Pozostałe

Jak dobrać grzejnik do małego pokoju?

Ogrzanie domu lub mieszkania to jedna z najważniejszych kwestii zapewniających komfortowe warunki dla wszystkich domowników. Jeśli kupujesz własne cztery ściany warto uwzględnić aspekt odpowiedniego rozmieszczenia grzejników jeszcze na etapie projektowania. W ten sposób dopasujesz te elementy do reszty mebli w domu, a także zadbasz o optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Prawdziwym wyzwaniem jest dobranie grzejników do małych pokojów, ponieważ każda wolna powierzchnia jest w nich na wagę złota. Z naszego artykułu dowiesz się, jakiej wielkości kaloryfer będzie odpowiedni dla niewielkich pomieszczeń. Sprawdź, w jaki sposób mądrze zaplanować kwestię ogrzewania w małych metrażowo mieszkaniach.

Podstawowe informacje na temat grzejników

Najprostsze są sytuacje, kiedy kwestie związane z doborem grzejników są poruszane na etapie budowania domu lub mieszkania, ponieważ takie informacje muszą zostać zawarte w projekcie. Często to projektanci zajmują się wybraniem takich produktów, które będą spełniać zarówno normy budowlane, jak i potrzeby domowników. Problemy pojawiają się, gdy należy wymienić grzejnik w mieszkaniu, które zostało już wykończone.

Przed zakupem konkretnych modeli, warto zapoznać się z garścią podstawowych informacji o kaloryferach. Kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego rodzaju. Najpopularniejszym kryterium podziału jest wygląd grzejników. Dzielą się one na członowe oraz płytowe. Pierwsza grupa wyróżnia się ze względu na klasyczną formę. Grzejniki członowe składają się z oddzielnych części wykonanych z aluminium. Ten rodzaj cechuje się elastycznością w kontekście ilości członów – bez problemu dodasz lub odejmiesz dowolną liczbę tzw. żeber. To ważny aspekt dla osób, które cenią sobie możliwość tworzenia indywidualnych rozwiązań w kontekście grzejników od Ferro oraz innych znanych producentów instalacji grzewczych. Posiadają oni szeroką ofertę tego typu produktów. Z kolei grzejniki płytowe charakteryzują się nowoczesnym i minimalistycznym wyglądem, zbudowane są bowiem ze stalowych i jednolitych płyt.

Jak wybrać grzejnik do niewielkich pomieszczeń?

O wielkości grzejnika decyduje głównie wielkość pomieszczenia, w którym zamierzasz go umieścić. To ma bezpośredni związek z tym, że mniejsze pokoje nie wymagają takiej mocy kaloryfera, jak większe powierzchnie. Tradycyjnie kaloryfery umieszcza się pod oknami, dlatego na wielkość tego urządzenia ma także wpływ odległość od parapetu do podłogi. Pamiętaj, że grzejnik musi zostać zamontowany minimum 10 cm nad ziemią. W przypadku mniejszych odległości, specjaliści sugerują wybranie produktów o 10% większej mocy niż przy wyżej opisanych grzejnikach.

Ferro oraz inni popularni producenci kaloryferów posiadają w swojej ofercie modele o różnych wymiarach. Dzięki temu jesteś w stanie wybrać taki produkt, który bez problemu dopasujesz do mniejszych pomieszczeń w mieszkaniu.

O tym, jaki konkretnie rodzaj grzejnika będziesz musiał dobrać, może również zadecydować instalacja grzewcza poprowadzona w budynku. W nowoczesnym budownictwie stosuje się dwie opcje – instalacja jest poprowadzona w podłodze lub w ścianach pionowych. Pierwszy typ wymusza na właścicielu mieszkania zakup grzejników dolnozasilanych. Z kolei, jeśli przewody służące do podłączenia kaloryferów znajdują się w ścianach, powinno wybrać się grzejniki bocznozasilane.

Gdzie najlepiej umieścić kaloryfer?

Nie bez powodu niemal we wszystkich projektach grzejniki umieszcza się bezpośrednio pod oknami lub jak najbliżej tych elementów. Specjaliści zwracają uwagę na to, że to właśnie w okolicach okien oraz kratek wentylacyjnych dochodzi do największych strat ciepła. Kaloryfer ustawiony na odpowiednią moc skutecznie ociepli tę przestrzeń, zapewniając komfortowe warunki dla domowników. Należy pamiętać również o tym, by nie zasłaniać grzejników ciężkimi zasłonami lub innymi elementami wystroju pokoju.

Warto zapoznać się z zalecanymi temperaturami, które powinny panować w konkretnych pomieszczeniach.

  • Sypialnia – 16-18 °C;
  • salon – 20-22 °C;
  • łazienka – 22-25 °C;
  • kuchnia – 17-20 °C;
  • gabinet – 20-22 °C;
  • pomieszczenia gospodarcze – 12-15 °C.
Shares: