Każda osoba, która chce, aby jej ogród był zadbany i prezentował się atrakcyjnie, musi pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu. Jego formowanie nie może jednak być dziełem przypadku, gdyż w ten sposób ryzykujemy nie tylko zniszczenie roślin, ale również narażamy się na niebezpieczeństwo związane z użytkowaniem niewłaściwych narzędzi. Aby efekty były najlepsze, konieczna jest zatem dobra technika oraz zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Jednym z najczęściej używanych akcesoriów są nożyce elektryczne do żywopłotu. W jaki sposób należy z nich korzystać, aby osiągnąć zadowalające rezultaty?
Podstawowe informacje na temat przycinania żywopłotu
Sposób w jaki przycinamy rośliny wpływa na to jaki kształt przyjmują oraz jakie jest ich zagęszczenie. Bujny żywopłot jest bez wątpienia celem każdej osoby, która zdecydowała się na jego obecność we własnym ogrodzie. Kluczowe jest jednak zapoznanie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wykonywania tej czynności. O czym warto pamiętać?
- Żywopłot należy przyciąć od razu po jego zasadzeniu, do wysokości 20-30 cm. Dzięki temu, już na samym początku zadbamy o prawidłowy wzrost i odpowiednie zagęszczenie.
- Następne cięcie powinno nastąpić kolejną wiosną, jednak dopiero wtedy gdy nie przewiduje się już powrotu przymrozków. W tym przypadku roślinę przycina się do wysokości około 40 cm. Najlepszą porą jest marzec lub kwiecień. Jeśli chodzi o częstotliwość, raz w roku to absolutne minimum. Cięcie zwykle wykonuje się kilka razy, w zależności od tego jakie jest tempo wzrostu. Ostatni zabieg nie powinien jednak odbyć się później niż w połowie sierpnia.
- Gdy wysokość i zagęszczenie żywopłotu będą nam w pełni odpowiadać, przycinanie można przeprowadzać raz lub dwa razy w roku, aby utrzymać pożądany stan.
Nożyce elektryczne do żywopłotu – w jaki sposób należy ich używać?
Tego typu narzędzia okażą się niezbędne jeśli nasz żywopłot jest już sporych rozmiarów i wymaga więcej uwagi. Nożyce elektryczne do żywopłotu zapewniają wydajne użytkowanie i znacznie przyspieszają pracę. Kolejną zaletą jest możliwość równego cięcia, co wynika z obecności długich prowadnic. Dzięki temu, nie ma już konieczności używania dodatkowych narzędzi ręcznych. Całość prac przebiega szybko, są one precyzyjne i w pełni bezpieczne. W jaki sposób należy jednak używać tego typu sprzętu?
- Niezależnie od tego z jakim gatunkiem roślin mamy do czynienia, cięcie zawsze należy rozpocząć od boków.
- Gdy używamy nożyc elektrycznych, bardzo ważny jest sam kierunek ruchu. Zaczynamy od góry, idąc w dół. W ten sposób usuniemy wszystkie pędy, które nie są nam potrzebne. Następnie wracamy do góry, likwidując elementy, których nie udało się pozbyć za pierwszym razem.
- Gdy wygląd boków będzie już dla nas satysfakcjonujący, nożyce elektryczne do żywopłotu przydadzą się podczas formowania wierzchołków. Trzymamy je poziomo i sterujemy urządzeniem wykonując delikatne ruchy tułowiem w jedną i drugą stronę. Dzięki temu, linia cięcia będzie równa.
Jeśli chodzi o kształt, powinien być on związany z wysokością roślin. W przypadku niskich żywopłotów najlepiej sprawdza się prostokąt lub kwadrat. Nieco wyższe formy, sięgające ponad metr, będą dobrze wyglądać jako półokręgi. Wysokie żywopłoty, sięgające ponad 1,5 m znakomicie prezentują się w formie trapezu. Oczywiście jeśli tylko mamy na to ochotę, pędy mogą stworzyć dowolną inną figurę geometryczną, a nawet postaci zwierząt. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać taki efekt, konieczne jest regularne przycinanie, a w niektórych przypadkach dostawienie stelaża.