Charakter kaszlu może być różny. Umiejętność rozpoznania jego rodzaju jest bardzo ważna, ponieważ od tego zależy dobór formy leczenia. Leki na suchy kaszel mają zupełnie inne działanie niż leki na kaszel mokry, przez co nie mogą być stosowane zamiennie. Okazuje się jednak, że uporczywy suchy kaszel od kaszlu mokrego można bardzo łatwo odróżnić. Jak rozpoznać kaszel suchy i mokry? Odpowiadamy!
Kaszel suchy a mokry – różnice
Ze względu na charakter kaszel można podzielić na suchy i mokry. Kaszel suchy nazywany jest także nieproduktywnym, ponieważ przebiega bez odkrztuszania wydzieliny. Z kolei kaszel mokry określa się mianem produktywnego ze względu na odkrztuszanie plwociny1.
Jak rozróżnić kaszel mokry od suchego? Przede wszystkim należy wsłuchać się w sam kaszel. Kaszel mokry jest głębszy, ma bulgoczący wydźwięk. Dodatkowo charakteryzuje się obecnością wydzieliny, która jest odkrztuszana podczas kasłania. Wydzielina ta nazywana jest plwociną i jest gęsta, lepka, żółtawa lub biała1.
Kaszel suchy a mokry – jak odróżnić? Kaszel suchy nie powoduje odkrztuszania wydzieliny1. Podczas kasłania występuje uczucie drażnienia w gardle i tchawicy. Ponadto kaszel suchy może przypominać poszczekiwanie.
Pierwsze objawy kaszlu w początkowej fazie infekcji zazwyczaj wskazują na kaszel suchy. Kaszel nieproduktywny dopiero z czasem przechodzi w produktywny, który cechuje się odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Sklasyfikowanie kaszlu w odpowiedni sposób pozwala na wstępne wskazanie potencjalnych przyczyn jego wstępowania.
Co robić w razie wystąpienia kaszlu?
Każdy kaszel bez względu na charakter powinien być leczony. W aptekach dostępne są leki bez recepty, zarówno na kaszel mokry, jak i kaszel suchy, dlatego w pierwszej kolejności można się w nie zaopatrzyć. Należy jednak obserwować stan zdrowia, a w razie jego pogorszenia niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest wystąpienie niepokojących objawów takich jak duszności, trudności w oddychaniu, znaczne osłabienie organizmu czy krwioplucie. Pilną wizytę u lekarza trzeba odbyć także w przypadku kaszlu przewlekłego, który nie ustępuje pomimo stosowania leczenia i towarzyszą mu dodatkowe objawy jak chrypka czy zmniejszenie masy ciała2.
Kaszel suchy a mokry – jak rozpoznać i leczyć?
Mokry kaszel wymaga innego podejścia niż kaszel suchy. Na duszący suchy kaszel stosuje się przede wszystkim leki przeciwkaszlowe, które mogą działać obwodowo lub ośrodkowo. Działanie obwodowe polega na łagodzeniu podrażnień w obrębie dróg oddechowych, z kolei działanie ośrodkowe polega na hamowaniu ośrodka kaszlu w mózgu3.
Bardzo ważne więc jest, by wiedzieć, jak rozpoznać kaszel suchy, ponieważ podawanie leków przeciwkaszlowych na kaszel mokry jest niepożądane. W leczeniu kaszlu mokrego zastosowanie znajdują przede wszystkim leki mukoaktywne, które ułatwiają usuwanie nadmiaru wydzieliny i/lub normalizują wydzielanie śluzu w drogach oddechowych3.
Kaszel mokry najczęściej jest następstwem kaszlu suchego. Może się jednak zdarzyć, że kaszel mokry ustąpi, a potem pojawi się suchy, który będzie utrzymywać się przez długi czas. Wtedy należy zaprzestać stosowania leków wykrztuśnych, a wdrożyć leki przeciwkaszlowe. Jeśli objawy infekcji pomimo leczenia nie zmniejszają się, wskazana jest konsultacja lekarska.
Co na kaszel mokry?
Na duszący kaszel mokry stosuje się leki o działaniu wykrztuśnym w dowolnej postaci. Dostępne są syropy, tabletki i kapsułki, których głównym zadaniem jest rozrzedzać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i wspomagać jej odkrztuszanie. Lekiem na mokry kaszel jest Deflegmin. To lek mukolityczny przeznaczony do leczenia ostrych i przewlekłych chorób płuc i oskrzeli, które przebiegają z utrudnionym odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.
Bibliografia:
- Szczeklik W., Jankowski M., Jassem i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.
- Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
- Doniec Z., Mastalerz-Migas, Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
- Witryna internetowa: https://deflegmin.pl (dostęp: 2022.01.28.).