Wiele osób sądzi, że dieta służy tylko odchudzaniu, ale to nieprawda. Wszak dietą można określać zmianę nawyków żywieniowych, ale także działania służące poprawieniu zdrowia. Oczywiście żadnych diet nie należy stosować na własną rękę i jeżeli nie macie pewności, że dany jadłospis będzie dla Was idealny, zdecydowanie lepiej udać się na konsultację do dobrego dietetyka. Wszak pomoc specjalisty zawsze jest dobrym wyborem. My dzisiaj zajmiemy się dietą Mind, która określana jest jako dieta „na umysł”. Postaramy się też odpowiedzieć, czy jest to dobry wybór.
Czym jest dieta Mind?
Na samym początku warto dowiedzieć się, czym jest owa dieta Mind. Otóż jest to styl żywienia, który wbrew pozorom nie wymaga stosowania żadnych bardzo uciążliwych zasad, ani też restrykcji. Oczywiście nie jest to także żadna dieta cud, po której schudniecie, urosną Wam piersi, a dodatkowo w talii będziecie mieć 60 cm. Takie cuda to tylko w photoshopie. Ale wracając do tematu diety Mind, to należy wiedzieć, że służy poprawie funkcjonowaniu układu nerwowego, a także mózgu, zatem powinna być ona stosowana prewencyjnie, gdyż zmniejsza ryzyko choćby choroby Alzheimera. Jednak jak możecie się domyślić nie wystarczy ją stosować u osób starszych, lecz zdecydowanie wcześniej, dzięki temu ryzyko zachorowania na tę chorobę jest mniejsze. Autorką diety nie jest kolejna celebrytka, która raczej nie ma pojęcia o zasadach zdrowego odżywiania, lecz epidemiolog Martha Claire Morris, która od wielu lat zajmuje się badaniem wpływu odżywiania na zdrowie. Skuteczność diety Mind w prewencji choroby Alzheimera potwierdzają wyniki 5-letnich badań.
Zasady diety Mind
Zasady Diety Mind są bardzo łatwe do zapamiętania i co ciekawe sam sposób odżywiania nie jest specjalnie restrykcyjny. Otóż w przypadku tej diety podstawą są wszelkie produkty bogate w witaminy C, E i z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jak pokazują badania naukowe owe produkty pozytywnie wpływają na pracę mózgu, a przy tym poprawiają pamięć. Ogólnie przyjmuje się, że dieta Mind jest połączeniem diety śródziemnomorskiej z dietą Dash, jednocześnie U.S. News & World Report uznało ją za jedną z najzdrowszych diet, a przy tym bardzo łatwą w stosowaniu.
Poznaj produkty zalecana i takie, które należy ograniczyć
Dieta Mind posiada wiele zalet i niewątpliwie jest bardzo zdrowa, a przy tym różnorodna. A więc nie musicie obawiać się, że będziecie chodzić głodni czy będziecie musieli odmawiać sobie ulubionych produktów. W tym przypadku zasady są proste. Warto spożywać jak najwięcej zielonych warzyw takich jak szpinak, sałata, brokuły, najlepiej aż 3 porcje dziennie. Oczywiście nie oznacza to, że innych warzyw nie należy jeść, lecz wystarczy jedna porcja dziennie. Jako przekąska doskonałym wyborem są oczywiście orzechy i można je jeść nawet 5 razy w tygodniu. Dodatkowo koniecznie trzeba spożywać jagody, borówki, choć tutaj wystarczy tylko 2 razy w tygodniu. W zdecydowanie większej ilości polecane są za to produkty pełnoziarniste. Z kolei warto ograniczać mięso i ryby. Wystarczy zjadanie tylko jednej porcji ryb w tygodniu i dwóch porcji drobiu. Do przygotowywania potraw powinna służyć tylko i wyłącznie oliwa z oliwek, należy zrezygnować z utwardzanych tłuszczów. Teraz zapewne się zdziwicie, otóż w tej diecie polecane jest spożywanie jednego małego kieliszka wina i to dziennie. Trzeba jeszcze ograniczać jedzenie słodyczy czy czerwonego mięsa, a także sera.
Dla kogo idealna będzie dieta Mind?
Dieta Mind polecana jest nie tylko w prewencji chorób typu Alzheimer, ale także sprawdzi się dla osób mających problemy z pamięcią. Dzięki zbilansowaniu zdrowych produktów bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu i jednocześnie zmniejsza ryzyko chorób typu depresja czy nerwica. Dieta powinna być także bezwzględnie stosowana u osób narażonych na stres czy długotrwałe napięcie nerwowe.
Na samym końcu mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie pamiętajcie, że dieta Mind musi być odpowiednio zbilansowana. Dzięki temu unikniecie niedoborów, a zdecydowanie poprawi się Wasze samopoczucie. Dlatego zachęcamy do skorzystania z wiedzy dobrego dietetyka.