Jak wybrać uchwyty do szkła hartowanego?

Szkło hartowane jest materiałem o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Estetyczne, solidne i odporne na działanie wielu szkodliwych czynników – sprawdza się m.in. przy tworzeniu elewacji nowoczesnych budynków, szklanych dachów, a także designerskich balustrad. Aby jednak wykonać takie konstrukcje, potrzebne są wytrzymałe i niezawodne uchwyty. To za ich pomocą łączy się ze sobą tafle szkła – tak, aby nadać konstrukcji pożądane właściwości. Jak wybrać te odpowiednie? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Dobór odpowiednich uchwytów do szkła hartowanego to bardzo poważne i wymagające zadanie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: to one spajają całą konstrukcję, a co za tym idzie – odpowiadają za jej trwałość oraz bezpieczeństwo. Nawet jeden niestabilny element może spowodować poważne konsekwencje. Są istotne również z uwagi na estetykę. Konstrukcje ze szkła hartowanego są projektowane w duchu nowoczesnego minimalizmu. A to oznacza, że uchwyty stosowane do ich montażu powinny być niemal niewidoczne i dobrze komponować się z designem całości.

Z tych powodów warto przyjrzeć się dobrze dostępnym na rynku okuciom tego typu i porównać je ze sobą przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie jest to łatwe z uwagi na szeroki wybór rozwiązań. Jeśli jednak skoncentrujesz się na kilku kluczowych kryteriach, będzie Ci łatwiej zamówić to, czego naprawdę potrzebujesz.

Wybór uchwytów do szkła hartowanego – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza istotna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę, wybierając uchwyty do szkła hartowanego, to ich planowane zastosowanie. Innych elementów potrzebujesz, gdy ma powstać fasada szklana lub dach na konstrukcji nośnej, a innych do wykonania balustrad, schodów czy szybów windowych.

SPRAWDŹ:  3 sposoby jak wykonać szybko i tanio schody do budynku użytku publicznego

Zasadniczo najczęściej stosowane są mocowania punktowe – tzw. rotule, o charakterystycznym, okrągłym kształcie. Różnią się one od siebie przede wszystkim:

  • materiałem wykonania – mogą powstać zarówno ze stali nierdzewnej, jak i np. z tytanu,
  • średnicą – ∅ najczęściej przyjmuje wartość od 30 do 60 mm,
  • typem konstrukcji – przykładowo do montażu cięższych konstrukcji najczęściej są stosowane rotule przegubowe, np. Spider System, oferowane przez Womet,
  • dystansem od ściany – może wynieść np. 13, ale i 50 mm.

Na te parametry techniczne musisz koniecznie zwrócić uwagę, podejmując decyzję zakupową. Jeśli masz wątpliwości, na co się zdecydować – zawsze możesz poprosić o pomoc specjalistę. Przeanalizuje on wymogi techniczne stawiane przez realizowany projekt i podpowie najlepsze rozwiązania.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze uchwytów?

Parametry techniczne uchwytów są najważniejszym czynnikiem, który powinien wpłynąć na to, jakie uchwyty do szkła hartowanego wybierzesz. Pamiętaj jednak również o kilku dodatkowych czynnikach. Znaczenie ma np.:

  • zgodność wybranych rotul z systemem montażowym konstrukcji, którą tworzysz – upewnij się, że uchwyty są zgodne z parametrami technicznymi innych elementów,
  • jakość wykonania uchwytów – sprawdź, czy są produkowane w zgodzie z polskimi i europejskimi normami oraz oceń wiarygodność producenta. Najlepiej stawiać na współpracę z firmami o dużym doświadczeniu na rynku, które korzystają zaawansowanych metod obróbki metalu, gwarantujących precyzję wykończenia każdego z elementów.

A co z ceną? Ona również ma znaczenie, ale… nie kluczowe. Wybór niezawodnych i solidnych uchwytów to inwestycja na długie lata – w bezpieczeństwo oraz estetykę. Nie możesz więc pozwolić sobie na kompromisy w tym zakresie.

 

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 659

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *