Jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia kuchni są baterie kuchenne. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja mogą znacznie przedłużyć ich żywotność oraz zachować estetyczny wygląd na długie lata. Jak o nie dbać, aby służyły jak najdłużej? Czytaj dalej, aby poznać nasze porady!
Kluczem do sukcesu jest… regularność!
Nie każdy będzie z tego zadowolony, ale prawda jest taka, że aby dobrze zadbać o baterie do zlewów kuchennych, trzeba przede wszystkim… czyścić je regularnie.
To właśnie codzienne oczyszczanie zapobiega osadzaniu się kamienia i osadów. Należy też pamiętać o tym, aby robić to przy użyciu odpowiednich materiałów – do mycia używaj miękkiej ściereczki, ciepłej wody oraz delikatnego detergentu. Stanowczo odradzamy ściernych i drucianych gąbek, które mogą porysować powierzchnię baterii lub uszkodzić jej wykończenie! Tego typu akcesoriów nie używaj też, jeśli posiadasz stalowe zlewozmywaki kuchenne!
Proste domowe sposoby, które warto znać!
Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, które możesz wypróbować, gdy baterie do kuchni lub te znajdujące się w łazience pokryje kamień. Jednym z najpopularniejszych, stosowanym w niemal każdym domu, jest zastosowanie roztworu octu i wody (proporcja 1:1).
Wystarczy nałożyć roztwór na miękką ściereczkę i delikatnie przetrzeć powierzchnię baterii. Następnie spłukać czystą wodą i osuszyć, aby uniknąć plam po wodzie. Ten sposób świetnie sprawdzi się także u wszystkich, którzy zdecydowali się na granitowe zlewy do kuchni i szukają skutecznej metody ich czyszczenia!
Systematycznie warto też sięgać po profesjonalne środki oferowane przez sklepy specjalizujące się w armaturze kuchennej takie jak https://krakra24.pl. Profesjonalne produkty skutecznie usuną wszystkie zanieczyszczenia z baterii i pozwolą zachować zlewy kuchenne oraz baterie w najlepszej kondycji.
Wymiana uszczelek i konserwacja wewnętrzna
Jeśli zauważysz wilgoć u podstawy baterii, może to być oznaka, że przyszedł czas na wymianę uszczelek. Uszczelki są elementami, które odpowiadają za szczelność i płynne działanie baterii. Z czasem mogą się zużywać, co prowadzi do mniejszych lub większych przecieków.
Spokojnie – uszczelki możesz wymieniać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. A przy odkręcaniu baterii polecamy oczyścić też jej wnętrze z ewentualnych osadów kamienia.
Codzienne nawyki, które chronią baterie do kuchni
Aby zlewozmywaki kuchenne i baterie działały sprawnie i świetnie prezentowały się przez lata, warto wprowadzić kilka dobrych nawyków.
Przede wszystkim po skończonym zmywaniu pamiętaj o tym, aby przetrzeć baterię suchą ściereczką, dzięki czemu uchronisz ją przed nieestetycznymi plamami z wody. Pamiętaj też o tym, aby nie przeciążać baterii poprzez umieszczanie na niej zbyt wielu akcesoriów, takich jak pojemnik na gąbeczkę czy ścierki.
Tam, gdzie pojawia się twarda woda, warto też zamontować filtr, który zmniejszy ilość osadów wapiennych, co ochroni zarówno baterie, jak i rozdrabniacze (tzw. młynki do zlewu).
Fajnie, że ktoś pisze o pielęgnacji baterii! To bardzo ważne, aby długo służyły.
Dzięki za te informacje! Na pewno zastosuję się do rad o uszczelkach. Super artykuł!
Super porady! Na pewno spróbuję tego roztworu octu. Dzięki za pomoc!
Bardzo ciekawy artykuł! Uwielbiam dbać o moją kuchnię i te wskazówki są naprawdę przydatne!
Świetne porady! Zawsze myślałam, że to skomplikowane, a tu takie proste rozwiązania!