Ergonomia i ekonomia – poznaj najlepsze rozwiązania w łazience

Niezależnie od tego czy urządza się toaletę publiczną czy taką we własnym mieszkaniu niezbędne jest zastosowanie takich rozwiązań, które zapewnią jednocześnie ergonomię i będą ekonomiczne. Oszczędność nie tylko ze względów ekologicznych jest ważna, ale ma wszak znaczenie również dla portfela. Warto zatem poznać rozwiązania, które zapewnią łatwość użytkowania, a także ekonomię. Już teraz zdradzimy, że duże znaczenie będzie miał dobór akcesoriów takich jak dozownik mydła łokciowy lub bezdotykowy.

Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ergonomię jest rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. Zatem umywalki powinny znajdować się na przepisowej wysokości, podobnie miski toaletowe. Trzeba przy tym pamiętać, że według przepisów inna wysokość obowiązuje w przypadku osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych i jeśli łazienka przeznaczona jest także dla tych pierwszych, to umywalka nie może być zamontowana niżej niż na wysokości 70 cm ani też wyżej. Podobnie miski ustępowe muszą być zamontowane na wysokości nie wyższej niż 47 cm. Oczywiście nie należy zapominać o poręczach. Również w przypadku dzieci wysokość montażu ma duże znaczenie.

Zastosowanie rozwiązań technologicznych zapewniających wygodę korzystania z łazienki

Poza białym montażem trzeba pamiętać również o akcesoriach i urządzeniach nieceramicznych takich jak suszarki do rąk czy dozownik do mydła. Łokciowy lub bezdotykowy będzie najlepszym wyborem, gdyż zapewni największy poziom wygody w przypadku korzystania ze strefy toaletowej. W przypadku tego pierwszego wystarczy uruchomić wajchę bez dotykania jej dłonią. Takie dozowniki ze względu na swój większy rozmiar sprawdzają się w toaletach przy zakładach pracy czy w strefach sanitarnych. Z kolei bezdotykowe w maksymalny sposób ograniczają rozprzestrzenianie bakterii, gdyż działają na czujnik ruchu.

Oszczędność środków higienicznych dzięki wkładom i pojemnikom

Niewątpliwie bezdotykowy lub łokciowy dozownik do mydła może być wyposażony w pojemnik do uzupełniania środka higienicznego albo specjalne wkłady z mydłem w płynie lub pianie. To ostanie rozwiązanie zapewnia największą oszczędność, gdyż nie dość, że środek higieniczny jest trzy razy bardziej skoncentrowany od zwykłego mydła, to jeszcze w taki sposób zabezpieczony, że nie ma możliwości jego wycieku. Ponadto dozowniki mogą być wyposażone w zawory niekapki, co także zabezpiecza przed marnotrawstwem. Jeśli o tym ostatnim jest już mowa, to warto wspomnieć również o pojemnikach na ręczniki, które zapobiegają przypadkowemu zamoczeniu całej rolki, która do niczego się już w takiej sytuacji nie nadaje, a w niektórych przypadkach umożliwiają wyciąganie jedynie jednego ręcznika za jednym razem, a nie od razu kilku. Również pojemniki na papier toaletowy ze względów higieny i oszczędności, a także ograniczenia aktów wandalizmu są niezwykle potrzebne. Przy okazji zapewniają również łatwość korzystania z rolki.

Automatyczne spłuczki i podzielone spłuczki

Istotne znaczenie dla ergonomii i oszczędności ma również zastosowanie pisuarów z automatycznym spłukiwaniem. W taki mechanizm mogą być również wyposażone toalety. Jeśli poza wygodą chce się zapewnić oszczędność wody odprowadzanej do kanalizacji to można zastosować podzielone spłuczki, gdzie jeden przycisk służy do spłukiwania 3 litrami wody, a drugi sześcioma. W ten sposób wtedy, gdy nie jest to absolutnie konieczne korzysta się z mniejszej ilości wody.

Perlatory w kranach i akcesoriach prysznicowych

Jeśli chodzi o oszczędność wody to bardzo ważne jest także zastosowanie perlatorów w kranach i słuchawkach prysznicowych czy też deszczownicach. Strumień napowietrzony, czyli dopuszczenie cząsteczek tlenu do wody przez zastosowanie odpowiedniego perlatora, czyli nakładki sprawia, że wydaje się on bardzo gęsty wręcz pienisty, a jednak wody z kranu czy deszczownicy wypływa nawet o połowę mniej. To zatem istotna oszczędność zarówno w budynkach użytku publicznego, jak i domowych łazienkach.

Suszarki energooszczędne zamiast papieru

Ostatnią kwestią, jaką chcemy poruszyć jest zastosowanie suszarek do rąk zamiast ręczników papierowych. Jak wiadomo ręczniki zużywa się bardzo szybko. Z kolei wiele suszarek wyposażonych jest w energooszczędne systemy zapewniające mniejsze zużycie prądu. Oczywiście zawsze należy w tym przypadku sprawdzać klasę energooszczędności.

Wszystkie akcesoria i urządzenia łazienkowe mogą działać wydajniej, tym samym zapewniać większy komfort i oszczędność. Stosując się do kilku z powyższych wskazówek można stworzyć wnętrze toalety dopasowane do potrzeb pod każdym względem.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *