Z roku na rok obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na domowe oczyszczacze powietrza. Jest to efekt zarówno dużego zainteresowania ze strony alergików i osób z chorobami układu oddechowego ale również pogarszającego się stanu jakości powietrza. Wśród producentów znajdziemy znane marki takie jak Sharp, Toshiba, Philips, Samsung czy Xiaomi, które łatwo skojarzymy z innymi produktami elektroniki użytkowej. Są również potentaci specjalizujący się wyłącznie w produkcji wysokiej jakości oraz zaawansowanych technologicznie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Wystarczy wymienić takie marki jak Ideal, Winix, Coway czy genialny duński Vestfrost. Producenci prześcigają się nie tylko w coraz bardziej wyrafinowanym designie, ale również w kwestiach takich jak: wyposażenie, unikalne funkcje, koszty eksploatacyjne, energooszczędność czy wsparcie rozbudowanych aplikacji mobilnych. Dostawcy najlepszych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza ich skuteczność coraz częściej potwierdzają międzynarodowymi certyfikatami. Z kolei ich wysoką jakość wykonania i niezawodność możemy rozpoznać po rozszerzonych przywilejach wynikających z gwarancji producenta.
Czujniki jakości powietrza
Standardowym wyposażeniem jest wysokiej jakości czujnik kurzu, który w przypadku oczyszczaczy Vestfrost, Sharp, Philips czy Coway może z powodzeniem precyzyjnie wykrywać szkodliwe frakcje smogu takie jak np. PM2.5. Najlepsze oczyszczacze powietrza korzystają z wysokiej klasy czujników laserowych gwarantujących szybki i precyzyjny pomiar.
Dodatkowo topowe oczyszczacze powietrza marek takich jak Sharp czy Philips posiadają dwa niezależne czujniki mniejszych i większych molekuł. Głównymi zaletami takiego rozwiązania (nazywanego przez Philipsa – Dual Scan) są: maksymalna precyzja wskazań poziomu zanieczyszczenia, lepsza kontrola nad wydajnością niezbędnego przepływu powietrza, zdecydowanie cichsza praca oraz możliwość prezentowania większej ilości informacji na wyświetlaczu oczyszczacza.
W przypadku oczyszczaczy powietrza 2w1 często mamy do czynienia z wbudowanym nawilżaczem powietrza. Te średniej klasy korzystają z czujnika wilgotności, który pomaga utrzymać zadaną przez Użytkownika stałą wartość nawilżenia. Z kolei najlepsze inteligentne nawilżacze powietrza Sharp korzystają tutaj dodatkowo z czujnika temperatury, ponieważ optymalna wilgotność jest z nią ściśle powiązana. W takim przypadku Użytkownik nie musi martwić się ręcznymi ustawieniami ponieważ wbudowana elektronika nawilżacza Sharp dopasuje optymalną wilgotność do aktualnej temperatury panującej w pomieszczeniu.
Czujniki otoczenia
Najbardziej popularnym jest czujnik światła. Dosyć powszechnie wykorzystywany jest w inteligentnych oczyszczaczach powietrza Winix, Coway czy Sharp. W przypadku urządzeń dwóch pierwszych marek odpowiada on za sterowanie intensywnością wyświetlanych informacji, aby były one czytelne zarówno w mocno oświetlonym pomieszczeniu jak również aby nie przeszkadzały w ciągu nocy. Natomiast w przypadku oczyszczaczy Sharp czujnik światła może w pełni automatyzować uruchamianie trybu SLEEP. Jest to komfortowe rozwiązanie szczególnie, kiedy oczyszczacz ma pracować w sypialni czy pokoju dziecka.
W oczyszczaczach powietrza Sharp UA-HG60E-L, UA-HG50E-L, KC-G60EUW czy KC-G50EUW znajdziemy jeszcze czujnik ruchu. Odpowiada on za automatyczne wyłączanie oczyszczacza, kiedy przez dłuższy czas w pomieszczeniu nie przebywa żaden człowiek (lub zwierzę domowe, np. pies czy kot). W przypadku ponownego wykrycia ruchu w pomieszczeniu czujnik uruchamia automatyczną pracę oczyszczacza. Rozwiązanie to pomaga jeszcze bardziej zminimalizować zużycie energii i przydaje się szczególnie w przypadku urządzeń o bardzo dużej wydajności.
