Styl glamour nie posiada swojej jasno sformułowanej definicji. Tak naprawdę glamour stworzyło kino, to wielkie kino gwiazd przedwojennego Hollywoodu. Ówcześni twórcy uważali, że widzowie chcą oglądać takie właśnie obrazy, pełne przepychu wnętrza, w których swoje romanse przeżywali bohaterowie masowej wyobraźni. Złota Era Hollywood pozostawiła po sobie marmury na podłodze, ogromne żyrandole, przepyszne dywany, rozległe kanapy, łóżka z baldachimem, wewnętrzne schody z rzeźbionymi balustradami, ogromne kominki i obrazy mistrzów malarstwa. Znamienne, że chyba na żadnym filmie z tego okresu widzowie nie mieli okazji zobaczyć kuchni w stylu glamour, kolejne sceny pokazywały przede wszystkim ogromne salony, schody do nich prowadzące, czasem sypialnię i ogrody.
Współczesny styl glamour
Dzisiaj styl glamour kojarzy się przede wszystkim z wrażeniem luksusu. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz muszą być najwyższej jakości. Historycznie czerpie on inspiracje z baroku i rokoka, tych najbardziej ozdobnych a czasem „frymuśnych” epok. Wszystkie meble w tym stylu są doskonale wykończone, dominuje tu atłas, satyna, jedwab, tkaniny żakardowe, czasem welur i naturalna skóra. Na podłodze leżą grube dywany, czasem wschodnie, światło dostarcza bogato zdobiony żyrandol, kryształowy i dekoracyjny. Pomieszczenia w stylu glamour emanują elegancją i dobrym smakiem, czasem chłodem i wyraźną symetrią. I w ten styl, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwo włączyć grafikę, która wpisze się w spójny obraz przestrzeni.
Jaka grafika na ścianę w stylu glamour?
Miłośnicy stylu glamour zwykle dysponują sporej wielkości przestrzenią, a to oznacza również obszerną, do zagospodarowania, ścianę. Jednak glamour preferuje wyraziste przedmioty zaaranżowane symetrycznie. Stąd grafika na ścianę również powinna być obszerna, wyrazista i zaaranżowana symetrycznie w stosunku do zbioru mebli przyporządkowanych do danej ściany. Warto połączyć ją w obrysie z sofą czy przyściennym stolikiem. Kolorystyka grafiki powinna albo stapiać się z nadrzędnym zbiorem barw albo z nimi kontrastować. Ciekawym rozwiązaniem w stylu glamour jest tryptyk podkreślający symetrię. Nie stosuje się zwykle grafik w zbiorze o różnych rozmiarach, rozrzuconych na ścianie, nawet jeżeli tworzą schemat logistyczny. Grafiki na ścianę, które idealnie będą się nadawać do salonu w stylu Glamour znajdziecie na stronie www.
Rama obrazu na ścianie w stylu glamour
Ważną częścią każdego obrazu na ścianie jest jego rama. Wiedzieli już o tym najdawniejsi mistrzowie, przykładający ogromną wagę do tej części dzieła. Rama dzieli obraz od ściany, a jednocześnie nadaje mu charakter. Jej charakter powinien współgrać z samą pracą a jednocześnie komponować się z najważniejszymi cechami przestrzeni. Pełni ona ważną funkcję, szczególnie wtedy, gdy treść lub kolorystyka obrazu grafiki odbiega od aury przestrzeni. Staje się ona wówczas łącznikiem pomiędzy dwoma stylami. Przy nagromadzeniu ozdób i nadmiernego wrażenia przepychu można pokusić się o umieszczenie na ścianie grafiki bez ramy, tak by dodać nieco prostoty, ale takie rozwiązanie musi być dobrze przemyślane.