Pozostałe

Dom na zgłoszenie. Jak wybudować w trzy miesiące dom bez pozwolenia do 35m2?

Pozwolenie na budowę nie jest konieczne przy budowie domków letniskowych do 35m2 zabudowy. Sprawdź, jak zbudować ogrzewany, całoroczny dom na zgłoszenie.

Wyobraź sobie dotyk źdźbeł trawy pod bosymi stopami. Jest lato. Leżysz na trawie i leniwie wystawiasz twarz na promienie słońca. Nie spieszysz się nigdzie. To Twój czas na regenerację. Czas, na który zasługujesz. Wiesz o tym dobrze. Właśnie dlatego w pewnym momencie udało Ci się podjąć decyzję o budowie własnego domu.

Metraż jest tu niewielki, bo Twoim zamiarem nigdy nie było ładowanie się w ogromny, wieloletni kredyt. Mimo tego mieści się tu wszystko, czego Ci trzeba. Teraz otwórz oczy i porównaj tę wizję ze swoim obecnym otoczeniem. Chcesz to zmienić? Twoje marzenie możesz zrealizować za mniej niż 100 tysięcy złotych! Wystarczy, że zdecydujesz się na dom na zgłoszenie, by dodatkowo oszczędzić sobie wielu uciążliwych formalności.

Jak wybudować dom bez pozwolenia na budowę? Na czym polega zgłoszenie budowy?

To naprawdę proste. Do skompletowania niezbędnych dokumentów nie będziesz potrzebować pomocy fachowców. Wypełnienie wniosku? Dasz radę bez trudności. Sformułowanie oświadczenia o prawie do dysponowania działką na cele budowlane? Wystarczy skorzystać z gotowego wzoru. Szkic usytuowania sporządzisz samodzielnie na mapce pobranej z internetu. Zaś rysunki i opis techniczny budynku otrzymasz od firmy projektowej

Na zgłoszenie można budować wolnostojące budynki parterowe przeznaczone do celów rekreacyjnych, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Prawo budowlane nie uznaje przy tym antresoli za kolejne piętro, co oznacza, że dostępną przestrzeń można zwiększyć prawie dwukrotnie. 

Składasz wymienione wyżej papiery w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Odczekujesz 21 dni na milczącą zgodę urzędową i rozpoczynasz budowę domu. Po jej zakończeniu nie są potrzebne żadne odbiory. Swój domek letniskowy możesz wykorzystać od razu. Jedynym minusem jest to, że nie możesz się w nim zameldować.

Czym ocieplić całoroczny domek letniskowy na swojej działce? Jaką technologię wybrać?

Skoro meldunek nie wchodzi w grę, czy w domu na zgłoszenie można zamieszkać? Zgodnie z prawem nie jest to budynek przeznaczony do celów mieszkalnych. Nie ma jednak najmniejszych przeszkód, by taki dom ocieplić, ogrzać i zamontować w nim wszystkie niezbędne media. Można w tym celu wykorzystać zarówno standardowe przyłącza, jak i technologie ekologiczne. Własna studnia, pompa ciepła i panele fotowoltaiczne mogą zdecydowanie zmniejszyć koszty związane z wodą i prądem. 

Jeśli chodzi o ogrzewanie, wszystko zależy od tego, jaki dom budujesz. Doskonałą opcją przy niewielkim metrażu jest konstrukcja oparta na szkielecie z naturalnego drewna. Drewniane domy, w których zastosowano ocieplenie z wełny mineralnej, mają świetne właściwości termoizolacyjne – łatwo ogrzać je zimą, a latem dobrze chronią przed palącym słońcem. Można też zamontować w nich grzejniki elektryczne lub malownicze piecyki typu koza. 

Projekt budowlany domu na zgłoszenie do 35 m2 zabudowy? Żaden problem.

Myślisz, że domy na zgłoszenie nie mogą wyglądać solidnie i atrakcyjnie? Kojarzysz je bardziej z domkiem letniskowym na działce utrzymanej w stylu PRL? Błąd. Domami bez pozwolenia interesuje się coraz więcej Polaków, co zauważają czołowi architekci. Marka Hyta.pl tworzy projekty domów o powierzchni zabudowy do 35 m2, inspirując się stylistyką skandynawską. Piękne, drewniane elewacje, obszerne połacie okienne zapraszające przyrodę do środka, ciekawe bryły budynków i doskonale wykorzystana przestrzeń, którą łatwo zagospodarujesz. 

Zgodnie z przepisami, w każdym projekcie marki zamiast poddasza zaplanowano użytkową antresolę. Czy urządzisz na niej dodatkową sypialnię, bibliotekę czy biuro – to już zależy wyłącznie od Ciebie.

Dom na zgłoszenie. Jak wybudować w trzy miesiące dom bez pozwolenia do 35m2?

Ile trwa budowa domu na zgłoszenie w technologii szkieletowej?

To zależy, czy masz na myśli dom w stanie surowym zamkniętym czy domek całkowicie wykończony i wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. 21 dni to czas oczekiwania od złożenia papierów do uzyskania milczącej zgody urzędu. W tym czasie można wyrównać na działce teren przeznaczony pod dom. Wykonanie fundamentów punktowych zajmie Ci najwyżej kilka dni, później zaś trzeba będzie poczekać, aż beton się zwiąże, osiągając odpowiednią wytrzymałość. Jeśli zlecisz to zadanie lokalnej ekipie, czas wykonania będzie zależny od ustalonego z nią harmonogramu.

Stawianie konstrukcji na przygotowanych fundamentach wraz z wstawieniem okien i drzwi zewnętrznych to kolejne 2 do 3 dni roboczych. Tę część zawsze wykonują fachowcy, którzy dysponują odpowiednimi uprawnieniami. Później pozostaje wykończenie budynku. Czas trwania tego etapu wiąże się wyłącznie z dostępnością czasową – Twoją lub ekipy, którą do tego zatrudnisz.

Podsumowując, dom na zgłoszenie można postawić już w dwa lub trzy miesiące. Wszystko zależy od dobrego planowania. Dokładnie taki czas dzieli Cię od realizacji Twoich marzeń o własnym miejscu blisko natury, perfekcyjnym do wypoczynku. Wystarczy się odważyć i sięgnąć w końcu po coś, czego od lat Ci trzeba.

 

Shares: