Wybór fotelika samochodowego dla przedszkolaka jest dużym wyzwaniem. Dziecko w tym wieku szybko rośnie, zatem fotelik musi spełniać oczekiwania pod względem wymiarów, a także odporności na ciężar. Z wielu dostępnych rodzajów, można wybrać fotelik samochodowy 9-36 kg, który powinien posłużyć na kilka lat, gdyż dziecko o prawidłowej wadze w tym wieku waży około 21-23 kg. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru fotelika nowego lub używanego. Zatem jaki wybrać?
Foteliki samochodowe używane czy warto po nie sięgać?
Decydując się na fotelik samochodowy 9-36 kg, który jest używany, trzeba go zakupić z zaufanego źródła i mieć pewność, że nie jest to fotelik powypadkowy. Takie foteliki nadają się tylko i wyłącznie do wyrzucenia, gdyż nikt nie zagwarantuje, że mocowanie fotelika czy też pasy bezpieczeństwa w danym modelu będą działały prawidłowo. Jakąś wskazówką w takiej sytuacji może być również to, kiedy fotelik samochodowy dla dziecka o wadze pomiędzy 9 a 36 kg był zakupiony. Każdy model fotelika ma bowiem swoją datę ważności. Większość fotelików datę produkcji ma wybitą na spodzie. To może być pierwsza informacja świadcząca o wieku fotelika. Najczęściej foteliki posiadają gwarancję na okres 3 lat. Przyjmuje się, że fotelik samochodowe z grupy wagowej 9-36 kg przeznaczony jest dla dzieci od 1 do 12 roku życia, jednak użytkowanie fotelika przez 11 lat nie wydaje się racjonalne. Większość czołowych producentów „żywotność” fotelików samochodowych określa najwyżej na 9 lat, a średnio ok. 7 lat. Zatem jeśli już używany fotelik, to nie starszy niż roczny i z gwarancją, że jest bezwypadkowy. Trzeba przy tym wiedzieć, że nawet stłuczka przy prędkości 20 km/h może spowodować mikrouszkodzenia plastikowych części fotelika, przez co przy następnej kolizji fotelik może się po prostu rozpaść. Stąd informacja o bezwypadkowości i wieku fotelika jest kluczowa, choć właściwie nigdy nie możemy mieć takiej gwarancji…
Fotelik samochodowy 9-36 kg – z systemem ISOFIX czy tradycyjnie mocowany?
W przedziale wagowym pomiędzy 9-36 kg znajdziemy foteliki samochodowe mocowane przy pomocy samochodowych pasów, jak i takie o dwojakim mocowaniu, zarówno pasami, jaki i wpinane w bazę ISOFIX. Ze względu na wyżej wymienione aspekty najlepiej wybrać fotelik nowy. Przede wszystkim trzeba przy zakupie sprawdzić czy fotelik będzie pasował do naszego samochodu, a także czy będzie odpowiedni dla wzrostu dziecka. Wprawdzie producenci podają informacje nie tylko o przedziale wagowym, ale również przedziale wzrostu, niemniej jednak są to foteliki, które zwykle służą dzieciom do wzrostu 135-140 cm, choć to już ostatnia kategoria fotelików i mogą w nich jeździć nawet dzieci o wzroście 150 cm, jeśli nie osiągnęły maksymalnej wagi, czyli 36 kg. Najistotniejsze jest to czy głowa dziecka nie sięga ponad zagłówek fotelika, to oznacza, że jest on po prostu za mały. Najlepiej kupować fotelik razem z przedszkolakiem, ale wcześniej również zważyć go i zmierzyć. Jeśli chodzi o wybór fotelika samochodowego pomiędzy 9 a 36 kg, to nie ma znaczenia czy jest mocowany za pomocą systemu ISOFIX czy pasami, jeśli robimy to w sposób prawidłowy. Oczywiście w przypadku ISOFIXU nie będziemy mieć wątpliwości, bo o złym zamocowaniu fotelika poinformuje nas czerwona dioda.
Fotelik z normą bezpieczeństwa czy testami ADAC?
Wszystkie foteliki samochodowe dopuszczone do sprzedaży, czyli posiadające podstawowe parametry bezpieczeństwa,mają przyznaną homologację ECE R44/04 i nie oznacza to, że przeszedł testy zderzeniowe. Warto decydować się na foteliki samochodowe 9-36 kg, które przeszły testy ADAC, czyli najbardziej miarodajne crash testy, gdzie fotelik jest sprawdzany pod względem wytrzymałości i ochrony w przypadku zderzenia czołowego, z tyłu, z boku, a także dachowania. Foteliki, które uzyskały w takich testach 5 gwiazdek są najbezpieczniejsze. Można wybierać z czystym sumieniem jeszcze takie, które posiadają wyniki 4 gwiazdek. Foteliki o niższych ocenach kupujemy na własną odpowiedzialność, podobnie jak te, które w ogóle nie przeszły testów ADAC. Oczywiście mogą być one legalnie użytkowane, jednak nigdy nie będziemy wiedzieć, jaką dadzą ochronę naszemu sześciolatkowi.
Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Dziecko w wieku 6 lat jest już zwykle na tyle duże, że można je przewozić w samochodzie jedynie przodem do kierunku jazdy. Oczywiście zalecane jest by dziecko jak najdłużej przewozić tyłem do kierunku jazdy, wzorem szwedzkim – nawet do 4 roku życia. Przewożenie przodem do kierunku jazdy, w przypadku przedszkolaka, jest jednak w pełni bezpieczne.
Wybór fotelików samochodowych dla przedszkolaka może być podyktowany tym, że poprzedni już się zużył, bądź wskutek wypadku trzeba zakupić nowy bądź uzyskać go w ramach gwarancji wypadkowej, jeśli taką jest objęty i jeszcze ona obowiązuje. Raczej nie warto wybierać używanego fotelika samochodowego 9-36 kg. Nigdy nie wiemy bowiem w jakim stanie jest plastik, wypełnienie piankowe, a przede wszystkim pasy bezpieczeństwa w foteliku. Zatem róbmy zakupy „z głową”!