Dom

Dlaczego wentylacja domu jest tak ważna i na jaką się zdecydować?

Wymiana powietrza w domu jest niezbędna dla zachowania odpowiedniej wilgotności, pozbycia się szkodliwych związków czy zapachów, a także by uzyskać zdrową atmosferę i wyeliminować nadmiar dwutlenku węgla wytwarzanego przez ludzi, ale również innych związków chemicznych powstających z otaczających nas na co dzień sprzętów codziennego użytku. Możemy zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, czyli wentylację grawitacyjną, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w wielu sytuacjach i warunkach pogodowych nie zda ona egzaminu. Inaczej rzecz ma się z wentylacją mechaniczną. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się nie tylko kwestią istotności wentylacji, ale również wyborem tej najlepszej.

Dlaczego dobrze zaplanowana wentylacja ma duże znaczenie?

Sprawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na wymianę powietrza bez znacznych spadków czy wzrostu temperatury. W przypadku tradycyjnych systemów wentylacji grawitacyjnej, których zwieńczeniem są kominy wentylacyjne wietrzenie odbywa się przy pomocy kratek wentylacyjnych i okien. Niestety w przypadku tego rodzaju wentylacji nie mamy żadnego wpływu na to jakie powietrze wpada do naszego domu. Zatem latem mamy do czynienia z jeszcze większym nagrzewaniem pomieszczeń przy otwartych oknach, kiedy pogoda jest bezwietrzna. Natomiast zimą przy zbyt długim wietrzeniu dochodzi do znacznego wychłodzenia pomieszczenia, a zatem do strat ciepła. Poza tym powietrze nawiewane dostaje się do pomieszczeń w takiej samej formie w jakiej znajduje się na zewnątrz budynku, czyli bez żadnej filtracji. W przypadku wentylacji mechanicznej te problemy nie istnieją. Wystarczy dobrać odpowiednią do danych warunków centralę wentylacyjną i dobrze poprowadzić kanały wentylacyjne. Wymaga to zaprojektowania całej instalacji w fazie budowy domu. Trzeba bowiem nie tylko poprowadzić kanały przez ściany i stropy, ale również znaleźć odpowiednie miejsce na rekuperator.

Wentylacja mechaniczna z gruntowym wymiennikiem ciepła – dla kogo się sprawdzi?

Trzeba od razu wyjaśnić, że gruntowy wymiennik ciepła jest dodatkowym urządzeniem obok rekuperatora, który składa się z jednostki podziemnej, a także wewnętrznej montowanej obok centrali. Zatem na takie rozwiązanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz potrzeba sporo miejsca. Jednak posiadając odpowiedni plac na położenie rur na głębokości od 1 – 2 metrów warto się na takie rozwiązanie zdecydować. Wspominaliśmy już o problemach z temperaturą zarówno latem, jak i zimą, gdy tradycyjna wentylacja nie daje rady. Również rekuperator, wyposażony między innymi w wentylatory może nie dawać oczekiwanych efektów chłodzenia lub dogrzewania powietrza, a dzięki GWC może osiągnąć lepszą sprawność, niezależnie od panującej aury. Powietrze na głębokości 1,5 metra pod powierzchnią ziemi ma ok. 4-7 stopni Celsjusza. Zatem decydując się na GWC i rekuperator z by-passem można obniżyć temperaturę w nagrzanym budynku latem, a przy zamkniętym by-passie zimą doprowadzić cieplejsze powietrze, które wymaga mniejszej ilości energii do ogrzania, a także nie powoduje efektu szronienia w rekuperatorze.

Przeciwprądowe wymienniki ciepła – najczęściej wybierane rozwiązanie na rynku

przeciwprądowy wymiennik ciepłaWysoką sprawnością odzysku ciepła sięgającą nawet do 90% odznaczają się wymienniki przeciwprądowe. Taki rodzaj wymiennika może współpracować z GWC. Sam w sobie także będzie skuteczny, oczywiście trzeba odpowiednio dopasować wydajność centrali wentylacyjnej, w której jest zamontowany do gabarytów budynku, a także dobrze poprowadzić kanały wentylacyjne. Wymienniki przeciwprądowe, obrotowe i spiralne świetnie sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych.

Korzyści z zastosowania spiralnych wymienników ciepła?

Już wiemy, jak ważna jest wentylacja. Warszawa jest miastem, w którym w przypadku wielu inwestycji budowlanych stosuje się najnowsze technologie związane z zieloną energią. Walka ze smogiem dopiero się rozpoczęła. Jednak inwestorzy na rynku deweloperskim coraz wyraźniej dostrzegają konieczność zmian. Zatem stawia się nie tylko na powietrzną i słoneczną energię do zasilania budynków, ale również wentylację mechaniczną. Przeciwprądowo-spiralne wymienniki ciepła osiągają najlepsze wyniki, jeśli chodzi o sprawność odzysku. Zwykle przekracza ona 90%. Ze względu na gabaryt wymiennika stosuje się je w budynkach wyposażonych w duże kotłownie lub z poddaszem nieużytkowym. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala znacząco oszczędzić na ogrzewaniu budynku. Jeśli dodatkowo wybierze się panele fotowoltaiczne, to otrzymuje się podwójną oszczędność, a nawet potrójną, także na elektryczności oraz ciepłej wodzie użytkowej.

Stosowanie odpowiedniej wentylacji jest gwarancją stworzenia zdrowej atmosfery w domu. W tak wyposażonym mieszkaniu każdy będzie czuł się świetnie.

Shares: