Na rynku można znaleźć naprawdę wiele rodzajów szafek łazienkowych. Różnią się one od siebie kształtem, rodzajem, wykorzystanym materiałem, a nawet sposobem mocowania. Jak to przełożyć na własną łazienkę? Sprawdź, czy szafki łazienkowe wiszące są idealne dla ciebie!
Szafki łazienkowe wiszące – plusy i minusy tego rozwiązania
Szafki łazienkowe można łatwo podzielić na 2 rodzaje – wiszące lub stojące. Stojące, jak nazwa wskazuje, umieszczone są na podłodze na nóżkach; podczas gdy wiszące mocowane są do ściany. Modele wiszące zazwyczaj polecane są do niewielkich wnętrz, ze względu na to, że optycznie je powiększają. Dodatkowo zachowują one na posadzkę przestrzeń niezbędną do dokładnego posprzątania podłogi. Należy jednak dokładnie przemyśleć ustawienie szafki łazienkowej wiszącej, gdyż przeniesienie ich nie będzie najłatwiejszym zadaniem.
A może by tak szafki łazienkowe wiszące z lustrem nad umywalką?
Szafki wiszące wyposażone w lustro są często nabywane ze względu na ich estetykę. Są one proste, sprawdzają się niezależnie od wielkości łazienki i stylu jej aranżacji. Warto sięgać po szafki z lustrem wykonane z wysokiej jakości materiału odpornego na wilgoć. Drewniane elementy powinny być pokryte warstwą ochronną w postaci lakieru lub laminatu. Dzięki temu wilgoć nie będzie wchodziła w głąb szafki. Wiszące szafki z lustrem są również świetnym rozwiązaniem do niewielkich łazienek – współgrają one z nawet niewielką umywalką i jednocześnie optycznie powiększają przestrzeń. Możesz zdecydować się na szafki pokryte całkowicie lustrzanym frontem lub tylko w połowie. Modele mogą różnić się również liczbą drzwi i ilością półek (standardowo jest ich 2-4). Część z szafek może być również wyposażona w oświetlenie punktowe, dzięki czemu codzienna pielęgnacja będzie odbywać się z łatwością.
Najpopularniejsze materiały wykończenia szafek do łazienki:
- Płyta MDF – nie jest ona odporna na działanie wody i wilgoci, dlatego musi być pokryta wodoodpornym lakierem. Zazwyczaj meble wykonane z tego materiału charakteryzują się niską ceną.
- Płyta wiórowa – zazwyczaj wykorzystywana jest do budowy korpusów mebli, natomiast ich front stworzony jest z płyty MDF.
- Drewno – do stworzenia mebli wykorzystuje się różne jego rodzaje. Najczęściej są to gatunki egzotyczne, które są bardziej odporne na wilgoć, niż nasze rodzime rodzaje. W Polsce popularne jest drewno tekowe, które cechuje się dużą trwałością. Co ciekawe, wykorzystywane jest ono również do budowy części elementów jachtów.
- Szkło – zazwyczaj pojawia się głównie na frontach mebli lub w formie półek. Nadaje on meblom lekkości i eleganckiego sznytu.
Szafki łazienkowe wiszące pod umywalkę
Są one niemal najważniejszym elementem wyposażenia łazienki. To w nich przechowuje się środki czystości, a nawet kosmetyki. Dlatego dobór szafki pod umywalkę powinien być szczególnie przemyślany. Podwieszane szafki pozwalają wykorzystać maksimum przestrzeni pod umywalką. Mogą one mieć wysuwane szuflady lub otwierane drzwiczki. Często można kupić gotowy komplet umywalki z szafką, dzięki czemu elementy do siebie idealnie pasują.
Szafki łazienkowe wiszące narożne do zadań specjalnych
Takie moduły są szczególnie polecane do małych łazienek, w których ważny jest każdy centymetr przestrzeni. Do tego łatwo wpasowują się w nieustawne pomieszczenia, które nabierają wymiarowości. Można je również stosować w przypadku łazienki ze skosami, jednak warto wziąć pod uwagę meble wykonane na wymiar, przez co będziemy mieć gwarancję dopasowania do wszelkich pochyłości.