Portfel to nie tylko praktyczny dodatek, w którym przechowujesz karty, dokumenty i gotówkę – to również wizytówka każdego eleganckiego mężczyzny. Na co zwrócić uwagę, wybierając męski portfel? Z jakie materiału powinien być wykonany? Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Oto przydatne wskazówki, które ułatwią Ci znalezienie idealnego portfela.
Męski portfel na lata
Pierwszą kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, rozważając zakup nowego portfela, jest to, z jakiego materiału został wykonany. Dlaczego jest to aż tak istotne? Portfel wyciągasz z kieszeni kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie – modele wykonane z tanich tworzyw sztucznych czy materiałów imitujących naturalną skórę zużyją się szybciej, niż myślisz. Zakup portfela należy potraktować w kategorii inwestycji na lata. Lepiej jednorazowo wydać większą kwotę niż co jakiś czas kupować tańszy, ale mniej trwały model. Jeżeli szukasz naprawdę wytrzymałego portfela, który posłuży Ci latami, sprawdzonym wyborem będzie model wykonany z naturalnej skóry. Po pierwsze, cechuje się ona niezwykłą trwałością i odpornością na zużycie i starzenie. Po drugie, dodatki wykonane ze skóry zaliczają się do kanonu męskiej elegancki i doskonale znoszą zmieniające się trendy.
Męski portfel ze skóry licowej z kolekcji Italy
Szeroki wybór męski portfeli wykonanych z wytrzymałej, naturalnej skóry przygotowała firma WITTCHEN: https://www.wittchen.com/mezczyzna/galanteria/portfele-meskie. W ofercie znajdziesz klasyczne portfele wykonane z czarnej lub brązowej skóry licowej – takie modele doskonale pasują do formalnych stylizacji. Jeżeli szukasz naprawdę wytrzymałego portfela, zainteresować Cię może seria Tenero. Portfele męskie z tej linii wykonane zostały ze wzmacnianej, odpornej na zarysowania skóry bydlęcej. W ofercie WITTCHEN dostępne są też dodatki ze skóry nubukowej – jest to propozycja dla mężczyzn, którzy pragną wprowadzić do codziennych stylizacji element oryginalności. Nubuk wyróżnia się przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry – dzięki temu ten materiał zyskuje zaskakująco delikatną i aksamitną strukturę.
Portfel ze skóry nubukowej z kolekcji Franco
Portfel dla mężczyzny – jaki rozmiar?
Wybierając portfel, zwróć uwagę na jego rozmiar. Przydatną wskazówką są wymiary dowodu osobistego i prawa jazdy. Zgodnie z międzynarodową normą ID-1 ISO/IEC 7810 te dokumenty mają wymiary 53,98 × 85,60 mm. Karty płatnicze i kredytowe są takiej samej wielkości. Zbliżone wymiary mają inne używane na co dzień plastikowe karty: legitymacje studenckie, karty lojalnościowe, identyfikatory i karty dostępowe, bilety komunikacji miejskiej itd. Zdecydowanie większe są dowody rejestracyjne (po złożeniu na pół ten dokument tworzy książeczkę o wymiarach 73 × 105 mm) i polskie paszporty (88 × 125 mm).
Rozmiar portfelu warto dopasować do codziennej garderoby. Najlepszym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy na co dzień chodzą w garniturach, jest niewielki portfel, który nie będzie wypychał kieszeni spodni ani deformował kroju marynarki. Niewielkie portfele posiadają najczęściej jedną przegródkę na banknoty oraz dwie lub trzy kieszonki na karty – poza gotówką zmieści się w nich tylko karta płatnicza i dowód. Większy portfel, który możesz przechowywać w kieszeni płaszcza czy aktówki, to najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na tym, by mieć pod ręką nie tylko najpotrzebniejsze dokumenty. Nieco nietypowym, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem jest bilonówka – portfel tego typu pozwoli Ci wygodnie przechowywać bilon, który często pląta się po kieszeniach.
Bilonówka z miękkiej skóry cielęcej
Portfele z ochroną RFID
Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się portfele z ochroną RFID. Na czym polega to rozwiązanie? RFID (ang. Radio-frequency identification) to technologia wykorzystywana do bezprzewodowego przesyłania danych za pomocą fal radiowych. Znajduje ona zastosowanie m.in. w kartach wyposażonych w chip, czyli miniaturowy układ elektroniczny, który umożliwia odbieranie i nadawanie informacje. RFID wykorzystywane jest więc przez wszelkiego rodzaju karty zbliżeniowe – identyfikatory, przepustki, karnety i, co najważniejsze, karty płatnicze. Ta technologia w ogromnym stopniu ułatwia załatwianie codziennych spraw, jednak ma też swoje słabe strony – karty mogą zostać zeskanowane przez nieupoważnioną osobę, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Ryzyko takich ataków jest największe w zatłoczonych miejscach np. na dworcach czy lotniskach. Przed takim zagrożeniem możesz się uchronić, wybierając portfel wyposażony w membranę, która uniemożliwia nieautoryzowane zeskanowanie kart.