Czujniki obsługi filtrów
Najlepsze oczyszczacze powietrza często korzystają z zaawansowanych systemów filtracyjnych, których wysoka skuteczność oraz ponad przeciętna wydajność jest ściśle powiązana z prawidłową eksploatacją. Aby tak się działo, należy filtry regularnie czyścić i wymieniać we właściwym czasie. Pomagają w tym czujniki, które podpowiadają, kiedy należy filtry wyczyścić, a kiedy jest czas na ich wymianę. W przypadku najbardziej zaawansowanych oczyszczaczy powietrza możemy wręcz w procentach odczytać wartość ich aktualnego zużycia. Dzięki czujnikom obsługi filtrów możemy zoptymalizować obsługę oczyszczacza powietrza, zagwarantować jego wysoką skuteczność oraz zoptymalizować koszty wymiany filtrów.
Systemy filtracyjne
Renomowani producenci oczyszczaczy powietrza stosują sprawdzone zestawy systemów filtracyjnych. Stawiają tutaj raczej na skuteczność poszczególnych etapów filtracji powietrza niż na ich ilość. Normą są zestawy składające się z: niewymiennego filtra wstępnego, filtra węglowego oraz filtra HEPA. Filtry węglowe odpowiadają za pochłanianie nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwych gazów. Ich żywotność i skuteczność zależy od ilości użytego węgla aktywnego. Filtry HEPA w wysokiej klasy oczyszczaczach powietrza z reguły nie są niższej klasy niż H13. Odpowiadają one przede wszystkim za skuteczne zatrzymywanie szkodliwych patogenów takich jak wirusy, bakterie i alergeny. Są również 100% skuteczną barierą dla najmniejszych frakcji pyłu zawieszonego PM2.5 czy nawet PM1.
Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH, Winix Zero Compact czy Philips Dual Scan AC3854/50 są przykładami wykorzystania nowoczesnych zintegrowanych filtrów 360. Ich największą zaletą jest połączenie dużej powierzchni filtracyjnej z małą obudową potrzebną do zamknięcia filtra. Dzięki temu tak skonstruowane oczyszczacze często są stosunkowo niewielkie a oferują bardzo dużą wydajność i cichą pracę. Oprócz wysokiej skuteczności oraz żywotności filtry mogą być dodatkowo sterylizowane, aby zachować maksymalną higienę. Tego typu zabezpieczeniem mogą dodatkowo pochwalić się oczyszczacze powietrza Vestfrost.
Jonizatory powietrza
Jonizatory powietrza są wsparciem dla pasywnego sposobu oczyszczania polegającego na przepuszczaniu brudnego powietrza przez filtry. Są zanieczyszczenia czy chorobotwórcze drobnoustroje, których nie sposób zassać do filtra nawet przez najsilniejszy oczyszczacz powietrza. Tutaj efektywnym rozwiązaniem jest stosowanie jonizacji powietrza, czyli nasycaniem go aktywnymi chemicznie jonami. Docierają one wszędzie, gdzie dotrzeć może powietrze dezaktywując szkodliwe patogeny. Skuteczna jonizacja zwielokrotnia skuteczność pozbywania się wirusów, alergenów, bakterii czy pleśni. Najbardziej znanymi skutecznymi systemami są: japońska technologia Plasmacluster, koreański system jonizacji Plasmawave oraz duński Plasma Ion. Wszystkie wymienione korzystają z proporcjonalnie tworzonych jonów dodatnich i ujemnych o dużej sile dezynfekującej i (w przeciwieństwie do ozonu) absolutnie nieszkodliwej dla człowieka.
Wbudowane nawilżacze powietrza
Jeśli chodzi o połączenie 2w1 to absolutnym liderem wydaje się być japoński Sharp ze swoimi inteligentnymi nawilżaczami wbudowanymi w zaawansowane technicznie oczyszczacze powietrza. Nawilżacze te korzystają z bezpiecznej i wydajnej formuły nawilżania ewaporacyjnego. Posiadają niezbędne certyfikaty, dlatego są zalecane dla alergików i astmatyków. Charakteryzuje je m.in. olbrzymia wydajność sięgająca nawet 16 litrów wody na dobę, dlatego też przystosowane są do korzystania z normalnej wody wodociągowej, która przed nawilżeniem jest filtrowana wewnątrz nawilżacza.
Aplikacje mobilne
Oczyszczacze powietrza Coway, Vestfrost czy Philips mogą pochwalić się dodatkowo zaawansowanymi aplikacjami mobilnymi zwielokrotniającymi możliwości i tak świetnych urządzeń. W tych najlepszych do dyspozycji dostajemy :
- zdalne zarządzanie wszystkimi funkcjami oczyszczacza
- programowanie przyszłej pracy oczyszczacza w poszczególne dni tygodnia i w rozbiciu dobowym
- budowanie systemów oczyszczaczy pracujących w różnych pomieszczeniach i sterowanych niezależnie z poziomu aplikacji
- zdalny dostęp do wszystkich parametrów oczyszczacza, w tym informacji o stopniu zużycia filtrów
- precyzyjne pomiary różnych parametrów powietrza, w tym PM10, PM2.5, PM1, TVOC czy stężenia alergenów (oczyszczacze Philips)
- informacje o stanie powietrza na zewnątrz przy wykorzystaniu ogólnopolskiej sieci stacji pomiarowych GIOŚ
- analizy i wykresy zmian poszczególnych parametrów jakości powietrza zarówno w oczyszczanym pomieszczeniu jak również okolicy, w której mieszkamy
Rozszerzone gwarancje
Standardowo przy popularnych zakupach internetowych obowiązują 24 miesięczne gwarancje Door2Door („od drzwi do drzwi”). Dzięki nim Konsument wszelkie usterki może zgłosić telefonicznie lub za pomocą e-mail, natomiast serwis producenta danego urządzenia na swój koszt odbiera je do naprawy i odsyła z powrotem. Użytkownik oczyszczacza renomowanej marki nie musi zastanawiać się, gdzie mieści się najbliższy serwis oraz jak ma tam dostarczyć uszkodzony sprzęt.
Firma Coway na oferowane w Polsce oczyszczacze powietrza proponuje standardową 3 letnią gwarancję.Dotyczy ona modeli: Coway Airmega 300S, Coway Storm, Coway Mini Storm, Coway Classic, Coway Cartridge oraz Coway Hue&Healing.
Z kolei firma Winix oferuje możliwość bezpłatnego rozszerzenia gwarancji o 1 dodatkowy rok (2+1). Po zakupie wystarczy zarejestrować produkt na stronie Winix, aby cieszyć się aż 36 miesiącami ochrony. Oferta przypisana jest do oczyszczaczy Winix Zero Pro, Winix Zero oraz Winix Zero Compact.
Firma Sharp na swoje topowe oczyszczacze i nawilżacze powietrza (UA-KIL80E-W oraz UA-KIL60E-W) proponuje nawet 5 lat gwarancji. Warunkiem koniecznym jest zakup w wyselekcjonowanych Autoryzowanych sklepach i zarejestrowanie zakupu na stronie Sharp Electronics Consumer Poland.
Dodatkowo na wszystkie oczyszczacze powietrza Sharp Ultimate Air (UA-KIL80E-W, UA-KIL60E-W, UA-KIN50E-W, UA-KIN40E-W, UA-KIN40E-H, UA-HG60E-L, UA-HG50E-L, UA-HG40E-L, UA-HG40E-T, UA-HD60E-L, UA-HD50E-L, UA-HD40E-L, UA-HD40E-T, UA-HG30E-B, UA-PM50E-B, UA-PG50E-W, UA-PF40E-W) możliwe jest skorzystanie z prestiżowej usługi jaką jest Gwarancja Premium 24H. Polega ona na zagwarantowaniu przez Sharp wykonania naprawy w czasie 24H roboczych.