Na naukę nigdy nie jest za późno i to fakt niezaprzeczalny. Jednocześnie największą przeszkodą zazwyczaj jest brak chęci. Nie ma się co oszukiwać, wracając z pracy, jedyne o czym człowiek myśli, to włączenie tv i zjedzenie pysznego obiadu. Ale przecież nauka nowej umiejętności może się potem okazać pomysłem na całkiem fajne hobby. Na pewno wiele osób powinno przyswoić naukę szycia. Poznajcie więc pierwsze kroki i zdobądźcie nowe umiejętności.
Czy szycie jest trudne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od czego zaczniecie. A jeżeli zaczniecie od początku, czyli od podstaw to okaże się, że to naprawdę proste. Niewątpliwie umiejętność szycia się przydaje. Zamiast wyrzucać ubrania, bo są podarte, można je zszyć. Ale umiejętność szycia jest też niezbędna, gdy chcemy dopasować odzież idealnie do swojej sylwetki. Czasami drobne zmiany sprawią, że efekt będzie fenomenalny. Oczywiście można udać się do krawcowej, ale cóż i tak nieraz efekt nie spełnia naszych oczekiwań, a i ceny nie są niskie. Za zwężenie bluzki trzeba zapłacić 20-30 złotych i to jest naprawdę tanio, bo ceny mogą być wyższe. Nawet skrócenie spodni nie jest tanie, bo to średni koszt 30 złotych. Pewnie dlatego tak wiele osób spodnie podgina. Widocznie to moda podyktowana funkcjonalnością i oszczędnością. Ale czas już przejść do nauki.
Lekcja pierwsza – cerowanie
Cerowanie jest umiejętnością, która przydaje się w codziennym życiu. A w myśl zasady, że lepiej naprawiać niż wyrzucać i kupować nowe rzeczy przydaje się jeszcze bardziej. Swoją drogą, jeżeli jesteście wyznawcami filozofii no waste, to koniecznie powinniście się nauczyć szyć. Na samym początku należy przeciąć wszystkie nici, które wystają z dziurki. Dzięki temu oczka materiału widoczne są jeszcze bardziej. Czas naciągnąć je na grzybek do cerowania. Oczywiście cerowanie należy zacząć od góry, kierując się ku dołowi. Tutaj ważna jest precyzja, czyli trzeba bardzo dokładnie łapać każde oczko przeciągając mocnymi nićmi. Gdy już wszystkie oczka zostały złapane musisz zaszyć nitkę na dzianinie, która wciąż znajduje się na grzybku. Teraz trzeba jeszcze przeciągnąć drugą nitką, ale rząd po rzędzie, następnie oczko po oczku aż do momentu, gdy dziurka będzie niewidoczna. Tak właśnie zacerowaliście dzianinę. Czas przejść do tkaniny. Również w tym przypadku trzeba oczyścić dziurkę z nici. W pierwszym kroku musisz przebijać igłą raz na prawą, raz na lewą stronę, ale zaczynając i kończąc w podobnej do siebie odległości. Do tego trzeba szyć poziomo przez dziurkę. Gdy ten etap pracy zakończysz, powtarzaj czynność drugą nitką i także pionowo, ale nad poziomymi nitkami. Splot przy tym musi być w miarę ścisły. To już prawie koniec, bo w ostatnim etapie trzeba zaszyć nitkę na lewej stronie materiału.
Jak szyć overlockiem?
Oczywiście to nie koniec nauki, bo skoro nauka szycia ręcznego już została zaliczona, to czas przejść do kolejnej części nauki, czyli nauki szycia na maszynie. Tutaj przydają się nici do overlocka. Overlock służy do zabezpieczania materiału przed strzępieniem się. Jest on bardzo prosty do wykonania. I tutaj w sumie całą pracę wykonuje maszyna. Wy musicie tylko wiedzieć, jakie nici do overlocka wybrać. Jednocześnie dużo zależy od maszyny, bo dostępne są zarówno 3, 4, jak i 5-nitkowe. Rzecz jasna te pięcioniciowe pozwalają wykonać wyjątkowo trwałe łączenia. Najlepiej uczyć się na przykładzie, zatem warto sprawdzić swoje umiejętności od razu podczas pracy z maszyną. Wykorzystajcie kilka szpulek z nićmi. Wtedy też od razu zauważycie, w którym miejscu jest wykorzystywana dana nić. A dzięki temu łatwiej będzie Wam dobierać kolory.
A może kurs?
Jeżeli zależy Wam już na bardziej profesjonalnym szyciu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się na kurs, gdzie poznacie jeszcze trudniejsze techniki. Sprawdzą się one choćby podczas szycia jedwabiu czy innych delikatnych materiałów. Kursy najlepiej odbywać stacjonarnie, by móc zdecydowanie więcej się nauczyć.
Pierwsze lekcje już za wami i teraz pozostawiamy przed Wami decyzję, czy uczycie się dalej, czy osiadacie na laurach i zszywacie dziurki w skarpetkach i spodniach.