom tematycznym w internecie, gdzie bardziej doświadczeni narciarze chętnie dzielą się swoją wiedzą i praktyką. W ten sposób unikniemy powielania błędów popełnionych przez inne osoby, a nierzadko nawiążemy trwałe znajomości, które mogą zakończyć się wspólnym wypadem w góry.
Powyższe zasady możemy zastosować do każdego sprzętu narciarskiego, a także do każdej dyscypliny sportowej. Warto pamiętać, że kupowany sprzęt ze względu na jego znaczne koszty ma nam posłużyć przez możliwie jak najdłuższy okres, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wysiłku by móc później w pełni się cieszyć białym szaleństwem bez nerwów i zmartwień.