LifestylePozostałe

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Troska o dobro planety leży w interesie nas wszystkich, dlatego o środowisko powinniśmy dbać zarówno jako jednostka, jak i jako grupa. Bardzo ważne jest także dawanie dobrego przykładu, o czym powinien pamiętać każdy przedsiębiorca. Jednym z kroków ku bardziej ekologicznemu funkcjonowaniu jest dążenie do zminimalizowania zużycia plastiku. Jakie są zatem alternatywy dla plastikowych opakowań i foliowych worków?

Woreczki do zakupów na wagę

Plastik możemy przynosić do domu pod różnymi postaciami. Najczęściej są to jednak opakowania żywności porcjowanej – na przykład wędliny, sera – a także owoców, warzyw, cukierków, ciastek i wielu innych rzeczy sprzedawanych w paczkach z plastiku lub folii. Zamiast sięgać po gotowe rozwiązanie, warto postawić na opcję „na wagę”, która jest nie tylko bardziej opłacalna dla portfela, ale również świeższa i bardziej ekologiczna. Wykorzystując bawełniane woreczki na owoce i warzywa, mamy szansę wyeliminować z obiegu cienkie foliowe woreczki, które towarzyszą nam na każdym kroku.

W takie wielorazowe opakowanie włożymy nie tylko świeże owoce i warzywa, ale również pieczywo i wszelkie inne wypieki, cukierki, produkty sypkie, jak kasza, herbata, kawa i wiele więcej. W worku z bawełny wszystkie te artykuły spożywcze na dłużej zachowają świeżość i wszystkie walory smakowe oraz zapachowe. Przewiewność materiału gwarantuje bowiem optymalną cyrkulację powietrza. Właściciele sklepów mogą natomiast wykorzystać takie woreczki do pakowania swoich towarów dla klientów. Często spotykamy między innymi woreczki na biżuterię, na zioła i kwiaty w doniczkach, na modne naturalne kosmetyki czy żywność ekologiczną. Bawełniane opakowanie będzie idealnym dopełnieniem takiego eko biznesu, a konsument będzie mógł później wykorzystać je do własnych celów.

Rezygnacja z toreb foliowych na zakupy

Nikt nie mówi, że zakupy mamy nosić w rękach, w wiklinowych koszykach czy kartonowych pudłach, ale zwykłe foliowe torby – zarówno te małe, jak i większe wielorazowe – możemy z powodzeniem zastąpić torbami materiałowymi. Takie torby na ramię są nie tylko bardziej eko, ale również wygodniejsze i praktyczniejsze. Bawełniana torba potrafi zaskakiwać swoją pojemnością i wytrzymałością. Zdecydowanie przewyższa pod tym względem wszystkie torby plastikowe, które często rozrywają się pod ciężarem butelek. Jest również o wiele wygodniejsza do noszenia, ponieważ możemy założyć ją na ramię czy zawiesić na rękojeści wózka. Dzięki temu nie odczuwamy tak mocno wagi zawartości torby i na zakupy możemy pójść pieszo – co również jest bardziej eko!

Poza tym, bawełniane torby z długimi uchwytami są niezwykle uniwersalne i po prostu ładne. Sprawdzą się nie tylko na zakupach spożywczych, ale również jako torba na co dzień, na przykład na ubrania czy kosmetyki. Możliwość naniesienia na materiał dowolnego nadruku – napisu czy grafiki – sprawia, że torbę da się dowolnie personalizować. Taka opcja powinna zainteresować również przedsiębiorców, którzy mogą wykorzystać bawełniane torby wielorazowe jako gadżet reklamowy. Dołączając taki gratis do zakupów jednocześnie wypromują markę jako proekologiczną i zachęcą konsumentów do korzystania z alternatywnych rozwiązań.

Eliminacja wody butelkowanej

Każdy z nas powinien pić około 2 litrów wody dziennie, przy czym latem z reguły ilość przyjmowanych płynów znacząco się zwiększa. Kupując 2 butelki wody dziennie dla każdego członka rodziny czy dla pracowników firmy, generujemy tony odpadów, które można zredukować w bardzo prosty sposób, nie rezygnując jednocześnie z odpowiedniego nawodnienia. Wystarczy zamienić małe butelki na dużeco najmniej 5 litrowe butle lub zdecydować się filtrowanie wody kranowej. W tym zakresie czeka na nas kilka praktycznych rozwiązań, w tym filtry na kran, filtry do butelek wielorazowych oraz filtry do dzbanków. To rozwiązania nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, a przy tym praktyczne na co dzień – nie musimy bowiem nosić ze sklepów ciężkich butelek, a później martwić się o wyrzucanie pustych opakowań.

Shares: