Zrosty pooperacyjne występują w przypadku ogromnego odsetka operowanych pacjentów. Dotyczą one w szczególności kobiet, które przeszły operację oraz zabiegi ginekologiczne. Zgodnie z opinią specjalistów to właśnie zrosty są najpopularniejszym powikłaniem po laparoskopowych oraz otwartych operacjach w zakresie jamy brzucha, jak i miednicy.
Nieprawidłowe gojenie się blizny
Wzrosty są wynikiem niewłaściwego łączenia się sąsiednich tkanek. Wówczas dochodzi do pojawienia się włóknistych zbliznowaceń. W związku z realizowanym zabiegiem chirurgicznym, niezależnie od jego stopnia zaawansowania, konieczne jest przerwanie ciągłości tkanek, co w języku medycznym nazywa się urazem chirurgicznym. Gdy rozpoczyna się proces gojenia, tworzy się charakterystyczna blizna, co jest oczywiście prawidłowym zjawiskiem. Natomiast kiedy tkanki zaczynają zrastać się w sposób nieprawidłowy, wówczas dochodzi do pojawienia się tak zwanych zrostów. Przystępna cena hyalobarrier gel-endo w aptece online sprawia, że jest to produkt chętnie kupowany przez pacjentów. Jest wykorzystywany do zapobiegania pojawianiu się zrostów pooperacyjnych.
Główne powikłania choroby zrostowej
Zrosty nie zawsze wywołują konkretne dolegliwości. Nierzadko ujawniają się dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów dotyczących zrostów zalicza się:
- tępe bóle podbrzusza oraz na środku brzucha,
- bolesne zaparcia,
- wzdęcia,
- a także uczucie silnego rozpierania brzucha.
Do najpoważniejszych powikłań wynikających z choroby zrostowej zalicza się niedrożność jelit, a w szczególności jelita cienkiego. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne przeprowadzenie operacji oraz usunięcie zrostów. Operacja ta obarczona jest jednak wysokim ryzykiem zgonu pacjenta, a także dużym zwężeniem światła jelita. Kobiety po zabiegach ginekologicznych odczuwać mogą bolesne miesiączki, co także może być objawem pojawienia się zrostów. Konsekwencją tego stanu są zaburzenia płodności. Wynika to ze zmiany anatomicznej budowy narządów miednicy wywołanej przez pojawienie się zrostów.
Co zwiększa ryzyko zrostów?
Niewielkie zrosty mogą pojawić się nawet po bardzo małej interwencji chirurgicznej. Może dojść do nich nawet po zwykłym pobraniu krwi, ale także biopsji. Natomiast większe zrosty tworzą się po zabiegach operacyjnych dotyczących jamy brzucha, a także zabiegach laparoskopowych. Pomimo tego, że w przypadku zabiegów laparoskopowych dochodzi do znacznie mniejszego uszkodzenia tkanek, ryzyko zrostów nadal jest bardzo wysokie.
Istnieją jednak operacje, które szczególnie narażone są na powstanie dużych zrostów w obrębie jamy brzusznej. Są to usunięcie torbieli jajnika czy usunięcie mięśniaka macicy. Zrosty mogą pojawić się również w wyniku ciąży pozamacicznej lub endometriozy, a także po cesarskim cięciu oraz zabiegach histeroskopii. Nie istnieją domowe sposoby na skuteczne leczenie zrostów, tym samym w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości sugerujących zrosty należy bezzwłocznie udać się do lekarza.