Czy ubezpieczenie turystyczne jest konieczne?

Zastanawiasz się, czy kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, w jakich sytuacjach musisz się ubezpieczyć i czy warto rezygnować z polisy ubezpieczeniowej podczas urlopu.

Przygotowanie do urlopu – nie zapomnij o ubezpieczeniu

Ostatnie dni przed wyjazdem często bywają stresujące. Pakowanie, przygotowanie do podróży, sprawdzenie dokumentów i rezerwacji – wszystko to może być powodem zdenerwowania i rozdrażnienia. A przecież w takim momencie powinno zachować się spokój oraz opanowanie, by niczego nie pominąć i o niczym nie zapomnieć. Dlatego też warto np. przygotować sobie listę przedmiotów do zabrania, sprawdzić prognozy pogody czy odpowiednio wcześniej przejrzeć wszystkie dokumenty.

Niestety wielu podróżnych nie wykupuje również odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Często jest to wynikiem chęci zaoszczędzenia określonej kwoty, którą potem można przeznaczyć np. na więcej atrakcji na miejscu. Nierzadko również urlopowicze są zdania (bardzo zresztą błędnego!), że „im na pewno nic się nie stanie”. I choć nikomu nie życzy się niefortunnej sytuacji, to nawet wyjazd na spokojną plażę w celu zażywania kąpieli słonecznych może zostać znacząco skomplikowany przez różnego rodzaju sytuacje losowe.

Dlatego też warto kupić właściwie ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem. W wielu przypadkach nie jest ono obowiązkowe (więcej o tym nieco później), jednak nawet w takim przypadku dobrze zadbać o odpowiednią ochronę własną i swoich bliskich. Mało kto wie, że często koszt ubezpieczenia w przeliczeniu na jeden dzień jest zbliżony do ceny kawy czy ciastka w miejscu twojego wypoczynku.

Czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – oczywiście, że kupno ubezpieczenia turystycznego jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu możesz uniknąć np. bardzo wysokich kosztów leczenia za granicą lub otrzymać stosowne odszkodowanie. Nim podejmiesz decyzję o zakupie danej polisy ubezpieczeniowej, koniecznie sprawdź jej zawartość oraz porównaj gwarantowane kwoty z ofertą innych biur.

Każde ubezpieczenie turystyczne powinno gwarantować pewne minimum ochrony – i to niezależnie od tego, czy planujesz leżakowanie na plaży, czy ekstremalne aktywności. Dlatego też każda polisa turystyczna powinna zawierać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – pozwala na pokrycie kosztów usług medycznych i okołomedycznych, takich jak m.in. zabiegi medyczne, hospitalizacja czy zakup leków,
  • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – obejmuje odszkodowanie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – gwarantuje odszkodowanie dla osoby trzeciej, jeśli została nieumyślnie poszkodowana przez osobę ubezpieczoną,
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego – w przypadku jego zaginięcia, kradzieży lub uszkodzenia otrzymasz stosowną rekompensatę.

Ubezpieczenie turystyczne – czy jest obowiązkowe?

Jak już wspomniano, ubezpieczenie turystyczne jest zdecydowanie potrzebne, w przypadku wielu wyjazdów jego zakup nie jest jednak obowiązkiem. Nie można tego faktu traktować jako wymówki do rezygnacji z nabycia polisy ubezpieczeniowej. Z drugiej strony często dochodzi do sytuacji, kiedy podczas urlopu w danym miejscu wymagane jest posiadanie ubezpieczenia, w rzeczywistości natomiast narzucone odgórnie ramy polisy są niewystarczające do zapewnienia właściwej ochrony podczas wyjazdu.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o ubezpieczeniu EKUZ, które obowiązuje w przypadku podróży do większości krajów europejskich. Niestety nie jest to najlepsza forma zabezpieczenia podczas urlopu, często bowiem w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia poszkodowany i tak musi ponieść wysokie koszty. Wynika to z zasad funkcjonowania EKUZ oraz gwarantowanego przez polisę stopnia ochrony.

Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne kojarzone jest przede wszystkim z urlopami organizowanymi przez biura turystyczne. W takich sytuacjach to tour-operator ma powinność zapewnienia podróżnym właściwego ubezpieczenia. I choć niemal zawsze faktycznie tak się dzieje, to zwykle jest to jedynie absolutnie podstawowe ubezpieczenie, które gwarantuje tylko minimalną ochronę. Nie zawsze można je również odpowiednio rozszerzyć za pośrednictwem biura, dlatego nierzadko najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zakup drugiej polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym.

O ubezpieczeniu turystycznym nie można zapominać szczególnie przy wyjazdach organizowanych samodzielnie. Podróżując do niektórych państw, jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia. Dotyczy to np. wielu krajów, które wprowadziły wizowy ruch turystyczny. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę, aby polisa spełniała wszystkie wymogi niezbędne do otrzymania wizy, w tym np. warunki dotyczące sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia dotyczy takich krajów jak m.in.:

  • Stany Zjednoczone,
  • Chiny,
  • Rosja,
  • Białoruś,
  • Iran.

Ubezpieczenie turystyczne w wielu przypadkach nie jest obowiązkiem. Nie traktuj jednak tego jako powodu do rezygnacji z polisy. Ubezpieczenie podczas podróży gwarantuje tobie i twoim bliskim większą ochronę, dzięki czemu możesz w pełni cieszyć się urlopem.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 658

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *