Tatuaże stały się swoistą modą i przestały być synonimem subkultury. Wiele osób chce w ten sposób uwiecznić ważne wydarzenia z życia, jak choćby ukończenie studiów, narodziny dziecka, czy pokonanie ciężkiej choroby. Motywacji do wykonania tatuaży jest wiele i każdy jest dobry, pod warunkiem, że jest to przemyślana decyzja. Wiele osób zastanawia się czy mając delikatną skórę, mogą zrobić sobie tatuaż. Obawiają się procesu gojenia i tego, że potrwa długo. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat, a także o doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji świeżo wykonanej dziary, a także tej już zagojonej.
Kiedy proces gojenia tatuażu może się przedłużyć? Jakie miejsca na skórze należy omijać?
Są pewne choroby, które powodują zaburzenia krzepliwości krwi, wpływa na to także niedobór witaminy K. Jeśli cierpi się na częste krwotoki, to ten problem może się z tym wiązać. W takiej sytuacji wykonanie tatuażu jest niewskazane bowiem może się goić znacznie dłużej. Podobnie jest, choć nie musi być, u osób cierpiących na cukrzycę. Na pewno choroby skórne takie jak łuszczyca wykluczają możliwość wykonania tatuażu. Kobiety powinny wiedzieć, że tatuażu nie powinny wykonywać także w czasie menstruacji. Przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu są wszelkie stany zapalne, liszaj płaski, trwające choroby wirusowe, gorączka, ciąża i okres karmienia piersią. Tworząc wzór tatuażu należy omijać pieprzyki, gdyż wtedy ewentualne zmiany nie byłyby widoczne pod mikroskopem albo tatuaż zaburzałby obraz. Z tego samego powodu tatuaż nie może powstać na znamionach. A jak jest z bliznami czy tatuaże na bliznach są bezpieczne? Otóż okazuje się, że można wykonywać tatuaże na bliznach, ale nie świeżych, tylko takich, które są ustabilizowane. W przypadku blizny pooperacyjnej należy odczekać dwa lata. Jeśli na skórze są blizny duże i grube, czyli keloidy wtedy wykonanie tatuażu w tym miejscu jest niemożliwe. Przy skłonnościach do tego typu bliznowców nawet przy niewielkich ranach wykonanie tatuażu jest bardzo ryzykowne, bo zamiast upiększenie może spowodować oszpecenie skóry.
Czy warto wykonanie tatuażu skonsultować z dermatologiem?
Jeśli masz skłonność do bliznowaceń albo inne problemy skórne, to absolutnie powinieneś wykonanie tatuażu skonsultować z dermatologiem. Warto pamiętać, że wykonanie tatuażu może wywołać liszaj płaski. Ponadto można mieć problem z alergią na barwnik tatuażu, a takie alergie są bardzo trudne w leczeniu. Konieczne może być nawet usunięcie tatuażu. Dlatego osoby posiadające delikatną skórę powinny skonsultować wykonanie tatuażu z dermatologiem. Warto również wiedzieć, że w przypadku chorych na łuszczycę tatuaż może nasilić zmiany.
Pielęgnacja świeżego tatuażu – bezpieczne mydło do tatuażu
Warto przejść do samej pielęgnacji. Tak naprawdę w przypadku delikatnej skóry niczym ona się nie różni od standardowego postępowania, bo wszystkie kremy, maści, a także mydło do tatuażu są bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry. W końcu tuż po wykonaniu tatuażu jest jedną wielką raną. Należy myć tatuaż prze pierwsze 3-4 dni nawet co 2-3 godziny. Po użyciu mydła do tatuażu, należy sięgnąć po nawilżającą maść, która dodatkowo przyspiesza gojenie się rany. Później można nałożyć opatrunek. Ale trzeba pamiętać, że musi być to opatrunek dedykowany do tatuaży. Tatuaż myjemy, nawilżamy aż do momentu wygojenia. Należy pamiętać, że proces powstawania strupków jest zupełnie naturalny i jeśli skóra nie boli w istotny sposób, nie jest spuchnięta, to nie ma powodów do niepokoju. Strupków nie można zdrapywać, bo razem z nimi można zdrapać także pigment, do tego jeszcze przedłuży się proces gojenia lub spowoduje zakażenie.
Ochrona przeciwsłoneczna nie tylko delikatnej skóry po zrobieniu tatuażu
Warto jeszcze wspomnieć o ochronie przeciwsłonecznej. Po wykonaniu tatuażu, gdy już się zagoi i będziesz go chciał prezentować światu, powinieneś używać jeszcze kremu do tatuażu z filtrem UV 50+, który zapewni ochronę koloru, ale i ochronę wytatuowanej skóry. Takiego środka należy używać nie tylko latem. Odsłonięta skóra jest narażona na promieniowanie UV przez cały rok.
Delikatna skóra nie musi być przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu, jeśli nie masz tendencji do bliznowców czy innych poważniejszych problemów zdrowotnych. Pamiętaj o zaopatrzenie w odpowiednie kosmetyki, czyli bezpieczne mydło do tatuażu, a także kremy lub maści do tatuażu.