Zdrowie

Co to są kurzajki? Jak leczyć kurzajki?

Kurzajki lub brodawki, to problematyczne zmiany skórne przypominające odciski. Każdy, kto miał z nimi do czynienia, wie, jak bardzo potrafią uprzykrzyć życie, a leczenie jest długotrwałe i nie zawsze kończy się zadowalającymi efektami. Co więcej, nawet wyleczone kurzajki mogą samoistnie powracać. Czym dokładnie są kurzajki i jak je leczyć? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Co to są kurzajki?

To najczęściej szarawe, żółtawe lub brązowe i grudkowe zmiany skórne o wielkości kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Powstają przez wirus brodawczaka ludzkiego, którym łatwo można się zarazić poprzez dotyk z osobą już zainfekowaną. Kurzajki pojawiają się głównie na rękach i nogach, lecz mogą zostać przeniesione również na inne partie ciała. Wirus przechodzi na drugiego człowieka również przez kontakt z przedmiotem, którego dotykała osoba zakażona. Do zakażenia dochodzi, wtedy kiedy skóra jest uszkodzona tzw. gdy jest na niej niewielka ranka lub zadrapanie. Wirus nie przedostanie się przez zdrową tkankę. Na pojawienie się kurzajek najbardziej narażone są osoby o obniżonej odporności. Metod leczenia jest kilka, ale na początek warto wypróbować tych domowych, gdyż mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Domowe sposoby na kurzajki wylicza poradnik w serwisie Toczytam.pl, które mogą pomóc w pozbyciu się tych nieprzyjemnych zmian.

Najczęściej do zakażeń dochodzi w takich miejscach jak przedszkole, basen, sauna, siłownia, fitness, a nawet salon kosmetyczny. Objawy kurzajek uzależnione są typu wirusa, który je wywołał. Różnią się od siebie kolorem, kształtem, wielkością oraz miejscem występowania. Każdy typ kurzajek podlega innemu leczeniu. Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu u siebie takich zmian skórnych od razu skonsultować się z dermatologiem. Ustali on konkretny typ kurzajki oraz zaleci właściwe leczenie.

Jakie rodzaje kurzajek?

Mogą pojawiać się kurzajki zwykłe, które mają okrągły kształt, są twarde, w kolorze skóry lub żółtobrązowym. Przeważnie występują na dłoniach. Wyróżnia się także kurzajki podeszwowe, które bardzo przypominają zwykłe, lecz różnią się tym, że pod wpływem nacisku, ulegają spłaszczeniu. Występują najczęściej na podeszwie i mogą być bolesne. Oprócz tego występują również kurzajki płciowe, pojawiające się na narządach płciowych i w okolicach odbytu. Mają postać kalafiorowatych zmian i przenoszone są drogą płciową. Powodują ból swędzenie lub pieczenie.

Jak leczyć kurzajki?

Leczenie opiera się na pozbyciu zmian, ponieważ nie wynaleziono jeszcze leku likwidującego wirus wywołujący kurzajki. Pojedyncze można usunąć za pomocą preparatów dostępnych w aptece, jednak radzą sobie one tylko z małymi kurzajkami. Jeśli zmiany są liczne, bolesne, krwawiące lub gdy samodzielne, domowe leczenie nie przynosi skutków, wtedy koniecznie należy udać się do dermatologa. Wówczas dobierze on stosowne leczenie. Może być to krioterapia, czyli zamrożenie kurzajek ciekłym azotem, laseroterapia, czyli ich wypalenie za pomocą wiązki światła, elektrokoagulację polegającą na użyciu prądu elektrycznego lub usunięcie chirurgiczne.

Shares: